Otonom kamyonlar ticarileşiyor, Scania madencilik segmentinde siparişleri açıyor

0
466
Scania otonom kamyon
Scania, otonom madencilik kamyonlarının satışına başlayarak daha güvenli, daha verimli ve daha sürdürülebilir madencilik operasyonlarına kapı açıyor.

Scania, otonom madencilik kamyonlarının satışına başlayarak daha güvenli, daha verimli ve daha sürdürülebilir madencilik operasyonlarına kapı açıyor.

Scania‘nın şirketin otonom madencilik çözümlerini siparişe açmasıyla otonom taşımacılığın hayata geçirilmesi ileriye doğru büyük bir adım atıyor. Artık Scania’nın madencilik için 40 tonluk otonom ağır damperli kamyonu için sipariş vermek mümkün; kısa bir süre sonra 50 tonluk model de gelecek.

Scania, ilk adım olarak Avustralya’da otonom madencilik çözümlerinin satışına başlayacak. 2026’dan itibaren ilk teslimatlar yapılacak ve operasyona başlanacak. Bir sonraki pazar büyük ihtimalle Scania’nın madencilik segmentinde önemli bir pazar varlığına sahip olduğu Latin Amerika bölgesi olacak.

Scania Başkan Yardımcısı ve Otonom Çözümler Başkanı Peter Hafmar, konuyla ilgili olarak “Araştırma ve geliştirmeden ticari bir ürünün piyasaya sürülmesine geçiş, bizim için ve genel olarak otonom ağır taşımacılık için önemli bir kilometre taşı. Bu, Scania’nın bugüne kadar piyasaya sunduğu en gelişmiş ürün.” dedi.

Elektriğe geçmek ve sürdürülebilir madenciliğe ulaşmak daha kolay

Daha güvenli çalışma koşullarına ve daha verimli operasyonlara katkıda bulunabilecekleri için madenler uzun süredir otonom araçlar için en umut verici ortamlardan biri olarak görülüyor.

Scania‘nın daha küçük, sivil sınıf kamyonlara sahip madencilik çözümleri, hem yayım hem de üretkenlik açısından sektörün geleneksel ağır nakliye kamyonlarına göre genel potansiyel avantajlara sahip. Scania’nın otonom madencilik kamyonları kullanılarak, enerji ve altyapı gereksinimleri de dahil olmak üzere genel madencilik ayak izi azaltılabilecek. Bu da uygun sahalarda sermaye ve işletme giderlerinin de azaltılabileceği anlamına geliyor.

Scania otonom kamyon
Artık Scania’nın madencilik için 40 tonluk otonom ağır damperli kamyonu için sipariş vermek mümkün; kısa bir süre sonra 50 tonluk model de gelecek.

Scania’nın otonom kamyonları, diğer sistem ve araçlarla birlikte çalışabilme özellikleri sayesinde, madendeki mevcut operasyon kurulumuna da sorunsuz bir şekilde uyarlanabiliyor.

Peter Hafmar, şöyle devam etti: “Çözümümüzün bir diğer faydası da madencilik şirketlerinin sıfır yayım operasyonlarına yönelik bir sonraki adımı daha hızlı atmasına olanak sağlaması. Scania’nın otonom kamyonlarıyla operasyonları elektriklendirmek, geleneksel ağır nakliye kamyonlarına kıyasla daha kolay.

Madencilik müşterileriyle yakın işbirliği içinde geliştirildi

Scania, son on yılda sürücüsüz araçların geliştirilmesine büyük yatırım yaptı. Yenilikler arasında otoyollarda merkezden merkeze taşımacılık uygulamalarının yanı sıra madenler gibi kapalı alanlara yönelik otonom araçlar da yer alıyor.

Scania’nın otonom damperli kamyonu, Scania‘nın Ar-Ge departmanı ile madencilik sektöründeki müşteriler arasındaki yakın işbirliği sonucunda, en zorlu gerçek yaşam koşullarında kapsamlı testlerle geliştirildi.

Peter Hafmar, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu muhtemelen bir müşteriyle birlikte şimdiye kadar yaptığımız en iddialı araştırma ve geliştirme projesi ve sonuçtan çok memnunum.  Tüm sıkı kontroller ve çok sayıda saha testi sayesinde madenler için en uygun otonom taşıma çözümünü geliştirmeyi başardık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz