Volvo Trucks, en son kavram kamyonunda uzun yol taşımacılığı için hibrit aktarma organlarını deniyor

0
1890
Renault Trucks


Volvo Kavram Kamyon ile Volvo Trucks, uzun yol taşımacılığı için tasarlanan ilk hibrit kamyonu geliştirdi. Araçtaki diğer iyileştirmelerle birlikte yakıt tüketiminde ve karbondioksit yayımında yaklaşık yüzde 30 düşüş sağlanıyor.

Volvo Trucks, Volvo Kavram Kamyon’u ilk kez Mayıs 2016’da tanıttı ve aracı daha da geliştirdi ve iyileştirdi. Rüzgar direncinde ve yuvarlanma direncinde yapılan iyileştirmelerin ve düşürülen ağırlığın yanı sıra yeni sürüm hibrit aktarma organlarına sahip.

Volvo Trucks CEO’su Claes Nilsson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Elektrohareketlilikte en önde yer almak için çok çalışıyoruz ve yakıt tüketimini ve yayımları düşürmek anlamında sınırları sürekli zorluyoruz. Gelecek yıllarda, toplum yenilenebilir enerjiye doğru ilerlediğinde, elektrohareketliliğin ve hibrit teknolojisinin çok daha önemli hale geleceğine inanıyoruz. Kavram kamyonumuzdaki aktarma organları taşımacılık verimliliğini iyileştirmek için geliştirildi. Bu nedenle de sanayinin sürdürülebilir taşımacılığa doğru ilerlemesine yardım ediyor. Kavram kamyon ile bu teknolojiyi daha da geliştirmemize yardımcı olacak değerli bir bilgi ve deneyim edindik.

Volvo Trucks CEO’su Claes Nilsson

Hibrit aktarma organları yüzde birden daha yüksek eğimleri inerken veya fren yaparken enerjiyi geri kazanıyor. Geri kazanılan enerji araçtaki akülerde depolanıyor ve düz yolda ya da düşük eğimlerde kamyona elektrik modunda güç vermek için kullanılıyor. Volvo Trucks’ın sürücü destek sistemi I-See’nin geliştirilmiş bir sürümü, hibrit aktarma organları için özel olarak geliştirildi. Sistem, dizel motor ve elektrik motoru arasında en ekonomik ve etkin seçimin yanı sıra geri kazanılan enerjinin en uygun kullanım süresini hesaplamak için yolun ilerisindeki topografiyi analiz ediyor.

Uzun yol taşımacılığında hibrit aktarma organlarının, toplam sürüş zamanının yüzde 30’una kadar içten yanmalı motoru kapatacağı tahmin ediliyor. Bu da aracın tipine, özelliğine ve kullanım döngüsüne bağlı olarak yüzde 5 -10 yakıt tasarrufu anlamına geliyor. Diğer yandan aracın sıfır yayım ve düşük gürültü seviyesiyle çalışarak 10 km’ye kadar tamamen elektrikli modda sürüş yapmasına olanak sağlanıyor.

Volvo Trucks Çevre ve Yenilikçilik Direktörü Lars Mårtensson, “Bugün, uzun yol taşımacılığı, taşımacılık sektöründeki toplam enerji tüketiminde önemli bir paya sahip. Hibrit teknoloji kullanarak yakıt tüketiminde ve yayımlarda elde edilecek potansiyel düşüş, hem bizim hem de toplumun gelecekteki çevresel hedeflerine ulaşması için önemli bir adım.” dedi.

Volvo Trucks Şef Proje Müdürü Åke Othzén ise şöyle konuştu: “Volvo Kavram Kamyon, öncülünün düşürülmüş rüzgar direnci, yuvarlanma direnci ve ölü ağırlık gibi kazanımlarının üzerine inşa edildi. Bu, taşımacılık verimliliğini artırmak için birçok yeni teknolojinin doğrulandığı bir platform. Bu gelişmelerin bazıları kamyonumuzda hali hazırda kullanılıyor ve bazıları da yakın bir gelecekte kullanılacak. Hibrit aktarma organları, kısmi olarak Volvo Buses’ın hibrit ve elektrikli otobüslerinden elde edilen bilgi ve deneyimi temel alıyor.

Volvo Kavram Kamyon, İsveç enerji kurumu Energimyndigheten ve Birleşik Devletler Enerji Bakanlığı tarafından yürütülen çift taraflı araştırma projesinin İsveç tarafındaki sonucu.

Volvo Kavram Kamyon:

Volvo Kavram Kamyon, İsveç enerji kurumu Energimyndigheten ve Birleşik Devletler Enerji Bakanlığı tarafından yürütülen çift taraflı araştırma projesinin İsveç tarafındaki sonucu.

Amerikan Kavram Kamyonu olan SuperTruck projesi ise Kuzey Amerika’daki uzun yol taşımacılığı için taşımacılık verimliliğini artıracak araştırma ve geliştirmeyi destekleyen Birleşik Devletler Enerji Bakanlığı’nın SuperTruck programının bir parçası olarak geliştirildi.

Elektrik hibrit aktarma organları:

Hibrit aktarma organları yüzde birden daha yüksek eğimleri inerken veya fren yaparken enerjiyi geri kazanıyor. Geri kazanılan enerji araçtaki akülerde depolanıyor ve düz yolda ya da düşük eğimlerde kamyona elektrik modunda güç vermek için kullanılıyor.

Volvo Trucks’ın sürücü destek sistemi I-See’nin hibrit aktarma organları için özel olarak geliştirilmiş bir sürümü, GPS’ten ve elektronik haritadan gelen bilgiyi kullanarak yolun ilerisindeki topografiyi analiz ediyor. Yolun rakımını ve tahmin edilen hızı temel alan gelişmiş bir algoritma kullanan sistem dizel motor ve elektrik motoru arasında en ekonomik ve etkin seçimin yanı sıra geri kazanılan enerjinin en uygun kullanım süresini hesaplamak için yolun ilerisindeki topografiyi analiz ediyor.

Uzun yol taşımacılığında hibrit aktarma organlarının, toplam sürüş zamanının yüzde 30’una kadar içten yanmalı motoru kapatacağı tahmin ediliyor. Bu da aracın tipine özelliğine ve kullanım döngüsüne bağlı olarak yüzde 5 -10 yakıt tasarrufu anlamına geliyor.

Volvo Kavram Kamyon:

Model: Volvo FH

Motor: Volvo D13 Euro 6 C

Volvo Trucks’ın sürücü destek sistemi I-See’nin hibrit aktarma organları için özel olarak geliştirilmiş bir sürümü, GPS’ten ve elektronik haritadan gelen bigiyi kullanarak yolun ilerisindeki topografiyi analiz ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz