Scania, otonom merkezden merkeze taşımacılık çalışmalarını hızlandırıyor

0
757
Scania otonom kamyon
Scania, Plus'ın önde gelen teknoloji yığınından güç alan otonom çözüm planlarıyla Otonom Ticari Pilot Programı'nı başlatıyor.
Renault Trucks

Scania, 12 Mart 2024 tarihinde Otonom Ticari Pilot Programı’nın başlatılmasıyla otonom merkezden merkeze taşımacılık çözümlerine yönelik stratejik gelişimini genişletiyor. TRATON Group‘un bir parçası olarak Scania; Seviye 4, tamamen otonom SuperDrive teknoloji yığınını Scania ve TRATON Group araçlarına entegre edecek ABD merkezli Plus ile yeni bir ortaklığa dahil olacak.

Scania Otonom Ticari Pilot Programı, merkezden merkeze teknolojiyi göstermek için müşteri odaklı testler oluşturmaya ve müşterilerin operasyonlarında gerçek değer sağlayan ölçeklenebilir operasyonel kavramlar yaratmaya yönelik artan odağın bir parçası.

Daha güvenli, daha verimli, daha sürdürülebilir sürüş için

Scania‘nın program lansmanı, müşterilerin kendi operasyonlarında otonom araçlar geliştirmek ve devreye almak için saygın ve güvenilir ortaklar arayışına girmesiyle birlikte geliyor. Bu yeni çözüm, müşterilerin özel güzergahlarına ve taşımacılık profillerine uyarlanabilirliği nedeniyle öne çıkıyor.

Başkan Yardımcısı ve Otonom Çözümler Başkanı Peter Hafmar, konuyla ilgili olarak “Tamamen entegre otonom çözümler geliştirmeye kararlıyız. Bu, doğrudan fabrikadan takılan ve desteklenen teknoloji ve müşterilerimizin mevcut altyapılarında ve operasyonel akışlarında çalıştırılacak şekilde tasarlanmış bir çözüm anlamına geliyor.” dedi.

Beklenti, Scania‘nın otonom merkezden merkeze çözümlerinin müşterilerinin işletim verimliliğini artırmaya, taşımacılık yayımlarını azaltmaya ve yol güvenliğini artırmaya yardımcı olurken aynı zamanda artan küresel sürücü eksikliğini de gidermesi.

scania otonom kamyon
Plus’ın Seviye 4 otonom sürüş sistemiyle donatılmış Scania kamyonları halihazırda Avrupa’daki kamuya açık yollarda güvenlik sürücüsüyle birlikte test ediliyor.

Planlanan otonom programların daha da genişletilmesi

Lansman ve duyuru, Scania‘nın otonom yolculuğunun son aşaması. 2021 yılından bu yana İsveç yollarında otonom taşımacılık çözümlerini test eden şirket, 2024 yılı boyunca pilot operasyonlarını diğer Avrupa ülkelerindeki müşterilerle de genişletmeyi planlıyor.

Peter Hafmar, şöyle devam etti: “Otonom merkezden merkeze programımızı genişleterek müşterilerimize otonom çözümler sağlamada önder bir konuma geliyoruz.

Plus‘ın Seviye 4 otonom sürüş sistemiyle donatılmış Scania kamyonları halihazırda Avrupa’daki kamuya açık yollarda güvenlik sürücüsüyle birlikte test ediliyor. İki şirket, filolarla ticari deneme operasyonları yapacak, ardından seri üretime ve geniş ölçekte küresel ticari kullanıma başlayacak.

Plus CEO’su Kurucu Ortağı Shawn Kerrigan ise şunları söyledi: “Plus, Scania tarafından uzun vadeli otonom teknolojisi ortağı olarak seçilmekten mutluluk duyuyor. Müşteri operasyonlarına güvenli ve kolay bir şekilde entegre olacak ve ticari olarak uygun ölçekte kullanılacak yüksek performanslı otonom kamyonların geliştirilmesini hızlandırmaya yardımcı olmak için son derece modüler ve esnek otonom sürüş yazılımımızı dünya çapında kullanıma sokma deneyimimizi güçlendireceğiz.

Peter Hafmar, sözlerini şöyle tamamladı: “Her bir müşterinin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanabilecek geniş bir yelpazede güvenli, verimli ve sürdürülebilir taşımacılık çözümleri için otonomiyi teklifimizin önemli bir parçası görüyoruz ve bu TRATON Group’un Plus ile ortaklığıyla daha da güçlenen bir şey.

  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz