Volvo, 74 tonluk elektrikli kamyon teslim etti

0
1408
Volvo Trucks
Volvo Trucks, İsveç'in Göteborg kentindeki bir nakliyeciye ağır nakliye için bir elektrikli kamyon teslim etti. Kamyon, 74 ton toplam yüklü katar ağırlığına sahip.
Renault Trucks

Giderek daha fazla nakliyeci, ağır nakliye için de, elektrikli kamyonlara yatırım yapmaya başlıyor. İsveç Göteborg’daki Mattson Åkeri bunlardan biri ve şirket şimdi Volvo‘dan üç ağır elektrikli Volvo FH kamyon satın aldı.

Geçtiğimiz aylarda, Göteborg’daki Arendal liman bölgesinde konteyner trafiğindeki kamyonların biriyle testler gerçekleştirildi. Test, HCT (High-Capacity Transport – Yüksek Kapasiteli Taşıma) olarak adlandırılan bir proje. İki treylerli kamyon 32 m uzunluğunda ve 74 ton toplam yüklü katar ağırlığına sahip.

Volvo’nun teknoloji organizasyonu içindeki HCT projesinin proje yöneticisi Lena Larsson, konuyla ilgili olarak “Tamamen elektrikli çözümlerin, yüksek toplam ağırlıklara ve yüksek kullanım oranına sahip uygulamalarda da işe yaradığını göstermek istiyoruz. Mattson Åkeri, İsveç Ulaştırma İdaresi ve diğer birkaç ortakla birlikte, şarjın en verimli şekilde nasıl gerçekleşmesi gerektiği de dahil olmak üzere elektrikli kamyonun çalışmasını nasıl optimize edebileceğimize bakıyoruz.” dedi.

Test edilen elektrikli kamyon bir Volvo FH Electric 6X4 idi ve Mattsson Åkeri‘nin Arendal’daki deposuna kurduğu iki hızlı 180 kW şarj cihazında yeşil elektrikle şarj edildi. Uzun vadede kamyon, Göteborg ile Göteborg’a 70 km uzaklıktaki Borås şehri arasında da çalışacak.

volvo trucks electric
İki treylerli kamyon 32 m uzunluğunda ve 74 ton toplam yüklü katar ağırlığına sahip.

Günde 12 saat operasyonda

Mattson Åkeri CEO’su Jan-Olof Mattsson, şunları söyledi: “Uzun ve ağır yükleri elektrik kullanarak sürmek şu ana kadar çok iyi çalışıyor ve dizel bir kamyon kadar yük taşıyabiliyoruz, Kamyon, sürücü mola verdiğinde şarj için durarak günde 12 saat çalışıyor. Yeşil elektrikle şarj ediyoruz ve bu nedenle CO2 yaymıyoruz. Sessiz, elektrikli çalışma aynı zamanda sürücü için daha iyi bir çalışma ortamı anlamına geliyor.

Volvo Trucks, 2019 yılında tamamen elektrikli kamyon üretimine başladığından beri dünya çapında 40 ülkede yaklaşık 5.000 elektrikli kamyon sattı. Volvo, bugün kentiçinde ve kentler arasında taşımacılık için çok çeşitli ihtiyaçları karşılayan seri üretimdeki altı elektrikli modelle sektörün en geniş ürün yelpazesini sunuyor. Volvo Trucks, küresel olarak 2030 yılında satılan tüm kamyonların yarısının elektrikli olmasını hedefledi.

Yüksek Kapasiteli Taşımalar

Yüksek Kapasiteli Taşımalar (HCT – High-Capacity Transports ), aracın uzunluğunun ve/veya brüt ağırlığının artmasına izin verilmesi anlamına geliyor. Bu da araç başına daha fazla yükün taşınmasına olanak tanıyor. HCT, her tür güç aktarma organına uygulanabiliyor. Buradaki fikir, HCT’nin daha düşük nakliye maliyetlerine, daha düşük çevresel etkiye, daha yüksek trafik güvenliğine, daha az yol aşınmasına ve daha düşük bakım maliyetlerine katkıda bulunacağı. Avrupa’da devam eden ve planlanan bir dizi HCT projesi bulunuyor. Bir örnek, çoğu yolda 76 ton toplam ağırlık ve 34,5 m kamyon kombinasyonları ile araç sürülmesine izin verilen Finlandiya. Bir diğeri, 74 tonluk (BK4 karayolu ağı) araçların sürülmesine ve yetkililerin izniyle, 34,5 m ve 100 tona kadar kamyon kombinasyonlarının tanımlanmış bir yol ağında test edilmesine izin verilen İsveç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here