XPO, 100 adet elektrikli Renault Trucks yatırımıyla Fransa’da sürdürülebilir filoya geçişini hızlandırıyor

0
2279
100-Renault-Trucks-electric-vehicles-for-XPO_01
Fransa'da alternatif tahrikli yük taşımacılığında öncü olan XPO, Fransa'daki filosu için Renault Trucks'tan 100 elektrikli kamyon satın almak üzere önemli bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Fransa’da alternatif tahrikli yük taşımacılığında öncü olan XPO, Fransa’daki filosu için Renault Trucks‘tan 100 elektrikli kamyon satın almak üzere önemli bir anlaşma yaptığını duyurdu. XPO’nun yatırımı, şirketin Ekim 2021’den bu yana Lyon ve Paris bölgelerinde tamamen elektrikli Renault Trucks E-Tech D 16 tonluk kamyon testini takip ediyor. Renault Trucks, XPO filosunun köklü bir tedarikçisi konumunda.

XPO, bugüne kadar 65 elektrikli kamyon siparişini tamamladı ve 100 kamyonun tamamı 2022’nin dördüncü çeyreğinden 2024’e kadar teslim edilecek. 16 tonluk ve 19 tonluk ticari araçlar, XPO’nun Fransa’daki 28 parsiyel tesisinde konuşlanacak ve paletli malların parsiyel olarak taşınması için kullanılacak. XPO, Fransa’da paletli dağıtımda önder konumda.

Şirket, 2030 yılına kadar teslimatlarının yaklaşık yüzde 25’ini elektrikli araçlarla gerçekleştirmeyi ve CO2 yayımlarını 26.000 tondan fazla azaltmayı umuyor. Şirket, Renault Trucks anlaşmasıyla, müşterilerinin kendi karbonsuzlaştırma hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurken, kentsel alanlardaki teslimatları yönetebilecek gelecekteki düzenlemeleri öngörerek filosunu konumlandırıyor. XPO, Fransa’daki sera gazı yayımlarını 2019 temel alındığında 2030 yılına kadar en az yüzde 25 azaltmayı hedeflediğini belirtti.

Verimli Renault Trucks E-Tech kamyonlar, 18 ila 21 paletlik bir yükleme kapasitesine sahip ve 185 kW’lık bir motorla donatılıyor. Tek bir şarjla 250 km’ye kadar menzile sahip olan her kamyon, dizel yakıtla çalışan kamyonlara kıyasla CO2‘yi yılda tahmini 45,7 ton azaltıyor. Araçlar doğrudan CO2 yayımı olmadan çalışıyor ve gürültü ve koku kirliliğini önemli ölçüde azaltıyor, bu da onları kalabalık kentsel alanlarda teslimatlar için çok uygun hale getiriyor. Ayrıca daha az ince parçacık yayıyorlar ve daha az titreşimle çalışarak sürücü yorgunluğunu azaltıyorlar. Her kamyon, daha fazla güvenlik için kör noktaları azaltan 360° kamera ile donatılıyor.

100-Renault-Trucks-electric-vehicles-for-XPO_02
Verimli Renault Trucks E-Tech kamyonlar, 18 ila 21 paletlik bir yükleme kapasitesine sahip ve 185 kW’lık bir motorla donatılıyor. Tek bir şarjla 250 km’ye kadar menzile sahip olan her kamyon, dizel yakıtla çalışan kamyonlara kıyasla CO2‘yi yılda tahmini 45,7 ton azaltıyor.

XPO Logistics Fransa Genel Müdürü Bruno Kloeckner, konuyla ilgili olarak “İlk Renault Trucks elektrikli kamyonu kentsel alanlardaki teslimatlar için test ederken olumlu bir deneyim yaşadık. Yeni 100 tamamen elektrikli kamyon siparişimiz, Fransa’da hem XPO hem de Renault Trucks için benzeri görülmemiş bir anlaşma. Ayrıca tesislerimizi 80’den fazla elektrikli şarj noktası ile donatmak için büyük bir yatırım yaptık. Bu taahhütler, daha sürdürülebilir karayolu taşımacılığına doğru ilerleme ve müşterilerimizi tedarik zinciri faaliyetlerini karbonsuzlaştırma konusunda mümkün olduğunca destekleme konusundaki kararlılığımızı gösteriyor.” dedi.

Renault Trucks Fransa Genel Müdürü Christophe Martin ise şunları söyledi: “Fransa’daki en büyük Renault Trucks elektrikli kamyon siparişini karşılayarak XPO’nun enerji geçişine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. XPO ile olan ilişkimiz, uzun yıllar boyunca güven üzerine kurulmuştur ve bu, kilometre taşı niteliğindeki bu anlaşmaya giden en önemli etkenlerden biridir. Renault Trucks, Fransa pazarında bir sürdürülebilirlik önderidir ve bu nedenle, sürdürülebilir nakliyeye giden yolda önderlik etmek gibi bir görevimiz var.

XPO’nun çevreye duyarlı mal taşımacılığı taahhüdü

XPO‘nun tamamen elektrikli dağıtım çözümü, şirketin müşterilerinin tedarik zinciri operasyonlarının karbon ayak izini azaltmasına yardımcı olmak için yaptığı en son yatırım. Şirket, uçtan uca verimlilik için dijital teknolojiyle yönetilen, Avrupa’nın en modern ve güvenlikle donatılmış nakliye filolarından birine sahip. XPO’nun Avrupa filosunun yüzde 95’inden fazlası Euro VI yayım düzenlemelerine uygun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz