Liège Havaalanı, artan kargo hacmini karşılamak için Scania filosunu büyütüyor

0
307
scania-airfuel
Liège Havaalanı, kısa süre önce eskiyen iki yakıt kamyonunu emekliye ayırdı ve bunları yeni Scania P 320 6x4 kamyonlarla değiştirdi.
Renault Trucks

Dünyanın dört bir yanındaki çoğu havalimanı sıkıntı yaşarken, Belçika Liège Havaalanı artan hava kargo gönderileriyle gelişiyor. Avrupa’nın yedinci en büyük kargo havalimanı olarak her gün 140 uçuştan 2.500 ton yük elleçliyor.

Havaalanı kısa süre önce eskiyen iki yakıt kamyonunu emekliye ayırdı ve bunları yeni Scania P 320 6×4 kamyonlarla değiştirdi. Havalimanındaki yakıt tedariği, havacılık yakıtı alımından uçağı doldurmaya kadar tüm süreç için tam sorumluluk sahibi olan havalimanı tarafından yönetiliyor. Kargo uçakları çoğunlukla geceleri indiği için yakıt ikmal çalışanları genellikle karanlık saatlerde meşgul oluyor.

Havaalanında 6.000 metreküplük akaryakıt depolama kapasitesi bulunuyor ve yakında bu kapasite 1.750 metreküp daha artacak. Bu artan trafiği karşılamak için gerekli. Havaalanı 2020 yılında 550 bin metreküp yakıt tedarik etmiş olacak ve ekim sonunda günde 2.5 milyon litre ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Havaalanı gereksinimlerine göre uyarlanmış yakıt ikmal kamyonları

Artan talep tanker filosuna da yansıyor. Havaalanı şu anda sekiz Scania tanker kamyondan oluşan bir filoya sahip ve yakında ek bir kamyonla daha da genişleyecek. Liège Havaalanı Sözcüsü Christian Delcourt, konuyla ilgili olarak “Scania ile ortaklık 1997 yılına dayanıyor. Basit bir nedenle başladı. Scania, o zamanlar çok yaygın olan BAe 146 uçaklarının kanatlarının altına girebilecek alçaklıkta araç tedarik edebilen tek üreticiydi.” dedi.

Yakıt ikmal kamyonları, örneğin şasinin uzatılması ve uyarlanmasını gerektiren özel amaçlarına göre uyarlanıyor. Araçlara, filtreleme sistemine sahip pompa sisteminin yanı sıra Boeing 747’lerde dört metre yükseklikteki yakıt bağlantılarına ulaşacak donanımlar yarleştiriliyor.

İlk yeni Scania P 320 kısa bir süre önce teslim edildi ve ikincisi, tankların ömrü kamyonlarınkinin üç katı olduğu için eski kamyondaki tankın yenilenmesinin ardından, önümüzdeki aylarda teslim edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz