Ağır hizmet taşıtları: Şarj ve yakıt ikmali altyapı gereksinimleri

0
74
position-paper-heavyduty-vehicles-charging-and-refuelling-infrastructure-1
Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği (ACEA), düşük ve sıfır yayımlı ağır hizmet taşıtları için Avrupa çapında çok sayıda elektrik şarj ve alternatif yakıt ikmal noktasına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Avrupalı kamyon üreticileri, en geç 2050 yılına kadar karayolu yük taşımacılığında karbon nötrlüğüne ulaşma konusunda tamamen kararlılar. Düşük ve özellikle sıfır yayımlı araçlar bu hedefe ulaşmada çok önemli bir rol oynayacak, önümüzdeki birkaç yıl içinde sayıları ve menzilleri hızla artacak.

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği‘nin (ACEA) bildirisinin işaret ettiği gibi bu kamyonları çalıştırmak, şarj etmek ve yakıt ikmali yapmak için vazgeçilmez olan altyapı neredeyse tamamen eksik. Alternatif Yakıtlar Altyapı Direktifi’nin (AFID) gözden geçirilmesi, düşük ve sıfır yayımlı ağır hizmet taşıtları için Avrupa ve üye devlet düzeyinde özel ve bağlayıcı altyapı hedefleri belirlemek için çok önemli bir fırsat sunuyor.

AFID, ağır hizmet taşıtlarının gereksinimlerini dikkate almak ve tüm Avrupa üye ülkeleri arasında yoğun bir şarj ve yakıt ikmali ağının hızla yayılmasını kolaylaştırmak için revize edilmeli.

Özellikle 2025’ten önce 10.000-15.000 (yüksek güçlü) kamusal ve varış yeri şarj noktası ve 2030’dan sonra 40.000‐50.000 şarj noktası hedefi belirlemeli. Buna ek olarak Ayrıca, 2030 için karayolları boyunca kamyon park alanlarında en az 40.000 düşük güçlü (100 kW) kamuya açık gece şarj cihazı hedefi belirlenmeli.

2025 ve 2030’a kadar tüm AB üye ülkelerinde gerekli sayıda şarj noktasının mevcut olmasını sağlamak için, önerilen metodolojiye göre üye ülke başına bağlayıcı hedefler belirlenmeli.

Ek olarak, 2025 yılına kadar yaklaşık 300 kamyona uygun hidrojen yakıt ikmali istasyonu ve 2030 yılına kadar en az 1.000 adetlik hedef belirlenmeli. Ayrıca, 2030 yılına kadar TEN-T çekirdek ağında her 200 km’de bir hidrojen yakıt ikmal sahası bulunmalı. Kamyonlar için bir hidrojen yakıt ikmal istasyonu, istasyon başına en az iki dispenser ile günlük en az altı ton H2 sığasına sahip olmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here