UPS, drone ile eve teslimat uygulamasını test ediyor

0
1387

Gerçekleştirdiği son testte paket dağıtım aracından havalanabilen drone üreticisi Workhorse Group ile çalışan UPS, bu testle drone’ların kırsal teslimat güzergahlarında sağlayacağı potansiyel verimliliği gösteriyor. Önceki drone testlerinin aksine, UPS/Workhorse testinde drone teslimatı gündelik teslimat operasyonlarına dahil ediliyor.

UPS, teslimat aracından havalanıp bir eve paket teslim ettikten sonra aracın sürücüsü ayrı bir teslimat yapmak için aracı sürmeye devam ederken araca geri dönen drone testinin başarılı bir biçimde gerçekleştirdiğini açıkladı.

UPS bu testi, Ohio merkezli batarya, elektrikli araç ve drone geliştiricisi Workhorse Group (NASDAQ: WKHS) ile Tampa Florida’da gerçekleştirdi. Testte, Workhorse tarafından üretilen drone ve UPS’in teslimat aracı kullanıldı.

UPS Küresel Mühendislik ve Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Mark Wallace, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu test, şimdiye kadar yaptıklarımızdan çok farklı. Özellikle teslimat araçlarımızın tek bir teslimat yapmak için sık sık kilometrelerce mesafeyi kat etmesi gerektiği kırsal bölgelerde gelecekteki teslimatlarımız açısından büyük öneme sahip. Durulacak noktaların kara yoluyla birbirinden kilometrelerce uzak olduğu bir teslimat güzergahı düşünün. Bu teslimatlardan sadece birini gerçekleştirmek için paket arabasından bir drone göndermek, teslimat aracıyla yapılan teslimatlarda ortaya çıkacak maliyeti azaltabilir. Bu da, ağımızda verimliliği artırmak ve aynı zamanda emisyon miktarımızı azaltmaya yönelik büyük bir adım olacaktır.

ORION, UPS’in Entegre Yol Optimizasyon ve Navigasyon Yazılımı, bir yıl boyunca sürücü başına günde sadece 1.6 km daha az mesafe kat edilmesi UPS’in 50 milyon ABD Doları’na kadar tasarruf etmesini sağlayabilir. UPS’in her gün yollarda çalışan 102 bin teslimat kuryesi var. Her bir teslimatı tamamlamak için gereken süre ve araç masrafları düşünüldüğünde kırsal teslimat güzergahları en maliyetli güzergahları oluşturuyor. Bu testte, sürücü bir teslimat için yoluna devam ederken, drone başka bir teslimat yapıyor. Bu, UPS’in gelecekte drone’lar için öngördüğü olası bir görev.

Mark Wallace, “Kuryeler şirketimizin yüzünü oluşturur ve bu değişmeyecek. Heyecan verici olan ise,drone’ların güzergahları boyunca çeşitli noktalarda kuryelere yardımcı olma, onlara zaman kazandırma ve e-ticaretin büyümesiyle birlikte giderek artan müşteri hizmetleri ihtiyaçlarına yanıt verme potansiyelidir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Gerçekleştirilen testte kullanılan drone, HorseFly UAV Teslimat sistemiydi. Bu ürün, Workhorse’un elektrikli/hibrit teslimat arabalarıyla tamamen bütünleşik ve yüksek verimliliğe sahip bir oktokopter teslimat drone’u. Drone, teslimat aracının üstüne yerleşiyor. Drone’un altına takılmış bir kafes, teslimat aracının tepesinde bulunan bir kapaktan aracın içine uzanıyor. Aracın içindeki UPS kuryesi, kafesin içine paketi bırakıyor ve dokunmatik ekrandan bir düğmeye basarak drone’u önceden belirlenmiş bağımsız bir güzergah üzerinden adrese gönderiyor. Batarya ile çalışan HorseFly, teslimat aracının üstüne yerleştiğinde şarj oluyor. 30 dakika uçuş süresine sahip drone 4 kg ağırlığa kadar olan paketleri taşıyabiliyor.

Konuyla ilgili olarak Workhorse şirketinin kurucusu ve CEO’su Stephen Burns şunları söyledi: “Bu teknolojinin böylesine pratik bir şekilde uygulandığını görmek muhteşem. Bu drone tamamen kendi kendine çalışıyor. Bir pilota ihtiyaç duymuyor. Böylece drone uzaktayken teslimat sürücüsü diğer teslimatları yapmakta serbest oluyor.

UPS, drone’lar dahil olmak üzere otomasyon ve robot teknolojilerini yıllardır test ediyor. Geçtiğimiz eylül ayında UPS, Beverly Massachussetts’ten Atlantik kıyısının yaklaşık 5 km açığında acil ihtiyaç duyulan bir ilaç için deneme amaçlı bir teslimat gerçekleştirdi. UPS ayrıca, hayat kurtaran kan ve aşıları, Ruanda’nın ulaşılması güç kesimlerine ulaştırmak için üçüncü parti kuruluşlarla işbirliği yaptığı insani yardım çalışmalarında da drone’lardan önemli ölçüde faydalanıyor. UPS ayrıca, depolarında bulunan yüksek raflarda envanter kontrolü yapmak için de drone’ları kullanıyor.

Önceki tüm testlerin aksine, son yapılan UPS drone testi drone’ların gündelik operasyonların bir parçası olarak acil olmayan eve teslimatların yapılmasına nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz yıl ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA), drone’ların belirli ticari amaçlarla kullanılmasına olanak tanıyan insansız küçük hava aracı sistemi kurallarını yayımlayarak gelecekte uygulamaların kapsamının genişletilmesinin önünü açtı. UPS, FAA’in drone danışma kurulunda görev yapmak üzere kilit paydaşların arasından seçilmiş 35 şirketten biri. Kurul, Ulusal Hava Sahası Sistemi içerisinde emniyetli ve güvenli kullanıma olanak tanıyacak kilit öneme sahip drone bütünleşme sorunları konusunda FAA’e öneriler sunacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz