Scania ve Northvolt, kamyonlara 1.5 milyon kilometre güç sağlayabilen yeşil aküyü tanıttı

0
1269
Scania ve Northvolt
Scania ve Northvolt, ağır elektrikli araçlar için ortaklaşa geliştirilen bir akü hücresini tanıttı.
Renault Trucks

Scania ve Northvolt, ağır elektrikli araçlar için ortaklaşa geliştirilen bir akü hücresini tanıttı. Doğrulama testlerinde lityum-iyon hücre, bir kamyonun tüm kullanım ömrüne eşdeğer olan 1,5 milyon kilometre boyunca kamyonlara güç sağlama kapasitesiyle sonuçlanan olağanüstü bir kullanım ömrü sergiledi. Kuzey İsveç’te fosilsiz elektrikle üretilen hücrenin karbon ayak izi, karşılaştırmalı bir endüstri referansının yaklaşık üçte biri kadar.

2017’de, sürdürülebilirliğin öncüleri Scania ve Northvolt, ağır ticari araçlar için dünya önderi bir akü hücresini geliştirmek ve ticarileştirmek için güçlerini birleştirdi. Şimdi, hücre kuzey İsveç’teki Northvolt Ett gigafabrikada üretilirken, ortaklık ve yakın işbirliği semeresini verdi. Buna ek olarak, bu yıl içinde Scania, İsveç’in Södertälje kentinde, ağır hizmet tipi elektrikli kamyonların üretimine başlamak için akü hücrelerinin akü paketlerine monte edileceği yeni bir akü fabrikasının açılışını yapacak.

Premium gereksinim karşılandı ve aşıldı

Northvolt CEO’su ve Kurucu Ortağı Peter Carlsson, konuyla ilgili olarak “Bu ortaklığın başlangıcında, Northvolt ve Scania, ağır taşımacılığı elektriklendirme planlarını mümkün kılacak yüksek performanslı bir akü hücresinin geliştirilmesi için iddialı bir zaman çizelgesi üzerinde anlaştılar. Kapsamlı geliştirme ve doğrulama aşamalarından geçmiş olmak ve şimdi Northvolt Ett’ten performans açısından ilk beklentilerimizi aşan hücreleri teslim ediyor olmak, dahil olan herkes için muazzam bir başarı.” dedi.

Scania CEO’su Christian Levin ise şu açıklamayı yaptı: “Bugün, sürdürülebilir bir taşımacılık sistemine giden yolda bir kilometre taşını işaret ediyor. Ağır taşımacılığın geleceği elektrikli ve geçişe olanak sağlamak ve müşterilerimize yönelik marka vaadimizi birinci sınıf olarak sunmaya devam etmek için Scania’nın elektrikli kamyonlarımız için en yüksek performanslı akü hücrelerine ihtiyacı var. Akü hücresinin geliştirilmesine başlarken yüksek performans, düşük işletme maliyetleri ve uzun ömür hedefledik. Ağır hizmet tipi bir Scania aracı için hücrenin 1,5 milyon kilometrelik bir kullanım ömrüne sahip olması gerektiğine karar verdik. Testler, bu gereksinimin yalnızca karşılanmayacağını, aynı zamanda aşılabileceğini de gösteriyor.

scania nortvolt yeşil akü
Doğrulama testlerinde lityum-iyon hücre, bir kamyonun tüm kullanım ömrüne eşdeğer olan 1,5 milyon kilometre boyunca kamyonlara güç sağlama kapasitesiyle sonuçlanan olağanüstü bir kullanım ömrü sergiledi.

Düşük karbon ayak izi

Şirketin sürdürülebilir hücreler tedarik etme taahhüdünün bir parçası olarak Northvolt Ett, hidroelektrik ve rüzgar enerjisi ile üretilen yüzde 100 fosilsiz elektrikle çalışıyor. Fosil içermeyen enerji ve Northvolt Ett’teki ek sürdürülebilir üretim özelliklerinin entegrasyonu nedeniyle, tam seri üretimde hücrenin tahmini karbon ayak izi, karşılaştırmalı bir endüstri referans hücresinin (IVL 2019 lithium-ion NMC 111 cell) yaklaşık üçte biri kadar.

Christian Levin, açıklamasını şöyle tamamladı: “Northvolt’un dünyanın en yeşil akülerini üretme misyonu, Scania’nın sürdürülebilir taşımacılığa geçişi mükemmel bir şekilde yönlendirme amacına uygun. Bu yılın sonlarında birinci sınıf elektrikli araçların piyasaya sürülmesinden önce yapbozun son parçalarını bir araya getirmeyi gerçekten dört gözle bekliyorum.

Hücre özellikleri 

•    Hücre formatı: Prizmatik
•    Kapasite: 157 Ah
•    Nominal voltaj: 3.6 V
•    Hizmet ömrü: Ağır hizmet ticari taşımacılıkta 1.5 milyon kilometre

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz