Scania ve sennder, elektrikli kamyonların benimsenmesini teşvik etmek ve Avrupa karayolu lojistiğinin karbonsuzlaştırılmasını hızlandırmak için bir ortak girişim olan JUNA’yı kurdu

0
690
JUNA
Scania CV AB ve önde gelen dijital karayolu taşımacılığı komisyoncusu sennder Technologies GmbH, Avrupa çapında karayolu taşımacılığı lojistiğinde elektrikli çözümlere öncülük edecek bir ortak girişim şirketi olan JUNA'yı kurduklarını duyurdu.
Renault Trucks


Scania CV AB ve önde gelen dijital karayolu taşımacılığı komisyoncusu sennder Technologies GmbH, Avrupa çapında karayolu taşımacılığı lojistiğinde elektrikli çözümlere öncülük edecek bir ortak girişim şirketi olan JUNA‘yı kurduklarını duyurdu. Yakın zamanda Almanya’da başlatılan ortak girişim, ACEA/PIC’nin “2040 yılında satılan tüm yeni ticari araçların fosilsiz olması gerektiği” yönündeki ortak açıklamasına uygun olarak, sürdürülebilir bir lojistik sektörüne geçişi desteklemek için elektrikli kamyonların benimsenmesini ilerletmeyi amaçlıyor.

JUNA, elektrikli kamyonlar için yenilikçi bir kullandıkça öde modeli sunan yeni kurulmuş ve Berlin merkezli bir Alman şirketi (GmbH). JUNA, görünürde dizel eşdeğerinden iki ila üç kat daha pahalı olan elektrikli kamyonların geniş çapta benimsenmesinin önünü etkili bir şekilde açacak. JUNA, sennder‘in dijital platformunda garantili yüklere erişim sunarak müşterilerinin elektrikli kamyon benimsemesindeki engelleri ortadan kaldırıyor. Bu, yüksek ön maliyetler, artık değer ve teknoloji riski ile ilişkili mali zorlukları içeriyor ve nakliye şirketlerine garantili gelirler yoluyla ticari öngörülebilirlik sağlıyor. JUNA, Scania‘nın birinci sınıf elektrikli kamyonlarını ve özel hizmetlerini, sennder‘in küçük ve orta ölçekli taşıyıcıları büyük nakliyecilere bağlamaya yönelik ileri teknolojisiyle birleştirerek, Avrupa karayolu taşımacılığı lojistiğinin karbonsuzlaştırılmasını hızlandırmak için her iki şirketin gücünden yararlanıyor.

Scania Girişimler ve Yeni İşler Başkanı Gustaf Sundell
Scania Girişimler ve Yeni İşler Başkanı Gustaf Sundell

Yenilikçi model, birinci sınıf elektrikli araçlar, onarım, bakım, sigorta, dijital ve analitik hizmetleri içeren eksiksiz bir paket sunuyor. JUNA, veri analizi yoluyla kullanıma dayalı ücretler ve garantili kullanıma ek olarak, elektriklendirme stratejilerini optimize ediyor ve elektrikli kamyonların uygunluğu için rotaları simüle ediyor. JUNA, elektrikli kamyonların benimsenmesiyle ilgili riskleri ortadan kaldırarak ve operasyonları düzene sokarak, karbon yayımlarının azaltılmasında ve düşük yayımlı taşımacılığa geçişin ilerletilmesinde önemli bir rol oynayacak.

Yakın zamanda bir pilot proje başarıyla başlatıldı. İlk müşteri, JUNA tarafından tedarik edilen, yenilenebilir enerjiyle şarj edilen ve tıpkı önceki dizel modeli gibi haftada on rotaya kadar performans gösteren bir elektrikli kamyon kullanıyor. Kamyon, Stuttgart bölgesindeki tanınmış bir FMCG nakliyecisi için çalışıyor. Yalnızca ilk kamyon için yıllık 93 ton CO2 eşdeğeri yayım azaltımı potansiyeline sahip olan pilot uygulamanın kapsamı, 2024 yılında uzun mesafeli rotaları da kapsayacak şekilde genişletilecek. Proje, mevcut halka açık şarj altyapısına dayanıyor ve kilometre başına maliyetleri mevcut dizel ücretleri ile karşılaştırılabiliyor.

sennder CEO'su David Nothacker
sennder CEO’su David Nothacker

sennder CEO’su David Nothacker, konuyla ilgili olarak “Bu, sektörümüz için çok önemli bir an ve e-kamyonların yaygın şekilde benimsenmesini hızlandıracak bir ortak girişim oluşturmak üzere Scania ile ortaklık yapmaktan heyecan duyuyoruz. E-kamyonların dizel kamyonlardan iki ila üç kat daha pahalı olduğu ve Avrupa’daki tüm kamyonların yüzde 70’inin 10’dan az kamyonu olan küçük taşıyıcılara ait olduğu göz önüne alındığında, JUNA’nın kullanım başına ödeme teklifi ve sennder’in kapasite kullanımının birleşimi, e-kamyonların benimsenmesinin önündeki engelleri etkili bir şekilde ortadan kaldıracak.” dedi.

Scania Girişimler ve Yeni İşler Başkanı Gustaf Sundell ise şunları söyledi: “JUNA, elektrikli ağır taşımalara geçişi hızlandıracak olan elektrikli araçlar ve dijital lojistik alanlarında tamamlayıcı uzmanlığa sahip iki şirket arasındaki işbirliğinin sonucudur. Scania, şimdi ve gelecekte müşterilerimiz için değer yaratmanın yollarını bulmak amacıyla yeni çözümler araştırıyor ve sender’lı bu projenin hayata geçtiğini görmekten gurur duyuyoruz. Sürdürülebilir bir taşımacılık sistemine geçişte önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz.

İki taraf bu yılın mayıs ayında ortak girişim anlaşması imzaladı ve ilgili rekabet otoritelerinden gerekli onayları aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz