Scania, güncellenmiş CCAP ile yüzde 2’ye kadar yakıt tasarrufu sağlayabiliyor

0
1472
Scania CCAP
Scania, Scania Opticruise için CCAP sisteminin (Aktif Öngörülü Hız Sabitleme) önemli bir güncellemesini sunuyor.
Renault Trucks

Scania, Scania Opticruise için CCAP sisteminin (Aktif Öngörülü Hız Sabitleme) önemli bir güncellemesini sunuyor. Yeni sistem, Haziran ayından itibaren G25 ve G33 şanzımanlı tüm Scania kamyonlara dahil edilecek ve Super tabanlı aktarma organlarına sahip kamyonlara sonradan takılabilecek. Büyük ölçüde artırılmış bilgi işlem kapasitesi, daha akıllı algoritmalar ve harita verilerinin optimize edilmiş kullanımı sayesinde, yeni CCAP sistemine sahip kamyonlar, genellikle aynı ortalama hızı korurken engebeli yollarda yüzde 2’ye varan ek yakıt tasarrufu sağlayabilecek.

Scania Trucks Başkanı ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Stefan Dorski, konuyla ilgili olarak “Bu sunumla, Scania Opticruise’ı ve aktif tahmin sistemimizi yeni, daha da akıllı bir düzeye taşıyoruz. Müşterilerimiz artık kamyonlarından veya sürücülerinden tam olarak neye öncelik vermesini beklediklerini, mümkün olan en düşük tüketimi veya mümkün olan en yüksek ortalama hızı yüksek hassasiyetle seçebilirler.

Scania’nın CCAP sistemi, “ileriyi görme” yetenekleriyle zaten iyi biliniyor ve topografik harita verilerine dayalı olarak bir kamyonun yokuş yukarı ve yokuş aşağı sürüşlerini yönetmesi için en uygun yolu planlıyor. Genel fikir, her türlü gereksiz frenlemeden kaçınmak, her zaman sık sık vites değiştirmeden en uygun vitesi kullanmaya çalışmak ve son olarak, en önemlisi, yokuş aşağı inişlerde kamyonun kinetik enerjisinden yararlanmak.

Scania Trucks Endüstriler ve Uygulamalar Direktörü Julian Kurzawscki Modro, şu açıklamayı yaptı: “Bu ‘numaraları’ kullanmak teoride basit görünebilir, ancak gerçekte optimal bir sonuca ulaşmak için dikkate alınması ve işlenmesi gereken çok sayıda parametre var. Mühendislerimiz, sistemi çok daha akıllı hale getirmeyi başardılar, böylece sistemin, sürücünün amaçlarına uygun daha mükemmel kararlar vermesini sağladılar.

Bir Scania uzun yol kamyonu tipik olarak en fazla üç performans modu ile donatılıyor: Economy, Standard, Power. Bunun da ötesinde, her performans modu üç farklı seviyede ayarlanabiliyor (gösterge panelinde gösteriliyor), temel olarak belirli bir durumda halihazırdaki ayara ne kadar öncelik vermesi gerektiğine dair bir sinyal.

Kurzawscki Modro, şöyle devam etti: “Mümkün olduğu kadar çok yakıt tasarrufu yapmak isteyen bir sürücü Economy’yi ve seviye 3’ü seçiyor, bu da kamyona sürücünün bir tepeye ulaşmadan önce hızın eskisinden çok daha fazla ve eskisinden daha uzun süre düştüğünü kabul edebileceğini söylüyor. Ancak, kamyon artık çok daha uzun bir süre vites boştayken yokuş aşağı eco roll yapabileceğinden, çoğu zaman ortalama hız yine aynı olacaktır. Ancak bu ayar, örneğin yoğun trafikte her zaman kullanılamayabilir. Ancak mesele şu ki, sürücü çok daha fazla özelleştirme yapabilir.

Sürücülerin yakıt tasarrufu için en gelişmiş ayarlara gitmesine gerek yok. Seviye 2’deki Standard mod gibi daha ortalama bir seçim, sistemin eski sürümlerine kıyasla yine de daha fazla tasarruf sağlıyor.

Kurzawscki Modro, açıklamasını şöyle tamamladı: “Artan bilgi işlem gücü ve yeni, daha gelişmiş algoritmalar her zaman bir fark yaratacak. Sürücüler, belirlenen niyetleri ve gerçek yol ve trafik koşulları ile tamamen uyumlu, daha dinamik bir hız uyarlaması deneyimleyecekler. Kamyon, sürücünün isteklerini toplayacak ve teslim edecek.

Şimdi CCAP işleviyle sipariş edilen tüm Scania kamyonlar (bazı nadir istisnalar dışında) otomatik olarak yeni sürüme sahip olacak. Mevcut Scania kamyonları, ilk olarak Kasım 2021’de tanıtılan Super tabanlı aktarma organlarına sahip olmaları koşuluyla, bir Scania atölyesinde güncelleme alabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here