Audi, Formula E’de yarışacak elektrikli yarış otomobilini tanıttı

0
1375

Audi’nin elektrikli modeli e-tron FE04 özel tasarlanan tek vitesli gelişmiş aktarma sistemi ile Formula E’de şampiyonluğu kovalayacak.  

Audi Formula E’de yarışacak elektrikli otomobili e-tron FE04’ü Almanya’nın Neuburg kentinde tanıttı. Audi’nin yaklaşık 40 yıldır motor sporlarında başarıyla varlık gösterdiğini aktaran Audi AG Teknik Gelişim Yönetim Kurulu Üyesi Peter Mertens, “Audi, gelecekte üreteceği otomobillerde kullanacağı yeni teknolojileri test etmek ve geliştirmek üzere Formula E’ye katılarak, bu müsabakada boy gösteren ilk Alman otomobil üreticisi oldu. quattro, TFSI, TDI, hibrit motorlar ve diğer birçok yeniliği takip eden tek koltuklu bu ilk elektrikli yarış otomobilimiz, Audi e-tron ile 2018 yılında ileriye taşıyacağımız e-mobilite alanındaki ürün atılımımızın bir sonraki adımı.” şeklinde konuştu.

2025’e kadar 20 elektrikli model geliştirecek

Audi, Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (IAA) hibrit ve tümüyle elektrikli otomobillerden oluşan 20 yeni modeli 2025 yılından önce ürün yelpazesine ekleyeceğini duyurmuştu. Motor ve şanzıman birleşiminin Audi e-tron FE04’ün temel taşlarından biri olduğunu belirten Audi mühendisleri, motor-jeneratör ünitesi tasarlarken çok daha yüksek verimlilik hedefinden yola çıktıklarını belirtiyor. 2017/2018 sezonunda Team Audi Sport ABT Schaeffler, motorun ürettiği gücü tekerleklere aktarmak için tek vitesli ve yüksek verimliliğe sahip bir şanzıman kullanacak.

İlk yarış 2 Aralık’ta

Audi Motor Sporları Başkanı Dieter Gass, yeni teknolojiyi şu sözlerle açıkladı: “Teknoloji ortağımız Schaeffler ile işbirliği içerisinde yepyeni bir aktarma sistemi geliştirdik. Bunu, aktarma sistemini çevreleyen karbon gövdeye ilk bakışta anlamak mümkün. Kullandığımız yeni teknolojilere bağlı olarak otomobilin kendine has bir sesi var.

Audi e-tron FE04, Formula E’deki ilk yarışına 2 Aralık 2017 tarihinde Hong Kong’da çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz