Elektrikli kamyonlar: Yeni çalışma, AB genelinde şarj altyapısı için kesin konumları belirliyor

0
3215
electric-trucks-new-study-pinpoints-precise-locations-for-charging-infrastructure-across-eu
ACEA adına Fraunhofer ISI tarafından yürütülen yeni bir araştırma, akü elektrikli kamyonlar için gelecekte şarj noktalarının konuşlandırılması için önemli konumları gösteriyor.
Renault Trucks

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) adına Fraunhofer ISI tarafından yürütülen yeni bir araştırma, akü elektrikli kamyonlar için gelecekte şarj noktalarının konuşlandırılması için önemli konumları gösteriyor.

Araştırma, kamyon durak yerlerinin Orta Avrupa’daki yoğun nüfuslu bölgelerde yoğunlaştığını gösteriyor. Kamyon durak yerleri; Kuzey İtalya, Paris, Büyük Manchester, Berlin ve Frankfurt gibi önemli sanayi bölgeleri ve büyük kentler çevresinde daha yoğun durumda bulunuyorlar ve ana Avrupa yollarını takip ediyorlar.

Yeni verilere göre durakların yaklaşık üçte biri ile yarısı otoyollara yakın dinlenme alanlarında, yaklaşık olarak dörtte biri ile üçte biri şirket sahalarında veya lojistik merkez yerleşkelerinde, sadece yüzde 1’i ile yüzde 5’i ise limanlarda ve feribot terminallerinde bulunuyor.

Durma süresinin iki ana kategorisi bulunuyor: üç saatten az (yüzde 35’i 30 ile 60 dakika arasında) ve sekiz saatten uzun. Daha kısa duraklamaların yüksek sıklığı ile sürüş ve dinlenme süresi kuralları, kamyonları kısa sürede yeniden şarj etmeye uygun yüksek güçlü şarj noktalarına olan ihtiyacı vurguluyor.

Bu yeni analiz, lojistik ve operasyonel bir bakış açısıyla şarj altyapısı için uygun sahaların iyi bir göstergesi. Yatırım kararları için diğer kriterler (örneğin mevcut elektrik şebekesi kapasitesi, yerel hususlar, elektrikli arabalar için şarj altyapısının varlığı vb.) kullanılarak daha fazla analiz yapılması gerekecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz