Nikola Motor Company ve Bosch; kamyonlar ve çekiciler için elektrikli güç aktarma mekanizması geliştiriyor

1
1917

Nikola, sınıf 8 hidrojenli-elektrikli kamyon için yakıt hücresi ve ticari taşıt e-Aks’ı pazara sunuyor. 2021’de başlayacak olan üretim için Bosch, otomotiv sınıfı donanım ve yazılım sağlıyor.

Nikola Motor Company, 2021’de yollardaki yarı treylerli çekicilerin yaklaşık iki misli güce sahip, yani 1000 beygir gücünde olan (2700 Nm tork) sınıf 8 hidrojenli-elektrikli kamyonları Nikola One ve Nikola Two’yu piyasaya çıkartacak. Nikola’nın önceden duyurduğu gibi, bu araçların tamamı “sıfır yerel yayımlı” olacak.

Nikola kamyonlarının temelinde Bosch ile ortak çalışması sayesinde geliştirdiği yeni bir güç aktarma mekanizması bulunuyor. İki şirket, bu mekanizmayı yeniden tasarladılar. Bosch’un e-Aks uzmanlığı Nikola’nın elektrikli kamyonlarını pazara sunmada hızlı hareket edip atak bir yol izlemesini sağladı.

Bosch’un Ticari Araçlar Organizasyonundan sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Dr. Markus Heyn, “Bosch elektrohareketlilik çözümlerinin gelişimini destekliyor. İster köklü OEM’ler, ister start-up’lar için olsun, Bosch gelişimi hızlandırmakta ve pazarda hızlı aşamalar kaydedilmesine destek olmaktadır.” dedi.

Nikola kurucusu ve CEO’su Trevor Milton ise “Pazara bugüne kadarki en gelişmiş yarı treylerli çekiciyi sunma hedefimizi iddialı bir şekilde sürdürüyoruz. Güç aktarma mekanizması için bizim takımımızın hızına uyabilecek yenilikçi ve esnek bir iş ortağına ihtiyaç vardı. Bosch, otomotiv sınıfı donanım ve yazılımla hızla pazara çıkmamızı ve vizyonumuzu gerçeğe dönüştürmemizi sağladı.” dedi.

Bosch’un geliştirdiği e-Aks motor, güç elektronikleri ve şanzımanın tek bir kompakt birimde yer aldığı, ölçeklendirilebilir ve modüler bir platform. Bu da onu küçük otomobillerden hafif kamyonlara, her türlü araç için uygun hale getiriyor. Nikola ile Bosch, bu birikimi kullanarak uzun burunlu çekicilere yönelik dünyanın ilk dual motorlu ticari taşıt e-Aks’ını pazara sunacaklar.

e-Aks’ta Bosch’un ticari taşıtlara özgü, kanıtlanmış elektrikli motor teknolojisiyle SMG (separate motor generator) motorları kullanılacak. Nikola’nın teknoloji vizyonuyla Bosch’un bütünleştirme konusundaki uzmanlığı Nikola kamyonlarının e-motor verimliliğinde eşi görülmemiş hedeflere ulaşmasını sağlayacak.

eAks’lar yine Nikola ile Bosch tarafından ortak geliştirilmekte olan özel tasarımlı bir yakıt hücresi sistemiyle beraber, referans noktası olacak bir menzile sahip olmak üzere tasarlanıyor. Genel araç kontrol sistemi de Bosch’un araç kontrol birimi yazılım ve donanımına dayanarak ortaklaşa geliştirilecek. Nikola-Bosch sıfır yerel yayımlı güç aktarım mekanizması, geleneksel güç aktarma mekanizmalarına oranla rekabetçi bir maliyetle, sınıfında önder bir performans sunmak üzere tasarlandı.

Heyn, “Çığır açan hareketlilik teknolojisinde uzun dönemli başarı için vizyoner hedefler, pazara hızlı çıkma ve disiplinli bir yapı gereklidir. Nikola ile birlikte yepyeni düzeylerde teknolojik başarılar ve pazar penetrasyonu elde etmek için atılım yapıyoruz.” dedi.

Bosch ile Nikola ayrıca tüm Nikola modelleri için güvenlik kavramı ve aracın elektrikli yapısının mimarisini de içeren genel güç aktarma sistemlerini beraber geliştirecekler. Sistemin şemasından testlere ve değerlendirmeye, geliştirme sürecinin tamamında ileri simülasyon teknolojileri kullanılarak, Nikola One ve Nikola Two’nun tanıtımı hareketlilik sektöründeki en uygun ve ileri teknoloji sistem tasarımıyla yapılacak.

Nikola ürünleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için: www.nikolamotor.com.

Nikola Motor Company, 2021’de yollardaki yarı treylerli çekicilerin yaklaşık iki misli güce sahip Nikola One ve Nikola Two’yu piyasaya çıkartacak.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz