Volvo Trucks ve Renova, özerk çöp kamyonunu deniyorlar

0
1649

Volvo Trucks, İsveçli atık yönetimi şirketi Renova ile birlikte, özerk (otonom) araçların nasıl daha güvenli, daha verimli atık toplanabilmesine katkı sağlayabileceğini ve sürücüler için nasıl daha iyi bir çalışma ortamı yaratabileceğini deniyor ve araştırıyor. Denenen özerk sistemler, ilke olarak 2016 sonbaharından bu yana İsveç’in kuzeyindeki Kristineberg Madeni’nde çalışan özerk Volvo kamyonunkiler ile aynı.

Volvo Trucks Trafik ve Ürün Güvenliği Direktörü Carl Johan Almqvist, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ağır bir ticari taşıtı, dar yolların ve çocuklar gibi savunmasız yayaların bulunduğu kentiçindeki bir konut bölgesinde, yürüyüş hızında bile olsa, kullanmak önemli güvenlik taleplerini beraberinde getiriyor. Denediğimiz çöp kamyonu sürekli olarak çevresini izliyor ve yolda bir engel görürse anında duruyor. Aynı zamanda, özerk sistemler sürücünün kamyonun yakınında olan herşeyden haberdar olma olasılığını artırıyor.

Volvo Trucks Trafik ve Ürün Güvenliği Direktörü Carl Johan Almqvist

Özerk çöp kamyonu yeni bir bölgede ilk defa kullanıldığında, manuel olarak sürülüyor ve bu sırada gövde üzeri sistem sürekli çevreyi izliyor ve duyargaların ve GPS teknolojisinin yardımıyla yolun haritasını çıkarıyor. Kamyon bir sonraki seferde aynı bölgeye geldiğinde, tam olarak hangi güzergahı izleyeceğini ve hangi çöp konteynerinin önünde duracağını biliyor.

Özerk sistem etkinken ilk durakta durulduğunda sürücü kabinden iniyor ve kamyonun arkasına geçerek gerekli kontrolleri kullanarak çöp konteynerini boşaltıyor. İşlem sona erdiğinde kamyon sürücünün komutuyla bir sonraki çöp konteynerine geri gidiyor. Sürücü kamyonun gittiği istikamette yürüyor ve gidilecek istikamette olan biteni tamamen görebiliyor. Fakat niye ileri gitmek yerine geri gitmek?

Renova Stratejik Geliştirme Müdürü Hans Zachrisson, bu soruya şu yanıtı veriyor: “Kamyonun geri gitmesi sayesinde, sürücü her zaman sıkıştırıcının yanında kalabiliyor ve her duruşta ve kalkışta kabinle aracın arka bölümü arasında sürekli gidip gelmek durumunda kalmıyor. Ayrıca sürücü duruş ve kalkışta kabine binip inmek zorunda kalmadığı için diz ve eklem ağrısı gibi sağlık sorunları yaşamıyor.

Duyargalar çöp kamyonunun etrafındaki tüm alanı izlediği için kamyon hangi yöne hareket ederse etsin sürüş güvenli hale geliyor.

Geri gitmek, aslında kamyon bir kamerayla donatılsa bile, sürücünün aracın akasında kimin ya da neyin olduğu her zaman tam olarak görememesi nedeniyle riskli bir manevra. Bazı bölgelerde, güvenlik nedeniyle ağır ticari taşıtların geri gitmesine izin verilmiyor, bazılarında ise geri giden aracın arkasındaki yolda kimsenin olmadığını gözlemlemesi için yardımcı sürücü zorunlu kılınıyor. Denenen çözüm bu kısıtlamaların ortadan kaldırılmasını amaçlıyor. Duyargalar çöp kamyonunun etrafındaki tüm alanı izlediği için kamyon hangi yöne hareket ederse etsin sürüş güvenli hale geliyor. Bu arada eğer yol park etmiş bir araç tarafından kapatılmışsa, çöp kamyonu etrafında yeterli alan varsa otomatik olarak engelin çevresinden dolaşıyor.

Otomatikleştirilmiş sistemler vites değişimlerini, dümenlemeyi ve hızı en uygun hale getirdiği için yakıt tüketimi ve yayımlar da azaltılıyor.

Teknik altyapı hazır olmasına karşın, kendi kendine giden çöp kamyonları gerçeğe dönüşmeden once birçok araştırma, deneme ve geliştirme yapılacak. Ortak proje, 2017 yılının sonuna kadar sürdürülecek ve daha sonra işlevsellik, güvenlik ve bu tür araçların sürücüler, diğer araç kullanıcıları ve bölge halkı tarafından ne kadar kabul gördüğü ciddi bir şekilde değerlendirilecek. Farklı seviyede özerkliğe sahip araçlar büyük olasılıkla madenler ve kargo terminalleri gibi sınırlandırılmış alanlardaki diğer uygulamalarda daha önce kullanılmaya başlanacak.

Proje ve araç:

Volvo Trucks ve Renova arasında ortak proje

Güvenlik, verimlilik ve çalışma ortamına odaklanma

Araç – Özerk (otonom) Volvo FM çöp kamyonu

Donanım – GPS ve haritalama, konumlama ve araç etrafındaki alanın izlenmesi için lidar temelli sistem

Otomatik dümenleme, vites değişimi ve hız kotrolü

Yolda aniden bir engel belirirse otomatik durma

Kamyonun geri gitmesi sayesinde, sürücü her zaman sıkıştırıcının yanında kalabiliyor ve her duruşta ve kalkışta kabinle aracın arka bölümü arasında sürekli gidip gelmek durumunda kalmıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz