Smart Dash kamyon sürücülerine yeni bakış açıları sağlıyor

0
1362
Scania Smart Dash
Scania Smart Dash, Scania'nın taşımacılık sektörünü akıllı ve sürdürülebilir hale getirerek dönüştürme arayışındaki en yeni yapboz parçası. Manuel kontroller ve dijital ekranların sağlıklı bir karışımı, sürücülere birinci sınıf destek ve basitleştirilmiş deneyim sunuyor.
Renault Trucks

Scania‘nın yeni dijital gösterge paneli Smart Dash, her türlü sürücü için daha akıllı, daha güvenli ve daha iyi kamyon sürüş deneyimlerinin yolunu açıyor. Modüler yapısı ve en yeni dijital çözümleri, Scania kamyonların direksiyon başında güvenli, bağlantılı ve rahat bir atmosfer sunmasını sağlıyor. Scania sürücüleri, kamyonları ve çevreleri üzerinde mükemmel bir kontrole sahip olacak ve bir tehlike beklendiğinde veya bir eylem talep edildiğinde akıllı kamyon refakatçilerinden gizli uyarılar alacak.

Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Scania Trucks Başkanı Stefan Dorski, konuyla ilgili olarak “Mükemmel genel bakış ve sürücü kabinini kişiselleştirmeye yönelik sonsuz fırsatların yanı sıra Smart Dash ürünümüz aynı zamanda kamyonun içinde ve çevresinde artan iletişim ve dijitalleşme için de bir kaldıraç. Scania kamyonları artık filo yönetim sisteminden gerçek sürüş ortamına ve gelişmiş güvenlik, çalışma süresi ve üretkenlik için bir dizi bulut tabanlı hizmete kadar her şeyle yakından entegre edilebiliyor.” dedi.

Scania Smart Dash, ağır kamyonlardaki sürücü bölümleri için insan ve makine arayüzü çözümlerindeki en son ilerlemeyi temsil ediyor. Hangi bilgilerin görüntüleneceğini veya çıkarılacağını sürücü seçiyor ve tüm kurulum, bilişsel aşırı yük olmadan genel bakış ve gönül rahatlığı sunan fiziksel ve dijital kontrollerin akıllı bir karışımıyla sezgisel ve kullanıcı dostu olacak şekilde yapılmış durumda.

Smart Dash kumanda panelinde her zaman iki ekran bulunuyor: sürücünün önündeki Sürücü Ekranı ve Merkezi Bilgi Ekranı (iki boyutta mevcut olan dokunmatik ekran – 10’1 veya 12’9 inç). Sürücü dokunmatik ekran aracılığıyla, düğmelere basarak veya sesli direksiyon aracılığıyla giriş yapabiliyor. Scania, hayati işlevleri bir menüde bir veya iki seviye aşağıya gizleme şeklindeki yaygın hatadan uzaklaşarak, fiziksel ve dijital kontroller arasında dengeli bir karışım sağlamaya karar verdi.

Scania Trucks Ürün Müdürü Eduardo Landeo ise şunları söyledi: “En çok kullanılan işlevler elbette hazır olmalı. Önemli olan, sürücülere mümkün olan en iyi deneyimi sunmak ve yeni teknolojinin sürücüleri sinirlendirmek veya aşırı bilişsel yük getirmek yerine her zaman sürücüleri desteklemesini sağlamak. Örneğin iç sıcaklık gibi temel şeyleri ayarlamak için odağın yoldan ve doğrudan görüşten uzaklaştığı durumları ortadan kaldırmak gibi.

Scania’nın en yeni kamyon nesli, Avrupa pazarlarında satıldığında birçok güvenlik işlevini standart olarak sunuyor. Diğer işlevler isteğe bağlı ve aslında yasal minimum standartların ötesine geçiyor. Bunun bir örneği Advanced Emergency Braking for Vulnerable Road Users (AEB VRU – Savunmasız Yol Kullanıcıları için Gelişmiş Acil Durum Freni). Araç kamyonun önünde bir yaya olduğunu sadece uyarmak yerine, gerektiğinde asıl frenlemeyi de yapıyor.

Eduardo Landeo, şöyle devam etti: “Bu sunumla, sürücülerin yanı sıra filo sahipleri ve filo yöneticilerine de fayda sağlayacak dijital ve bağlantılı bir spektrumun önünü açıyoruz. Akıllı ve güvenli kamyonlar daha fazla üretkenlik, daha az kaza ve daha güvenli sürücüler getirecek. Sürücü, kamyonun kendisi ve olası tehlikeler hakkındaki bilgilerden genel yönlendirmeye ve kristal netliğinde ses ile dinlenen en sevilen podcastlere kadar herşeyin sağlanmasıyla, çalışma aletinin kendisini gerçekten desteklediğini deneyimleyecek.

Müşterilerin bağlantılı araçlara ve aktif güvenlik özelliklerine ilişkin beklentileri sürekli artıyor. Scania Smart Dash, hem kablosuz güncellemeleri hem de 5G potansiyelini içeren kullanıcı dostu ve modüler dijital arayüzü ile bu trendleri karşılıyor. Güvenlik sistemlerinin sunduğu hiç bitmeyen destek, ciddi kazalardan kaçınmak için sürücünün en iyi aracı.

Eduardo Landeo, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir sürücü ne kadar deneyimli ya da dikkatli olursa olsun, yollarda geçirdiği onca zamanla birlikte, bir gün mutlaka uyarı sistemlerinden birinden gelen uyarıya sonsuza kadar minnettar olacağı bir gün gelecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz