Komatsu’dan özerk kamyon

0
1497

Komatsu; operatörsüz olarak işlev gösteren, her iki yöne eşit hızda gidebilen ve daha fazla yük sığası bulunan özerk taşıma sistemlerinin dünya genelinde satışa sunulacağını duyurdu.

İş makinaları ve maden makinaları üretiminde dünyanın önde gelen markalarından biri olan Komatsu tarafından geliştirilen ve Özerk Taşıma Sistemi (AHS) adını verdiği teknoloji sayesinde, sürücü kabini bulunmayan bu yük kamyonları her iki yönde de eşit hızda gidebiliyor ve kabin alanı daha fazla yük taşımak için kullanılıyor.

Komatsu, bu teknolojiyi geliştirmeye 2008 yılında Rio Tinto adlı madencilik şirketiyle ortak yürüttüğü çalışmaları ile başladı. Geçen sürede, Şili ve Avustralya’da bu sistem kullanılarak yüz milyonlarca ton malzeme taşındı. Rio Tinto tarafından da kullanılan 930E model özerk kamyonları, kablosuz iletişim ve engel tanıma gibi teknolojileri sayesinde özerk olarak çalışabilmesine karşın geleneksel kamyonlarda olduğu gibi bir sürücü kabine sahip.

Yenilikçi Özerk Taşıma Aracı adı verilen ve yeni geliştirilen kamyon ise tamamen özerk sisteme göre ve kabinsiz tasarlandı. Simetrik bir yapıya sahip olan kamyon, dört tekerine de eşit yük dağıtabiliyor, dört çeker sistemiyle daha iyi yol tutuş ve manevra yeteneği sağlıyor. Kamyonda sürücü olmadığından dolayı tam manevra ile kamyonu geri çevirmeye gerek kalmıyor. Kamyon gittiği yönde, geri dönmeden geri yönde hareket edebiliyor. Bu durum hem verimliliği artırıyor hem de tekerlerin daha az yıpranmasını sağlıyor. 230 tona kadar yük taşıyabilen aracın hızı saatte 64 kilometreye kadar çıkabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz