Nikola ve General Motors stratejik bir ortaklık kurdu

0
631
nikola_badger-1
Nikola Badger’ın mühendisliğini ve üretimini General Motors yapacak.

Nikola ve General Motors’un kurduğu stratejik ortaklık ile General Motors, Nikola’nın yüzde 11’inin sahibi oluyor ve bir direktör atama hakkı elde ediyor. General Motors, bu ortaklık ile Hydrotec yakıt hücresi ve Ultium akü sistemleri ile daha geniş pazarlara cesurca girmek için Nikola ile büyüme fırsatını değerlendiriyor.

Nikola Corporation ve General Motors Co., 8 Eylül tarihinde Nikola Badger ile başlayan ve Nikola Badger, Nikola Tre, Nikola One, Nikola Two ve NZT dahil olmak üzere Nikola‘nın programları aracılığıyla maliyetleri düşüren stratejik bir ortaklığı duyurdular. Anlaşmanın parçası olarak Nikola, General Motors’un Ultium akü sistemini ve Hydrotec yakıt hücresi teknolojisini kullanacak. Bu da General Motors için önemli bir ticarileştirme kilometre taşını temsil edecek.

nikola_badger-8
Nikola Corporation ve General Motors Co., 8 Eylül tarihinde Nikola Badger ile başlayan ve Nikola Badger, Nikola Tre, Nikola One, Nikola Two ve NZT dahil olmak üzere Nikola’nın programları aracılığıyla maliyetleri düşüren stratejik bir ortaklığı duyurdular.

Nikola, ayni hizmetler için yeni çıkarılan adi hisse senetlerinden 2 milyar Dolar takas edecek ve General Motors’un küresel olarak güvenlik testi yapılmış ve onaylanmış parça ve bileşenlerine erişim sağlayacak. General Motors, Nikola Badger’ın akü elektrikli ve yakıt hücreli sürümlerinin mühendisliğini, homologasyonunu, doğrulamasını ve üretimini gerçekleştirecek.

nikola_badger-9
Anlaşmanın parçası olarak Nikola, General Motors’un Ultium akü sistemini ve Hydrotec yakıt hücresi teknolojisini kullanacak.

Nikola Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Trevor Milton, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Nikola dünyadaki en yenilikçi şirketlerden biri. General Motors, dünyadaki en iyi mühendislik ve üretim şirketlerinden biri. Bundan daha iyi bir ortaklığı hayal bile edemezsiniz. Bir araya gelerek tüm programlarımız için onların doğrulanmış parçalarına, General Motors’un Ultium akü teknolojisine ve üretime hazır multi-milyar Dolar’lık yakıt hücresi programına erişim sağlıyoruz. Nikola, onlarca yıllık tedarikçi ve üretim bilgi birikimine, doğrulanmış ve test edilmiş üretime hazır elektrikli araç tahriğine, birinci sınıf mühendisliğe ve yatırımcı güvenine hızlı bir şekilde ulaşıyor. En önemlisi, General Motors’un Nikola’nın başarılı olduğunu görmek için bir çıkarı var. Paydaşlarımıza üç söz verdik ve şu anda üç sözden ikisini planlanandan önce yerine getirdik. Ne heyecan verici bir duyuru.

nikola_badger-10
General Motors, Nikola Badger’ın akü elektrikli ve yakıt hücreli sürümlerinin mühendisliğini, homologasyonunu, doğrulamasını ve üretimini gerçekleştirecek.

General Motors Başkanı ve CEO’su Mary Barra ise şunları söyledi: “Dengeleri değiştiren bir önder olan Nikola ile bu stratejik ortaklık, General Motors’un tamamen yeni Ultium aküsünün ve Hydrotec yakıt hücresi sistemlerinin daha geniş bir kullanım alanı bulmasını sağlıyor. Akü ve yakıt hücresi maliyetlerini düşürecek ve kârlılığı artıracak bir ölçek yaratırken birden çok yüksek hacimli elektrikli araç sınıfında varlığımızı büyütüyoruz. Ek olarak, General Motors’un elektrikli teknoloji çözümlerini ağır hizmet tipi ticari taşıtlara uygulamak, sıfır yayımlı gelecek vizyonumuzu gerçekleştirmede bir başka önemli adım.

nikola-badger-12
Nikola, Badger’ın satış ve pazarlamasından sorumlu olacak ve Nikola Badger markasını elinde tutacak.

Nikola ile yapılan anlaşma General Motors’un yakıt hücresi teknolojisinin kullanımını Sınıf 7/8 çekici pazarına genişletiyor, önder Hydrotec yakıt hücresi sisteminin yüksek hacimli ticarileştirilmesini temsil ediyor ve şirketin akü elektrik tahrik sistemini tamamlıyor. Yakıt hücreleri, gaza veya dizele göre çok daha verimli olduğu için çekici pazarında giderek daha önemli hale geliyor. General Motors, çoklu taşımacılık modlarında, sabit ve hareketli jeneratörlerde ek büyüme potansiyeli görüyor.

general-motors-gen2-fcs
Anlaşmanın parçası olarak Nikola, General Motors’un Ultium akü sistemini ve Hydrotec yakıt hücresi teknolojisini kullanacak. Bu da General Motors için önemli bir ticarileştirme kilometre taşını temsil edecek.

General Motors’un akü geliştirme çalışmaları devam ediyor. Ultium akü teknolojisi yol haritası, araç menzilini, satın alınabilirliği ve nadir ve maliyetli metallere olan bağımlılığı azaltacak silikon anotlar ve lityum metal anotlar içeriyor. Daha şimdiden otomotiv sınıfı dayanıklılık ve önemli ölçüde daha yüksek enerji yoğunluğu gösteriyor.

generalmotors-GMEVDay05
Ultium akü teknolojisi yol haritası, araç menzilini, satın alınabilirliği ve nadir ve maliyetli metallere olan bağımlılığı azaltacak silikon anotlar ve lityum metal anotlar içeriyor. Daha şimdiden otomotiv sınıfı dayanıklılık ve önemli ölçüde daha yüksek enerji yoğunluğu gösteriyor.

Nikola, Badger‘ın satış ve pazarlamasından sorumlu olacak ve Nikola Badger markasını elinde tutacak. Badger ilk olarak 10 Şubat 2020’de duyuruldu ve 3-5 Aralık’ta Arizona’da Nikola World 2020‘de kamuoyuna tanıtılacak. Badger üretiminin, daha sonraki bir tarihte açıklanacak bir yerde, 2022’nin sonlarında başlaması bekleniyor.

nikola_badger-11
Badger ilk olarak 10 Şubat 2020’de duyuruldu ve 3-5 Aralık’ta Arizona’da Nikola World 2020’de kamuoyuna tanıtılacak. Badger üretiminin, daha sonraki bir tarihte açıklanacak bir yerde, 2022’nin sonlarında başlaması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here