Dünyanın ilk kabinsiz, otonom ve elektrikli kamyonu yola çıktı

2
1629
einride-db-01
Dünyanın ilk kabinsiz, otonom ve elektrikli kamyonu halka açık yollarda ticari operasyona başladı.

İlk kabinsiz elektrikli kamyon EinrideT-pod, 15 Mayıs tarihinde halka açık yolda sürüldü. Bu tarihi sürüş DB Schenker’in İsveç Jönköping’deki tesisinde gerçekleşti. T-pod, ticari akışın bir parçası olarak tesisteki depo ve terminal arasında yük taşıyacak.

Einride kurucusu ve CEO’su Robert Falck, DB Schenker CEO’su Jochen Thewes ve DB Schenker İsveç, Danimarka ve İzlanda CEO’su Mats Grundius, ilk sürüş nedeniyle düzenlenen törende ev sahipliği yaptılar.

Einride_T-pod_DBSchenker_1
T-pod, ticari akışın bir parçası olarak tesisteki depo ve terminal arasında yük taşıyacak.

Einride kurucusu ve CEO’su Robert Falck, konuyla ilgili olarak “Bugün, Einride’nin tarihi ve karayolu taşımacılığındaki CO2 yayımlarını yüzde 90’a kadar azaltma potansiyeli bulunan otonom (özerk) elektrikli araçları temel alan güvenli, verimli ve sürdürülebilir taşımacılık çözümü yaratma yolundaki çabalarımız için önemli bir kilometer taşını temsil ediyor. Önemli ortağımız ve müşterimiz DB Schenker işbirliğinde bunu mümkün kılan takımımızdan ne kadar büyük gurur duyduğumu tasvir edemiyorum.” dedi.

Einride_t-pod_190515_HighRes_2
Einride kurucusu ve CEO’su Robert Falck, DB Schenker CEO’su Jochen Thewes ve DB Schenker İsveç, Danimarka, İzlanda CEO’su Mats Grundius tanıtımda hazır bulundular.

DB Schenker CEO’su Jochen Thewes ise şunları söyledi: “Otonom (özerk) kamyonlar lojistik sektörü için giderek daha önemli hale gelecek. Einride ile birlikte, yarının taşımacılık sistemine geçişte bir kilometer taşı olan otonom (özerk) ve yüzde 100 elektrikli kamyonların halka açık yollardaki sürekli akışını başlattık.

Einride_T-pod_DBSchenker_2
Kabinsiz kamyon düşük bir hızda Schenker’in Jönköping’deki deposu ve terminali arasında 350 metre yol katetti.

Kasım 2018’de İsveçli startup Einride ve öncü lojistik firması DB Schenker, DB Schenker’in İsveç Jönköping’deki tesisinde otonom (özerk) ve yüzde 100 elektrikli kamyonun ya da T-Pod’un kurulumunu başlatmıştı. Bu dünyada kendi alanındaki ilk ticari kurulum idi.

einride-db-03
Yaklaşık 100 metrelik sürüş Schenker’in terminal alanına girişteki halka açık yolda gerçekleştirildi.

7 Mart’ta İsveç Taşımacılık Ajansı, T-pod’un İsveç trafik düzenlemelerine uygun olarak operasyon yapabileceği kararını verdi. 11 Mart’ta ajans, Einride’nin halka açık yoldaki uygulamasına onay verdi. İzin, endüstriyel bir sahada bir depo ile terminal arasındaki halka açık yolda geçerli. İznin geçerlilik süresi ise 31 Aralık 2020.

einride-db-02
7 Mart’ta İsveç Taşımacılık Ajansı, T-pod’un İsveç trafik düzenlemelerine uygun olarak operasyon yapabileceği kararını verdi. 11 Mart’ta ajans, Einride’nin halka açık yoldaki uygulamasına onay verdi.

Einride ve DB Schenker, Jönköping’deki denemeyi ve ek uluslararası deneme opsiyonlarını içeren ticari anlaşmayı Nisan 2018’de yürürlüğe soktular.

Einride_t-pod_190515_HighRes
Otonom (özerk) kamyonlar lojistik sektörü için giderek daha önemli hale gelecek.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here