optiTruck projesi

0
1268
Renault Trucks


Ağır ticari taşıtların sera gazı salınımlarını azaltmaya yönelik önemli çalışmalar yürüten optiTruck projesi, çalışmalarına Eylül 2016’da Avrupa’da başladı. Akıllı aktarma organları kontrol sistemi ve kalibrasyon yöntemleri ile birlikte, ITS ve büyük veri yönetiminin en gelişmiş yöntemleri kullanılarak, üç yıl sonunda ortaya çıkan optiTruck projesi, ağır ticari taşıtların yakıt ve diğer enerji kaynaklarının mümkün olan en az miktarda tüketmesini hedefliyor.

Otomotiv endüstrisi son yıllarda ağır ticari taşıtların yakıt tüketimini azaltacak aktarma organları teknolojilerini geliştirmek üzere büyük çaba gösterdi. Buna rağmen önlem alınmadığı takdirde, uzun vadede ağır ticari taşıtların CO2 salınımlarında büyük bir değişiklik olmayacağı, Avrupa Konseyi’nin öngörülerinde yer alıyor.

Akıllı ulaşım sistemlerinin yenilikçi öngörülü güç aktarma sistemleri kontrolü ve kalibrasyon sistemi sayesinde optimum yakıt tüketimi sunan optiTruck projesinin geliştirilecek olan bir prototipi, Euro 6 standartlarındaki bir ağır ticari taşıtın yüzde 20’nin üzerinde yakıt tasarrufu yapabileceğini göstermeyi amaçlıyor. Bu tasarruf 10 farklı teknoloji bileşeninin birlikte uygulanmasıyla elde edilecek. Tüm bu elementlerin, tasarrufun sağlanmasında belirli bir katkısı olacak ve birlikte optiTruck proje kavramının iskeletini oluşturacak.

optiTruck, 7 Avrupa ülkesinden 11 ortağın birlikte odaklanacağı Global Optimiser adlı aktarma organları yöneticisini bir çatı altında buluşturuyor. Global optimizasyon sistemi, nakliye görevi, yolun topografisi ve hava ve yol şartlarını kapsayan verileri kullanarak, aktarma organlarını azami verime kavuşturmayı hedefliyor. Projenin gelişim aşamasında, optiTruck çözümlerini ortaya koyacak olan gerçek sürüş denemeleri de gerçekleştirilecek.

optiTruck projesi aynı zamanda otomotiv endüstrileri arasında bilgi alışverişi sağlayarak, yeni işbirliği fırsatları da yaratacak.

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., projenin sanayi ortakları arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz