Dublin’deki Caetano hidrojen otobüs denemesi 3 bin km ile tamamlandı

0
331
Caetano-TOM_3901
Toyota yakıt hücresi yığınından güç alan H2.CityGold, İrlanda adasında kullanıma sunulan ilk Hidrojen Yakıt Hücreli Elektikli Araç (FCEV) oldu.
Renault Trucks

H2.CityGold‘un kasım ayında başlayan denemesi, katılan ilgili tarafların mükemmel geri bildirimleriyle tamamlandı.

Hydrogen Mobility Ireland (HMI), Dublin bölgesinde çok haftalık, hizmet içi bir Caetano H2.CityGold denemesini yönetti. Hydrogen Mobility Ireland projesi, İrlanda’nın bu çevreci taşıma çözümünde erken bir başlatıcı olmaktan yararlanabilmesini sağlamak için bu son teknolojinin kullanımına, kamu sektörü ve akademik paydaşlarla birlikte birçok sektörden işletmenin tüm Ada işbirliğiyle koordineli yaklaşım getirdiği bir ortaklık.

Toyota yakıt hücresi yığınından güç alan H2.CityGold, İrlanda’da bu teknolojinin geniş ölçekli kullanım potansiyeli hakkında günlük kullanım koşullarında ve iklim anlamında yılın en zorlu zamanında gerçek kullanım bilgisi vererek İrlanda adasında kullanıma sunulan ilk Hidrojen Yakıt Hücreli Elektikli Araç (FCEV) oldu.

Kasım ayından bu yana araç, Covid’in mevcut kısıtlamaları nedeniyle sınırlı yolcu taşımasına rağmen, CIÉ Group otobüs şirketleri, Bus Éireann ve Dublin Bus ile Dublin Kent Üniversitesi (DCU) ve Dublin Havaalanı tarafından farklı güzergahlarda işletildi. Yolcular ve ısıtma ile fiili çalışma koşullarına göre 5 kg / 100 km hidrojen tüketimi ile toplam 3000 kilometre (yaklaşık 1864 mil) boyunca Caetano H2.CityGold‘a yenilenebilir elektrik ve su kullanarak BOC Gases Ireland Ltd tarafından Dublin’de üretilen yeşil hidrojen (H2) ile yakıt ikmali yapıldı.

CaetanoBus COO’su Kohei Umeno, konuyla ilgili olarak “CaetanoBus, H2.CityGold’u ile İrlanda’nın ilk hidrojen yakıt hücreli otobüs denemesini desteklemekten büyük onur duydu. Gerçek operasyonda hidrojen otobüs çözümümüzün yeteneğini gösteren ve İrlanda’yı destekleyen bu projenin parçası olmak, H2.CityGold ürünümüzün otobüs servisi ve yolcu konforundan ödün vermeden karbonsuzlaşmaya ulaşmak için bir çözüm olacağını kanıtlamak için önemli bir adım.” dedi.

Dublin Bus CEO’su Ray Coyne ise şunları söyledi: “Dublin Bus’ın İrlanda’nın ilk hidrojen otobüs denemesine katılmasından dolayı çok mutluyum. Bu deneme Dublin Bus’a önemli bir karbon azaltma teknolojisi hakkında değerli veriler sağlayacak. Hidrojen, Dublin’de daha da düşük yayımlı bir toplu taşıma filosuna giden yolculukta gerçekten önemli bir rol oynayacak.

Bus Éireann’dan Stephen Kent, “Bus Éireann, İrlanda’nın ulusal otobüs şirketidir. Kasım 2020’de Caetano hidrojen yakıt hücreli otobüs ile üç haftalık operasyonumuz sırasında, İrlanda’da hidrojenle seyahat eden ilk insanlar arasında müşterilerimizin olması çok heyecan vericiydi. Sürücü ve müşteri geri bildirimleri çok olumluydu ve 2021’de üç hidrojenli aracı devreye almamızdan önce önemli deneyimler kazandık. Bus Éireann 2030 yılına kadar araçlarının yarısının sıfır yayımlı olmasını hedefliyor.” şeklinde konuştu.

Toyota İrlanda CEO’su Steve Tormey de şu açıklamayı yaptı: “Toyota İrlanda olarak Toyota tarafından güçlendirilen hidrojen yakıt hücreli otobüs denemesinin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sonuçlar oldukça olumlu ve hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin uygulanabilirliğini ve İrlanda’yı sıfır yayımlı taşımacılığın ön saflarına nasıl getirebileceğini gösteriyor. Toyota olarak 1993 yılından beri hidrojen yakıt hücresi teknolojisine yatırım yapıyoruz ve Toyota Motor Europe’un yakın zamanda CaetanoBus ile olan ittifakımızı daha da güçlendirdiğini söylemekten gurur duyuyoruz. Geleceğe yönelik sıfır yayım vizyonumuzu gerçekleştirmek için hidrojen yakıt hücresi geliştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

İrlanda Dublin Kent Üniversitesi Enerji Sürdürülebilirliği Doçenti Dr James Carton da şu yorumu yaptı: “Dublin Kent Üniversitesi (DCU), yaşamları ve toplumları dönüştürmeyi amaçlıyor ve bu denemeye katılımımız, temiz teknolojilerin araştırma, geliştirme ve dağıtımında ön saflarda olduğumuzu gösteriyor. Ortaklarımız, yalnızca yayımları azaltmak için taşımacılıkta yeşil hidrojenin nasıl uygulanacağı hakkında değil, aynı zamanda İrlanda’da yenilenebilir enerjinin entegrasyonu ile hidrojenin nasıl sürdürülebilir bir şekilde üretilebileceği hakkında da çok şey öğrenecekler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz