Bosch, ticari taşıtları özerk, ağa bağlı ve elektrikli hale getirecek teknolojileri tanıtıyor

2
954

Bosch, ticari taşıtları özerk (otonom), ağa bağlı ve elektrikli hale getirmeye yönelik teknolojileriyle maliyetleri azaltıyor, lojistik zincirlerinde verimlilik ve emniyeti artırıyor ve sürücülerin hayatını daha kolay hale getiriyor. Hannover’de gerçekleştirilecek olan 67’nci IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch, geleceğin yük trafiğine yönelik yeniliklerini sergileyecek.

Yeni ağa bağlı hizmetler, kamyon sürücüleri ve lojistik uzmanları için hayatı kolaylaştırıyor

Bulut tabanlı hismetler için bağlanabilirlik platformu: Bosch, kestirimci diyagnostik ve kablosuz yazılım güncellemeleri gibi bulut tabanlı hizmetler için ticari taşıtların kullanım ömrü boyunca bağlanabileceği yeni bir bağlanabilirlik platformu kullanıyor. Platform iki ana bileşenden oluşuyor: araç, bulut ve hizmetler arasında temel yazılım modülü güvenli bir iletişim arayüzü oluştururken, veri yönetimi modülü ise ticari taşıt üreticilerinin veya filo yöneticilerinin araç verilerini düzenlemesini, analiz etmesini ve araç yazılımlarının güncellenmesini sağlıyor.

Kestirimci diyagnostik: Araç arızaları beklenmedik zamanlarda gerçekleşir ve özellikle de ticari taşıtlar açısından önemli ekonomik hasarla sonuçlanır. Bosch’un kestirimci diyagnostiği sayesinde araç bileşen ve sistem durumları kayıt altına alınarak değerlendiriliyor ve veriler sürekli olarak buluta raporlanıyor. Bu verilere dayanarak arızalar önceden tespit edilebiliyor ve böylece zamanında çözüme kavuşturulabiliyor. Bu çözüm, ticari taşıtlar için bakım ve servis maliyetlerini azaltıyor ve arıza sayısını düşürerek araçların yaşam süresini artırıyor.

Elektronik harita sistemi: Gelecekte Bosch’un elektronik harita sistemi her yolculukla birlikte daha akıllı hale gelecek. Bu servis, rotaya ilişkin harita verileri ve topografik verilerle birlikte yüksek çözünürlüklü haritalara dayanıyor. Motor ve şanzıman yönetimi, mümkün olan en etkili sürüş stratejisini seçmek ve tüketimi azaltmak için bu verileri dikkate alıyor. Elektronik ufuk sistemi aslında uzun yıllardır kullanılıyordu; ancak Bosch bu servisi şu anda daha da geliştiriyor. Sistem gelecekte haritada depolanan bilgilerin yoldaki gerçek koşullarla aynı olup olmadığını belirleyecek. Örneğin, araç kamerası yolda 30 km/s yazan bir hız sınırı işareti algılamışsa, ancak harita belirlenen yeni hız sınırının 50 km/s olduğunu söylerse, kamyonun navigasyon sistemi yeni hız sınırını öğrenecek. Gelecekte bu bilgiler bulut aracılığıyla diğer kamyonlarla da paylaşılabilecek. Akıllı elektronik harita sistemi 2019 yılında kullanılmaya başlanacak.

Yük takibi: Yüklenen ürünler nerede ve ne durumdalar? Lojistik uzmanları ve müşteriler bu soruları sık sık soruyor. Bosch’un Transport Data Logger sistemi, bu sorulara cevap veriyor ve ürün tedarik zincirinin şeffaf olmasını sağlıyor. Yaklaşık 10 santimetrekare boyutundaki bütünleşik duyargalı küçük kutu, hassas ürünlerin nakliye sürecini takip ediyor ve nakliye sırasında sıcaklığı, nemi, eğimi ve sarsılma durumlarını ölçüyor. Ölçülen değerler, bir akıllı telefon veya tablet uygulamasında görüntülenip belgeleniyor. Belirlenen sınır değerlerin aşılması halinde mobil uygulama uyarı veriyor ve ürünlerin görebileceği potansiyel hasar erkenden tespit edilebiliyor.

Merkezi ağ geçidi birimi: Merkezi ağ geçidi, kamyonlardaki ECU’lar (elektronik kontrol birimleri) ve dış dünya arasındaki tüm veri alışverişini kontrol ediyor ve böylece, ağa bağlı ticari taşıtların merkezi iletişimini sağlıyor. Modern iletim ve şifreleme teknolojileri, veri alışverişini güvenli hale getiriyor. Aynı zamanda güvelik duvarları ve Bosch’un yan kuruluşları olan ETAS ve ESCRYPT tarafından geliştirilen izinsiz giriş tespit sistemleri kullanarak araç ağına yasa dışı erişim engelleniyor.

Dijital yan aynalar ve ekranlar, sürüş deneyimini iyileştiriyor ve emniyeti artırıyor

Dijital yan aynalar: Bosch ve Mekra Lang tarafından araç yan aynaları için geliştirilen dijital mikro kamera sistemi 2019 yılında üretime giriyor. Araç gövdesinin dışında yer alan iki büyük ayna, hava direncini azaltan ve yakıt tüketimini yaklaşık yüzde 2 oranında düşüren görüntü duyargalarıyla değiştiriliyor. Kameralardan elde edilen görüntüler, sürücü kabini içerisinde yer alan yüksek çözünürlüklü monitörlerde gerçek zamanlı olarak gösteriliyor. Sistem, yol durumuna göre monitör ekranını ayarlıyor. Örneğin, otobanda uzun görüş, şehir trafiğinde geniş açı ve gece sürüşünde yüksek kontrast modlarına geçebiliyor. Bosch’un EasyFit kamera sistemi sayesinde, mevcut kamyon filoları da dijital yan aynalar ile donatılabilecek. EasyFit, aracın etrafında 360 derecelik görüş sağlayan geniş açılı dört adet kameraya dayanıyor.

Dijital gösterge paneli: Kamyonlarda sürekli olarak gelişen bağlanabilirliğin, sürücü destek sistemi ve bilgi-eğlence sisteminin kolaylıkla ve sorunsuz çalışmasını sağlamak amacıyla Bosch, kokpite dijital gösterge panelleri ekliyor. Konvansiyonel hız göstergesine ek olarak ekran, sürüş durumuna göre önceliklendirilen işlev bilgilerini, güzergâh planlama grafiklerini, arka kamera görüntülerini veya gece görüş cihazından gelen görüntüleri gösterecek. Sürücüler tamamen yola odaklanabilecek ve istedikleri anda yalnızca ihtiyaç duydukları bilgiler gösterilecek.

Sürücü destek sistemleri, ticari taşıtlarda sürüş deneyimini ve emniyeti artırıyor

Dönüş uyarısı sistemi: Özellikle şehir merkezlerinde kamyon sürücülerinin trafiğe, trafik ışıklarına ve yol işaretlerine dikkat etmenin yanı sıra yayalara ve bisiklet sürücülerine de dikkat etmeleri gerekir. Bosch’un dönüş uyarısı sistemi, dönüş manevralarında sürücülere yardımcı olacak. Radar duyargaları, yayaları ve bisiklet sürücülerini önceden algılıyor. Böylelikle, kamyon sürücülerini zamanında fren veya kaçınma manevraları yapmaları için yeterli zaman sağlayarak uyarıyor.

Kör nokta algılama: Hem şehiriçi trafikte hem de otobanda, ticari taşıt sürücülerinin tam yanlarında veya çapraz arkalarında bulunan araçları görmeleri zordur. Kör nokta algılama sistemi, aracın yanındaki alanları radar duyargaları ile takip edebiliyor, yoldaki diğer araçları tespit edebiliyor ve sürücüyü uyarıyor. Uyarılar sayesinde, şerit değiştirme sırasında olası çarpışmalar da engellenebiliyor.

Kestirimci acil durum freni: Brüt araç ağırlığı sekiz tondan fazla olan tüm kamyonlar için 2015 yılının sonbaharından itibaren AB’de ticari taşıtlara yönelik özerk acil fren sistemleri zorunlu hale geldi. Bosch’un özerk acil fren sistemi, kamyonların önüne takılan birçok amaçlı kamera ve bir radar duyargasından oluşuyor. Radar duyargası, aracın önündeki nesneleri algılıyor ve aynı zamanda bu nesnelerin hızını ve araçla ilişkili konumunu belirliyor. Herhangi bir çarpışma riski varsa, sistem sürücüyü uyarıyor. Sürücünün tepki vermemesi durumunda, sistem otomatik olarak bir acil durum freni yapıyor.

Şerit asistanları: Bu sistemler, kameralar aracılığıyla kamyonların istemeden şeritlerinden ayrıldığı durumları algılıyor. Şerit takip uyarı sistemi, direksiyonu titretme gibi çözümlerle sürücüleri şeritten çıkmak üzere oldukları konusunda uyarıyor. Şeritte tutma asistanı, hafif direksiyon müdahaleleri ile aracı şeridinde tutmaya yardımcı oluyor.

Bosch ticari taşıtlara yönelik direksiyon sistemlerini geliştiriyor

Servotwin: Bosch Servotwin elektrohidrolik direksiyon sistemi, ağır ticari taşıtların verimliliğini ve elverişliliğini artırıyor. Hıza bağlı olarak direksiyon desteği sağlıyor ve tamamen hidrolik direksiyona göre daha az yakıt tüketiyor. Elektronik arayüzü sayesinde direksiyon sistemi, eşzamanlı olarak şerit asistanları ve rüzgar savurma dengesini sağlama gibi sürücü destek işlevlerinin temelini oluşturuyor. Direksiyon sistemi, Mercedes-Benz‘in özerk Actros kamyonu başta olmak üzere pek çok uygulama alanına sahip.

Arka dingil yönlendirme sistemi: Elektrikli arka dingil yönlendirme sistemi (eRAS), üç veya daha fazla dingile sahip olan ticari taşıtları yönlendirmek için ön ve arka dingili kullanıyor. Bu sistem sayesinde, dönüş yarıçapı küçülüyor ve tekerleklerin aşınması azalıyor. Ön dinilin direksiyon açısına dayanarak, CAN veriyolu tarafından direksiyon sistemine iletilen veri, arka dingil için optimum direksiyon açısını belirliyor. Bir virajın geçilmesinin ardından sistem, tekerleklerin düzeltilmesi görevini de üstleniyor. eRAS, araç yalnızca gerçekten yönlendirildiğinde enerji tüketir.

Bosch, ticari taşıt elektrifikasyonu

48 volt güç aktarma mekanizmalı üç tekerlekli kargo aracı: İki, üç veya dört tekerlekli hafif elektrikli araçlar, şehir içinde ürünlerin hızlı ve esnek bir şekilde teslim edilmesinde giderek daha önemli bir role sahip oluyor. Bosch’un 48 voltluk sürüş sistemi, teslimat servislerinin kentsel alanlarda gönderileri adreslere ulaştırmak için kullandığı üç tekerlekli kargo araçlarına güç sağlamak için de kullanılıyor.

Elektrikli üç tekerlekli kargo bisikleti: Elektrikli kargo bisikletlerinin şehirlerdeki sayısı giderek artış gösteriyor, yiyecek ve diğer küçük gönderilerin taşınmasını hızlı ve esnek hale getiriyor. Bosch’un Performance Line e-bisiklet güç aktarma mekanizması, kargo bisikletlerine azami 63 Nm’lik bir tork ve şehrin en tepe noktalarında bile ekstra güç sağlıyor. İkinci batarya paketi ve olumlu koşullar ile bu bisikletler, üzerlerinde yük olduğunda bile 180 kilometreye kadar seyahat edebiliyor. Bisiklete yerleştirilmiş Nyon bilgisayar sistemi, en hızlı teslimat güzergâhını buluyor ve ayrıca sürücülere saati, hızı, tavsiye edilen vites değişikliklerini, çalışma menzilini, mesafeyi ve güncel batarya şarj durumunu gösteriyor.

Elektrikli treyler dingili: Elektrikli dingil sayesinde, fren yapıldığında artık enerji kaybı olmuyor. Fren yapıldığında ortaya çıkan enerji, treylerlerin soğutma kompresörlerini çalıştırma veya inşaat araçlarını çalıştırmaya yardımcı olma gibi farklı uygulamalarda yeniden kullanılmak üzere yüksek gerilimli bir batarya içerisinde depolanıyor. Treylerlere ait konvansiyonel dizel güç aktarma mekanizmaları ile karşılaştırıldığında, elektrikli treyler dingilleri yılda 9 bin litreye kadar yakıt tasarrufu sağlayabiliyor. Nakliye şirketleri tesislerinde veya limanlarda uzaktan kumandalı elektrikli sürüşü de kolaylaştırıyorlar. Bosch, bu uygulama için invertör, birleştirilmiş ECU (elektronik kontrol birimi) ve araç kontrol birimi gibi küçük ve önceden mevcut olan denenmiş ve test edilmiş parçalar sunuyor. Ayrı bir motor jeneratörü elektrik motoru olarak monte edilebiliyor veya aktif bileşenler –rotor, statör ve çözücü- dingile bütünleştirilebiliyor.

Elektrikli araçlar için termal yönetim: Bosch, elektrikli araçların çalışma menzilini yüzde 25’e kadar artırmak için akıllı termal yönetimi kullanıyor ve böylece bataryadaki sıcaklık hassas bir şekilde dağıtılıyor ve verimlilik artıyor. Bosch’un termal yönetim sistemi, her bir güç aktarma mekanizması bileşeninin kendi optimum sıcaklık aralığında çalışmasını sağlıyor ve sistem, sıcağı ve soğuğu her zaman için elektrikli araçların içerisinde ihtiyaç duyulan yere yönlendiriyor.

Bosch, ticari taşıt güç aktarma mekanizmasını daha etkili hale getiriyor 

Egzoz gazı arıtma: Seçici katalitik indirgeme (SRC) katalitik konvertörleri ile birlikte AdBlue püskürtme sistemleri de, egzoz gazı arıtma işlemini destekliyor. Bu sistem, ticari taşıtların yasal egzoz yayımı sınırları içerisinde kalmasını sağlamak açısından önemli bir role sahip. Denoxtronic 2.2 evo dozaj sistemi, esnek konfigürasyon seçenekleri sunuyor ve sağladığı yakıt tasarrufu ile maliyetini hızlı bir şekilde karşılıyor. Bosch, hafif ticari taşıtlar için ise sistemin kompakt bir sürümü olan Denoxtronic 6-5’i sunuyor. 15 kg/saate kadar dozlama hızına sahip olan 6-HD sürümü, özellikle ağır ticari taşıtlarda yer alan yüksek sığalı motorlara uygun olarak geliştirildi.

Modüler common-rail sistemi: Ticari taşıtlara ve iş makinelerine yönelik modüler common-rail püskürtme sistemi (CRSN), dizel motorlarda etkili yakıt kullanımı sağlıyor. Monte edilmiş parçalarda sekiz silindire ve 850 kilovata kadar çeşitli konfigürasyonlarda kullanılabiliyor. Sınıfa ve pazara bağlı olarak sistem, karayol kullanımlarında 1.6 milyon kilometreye kadar, iş makinelerinde ise 15 bin saate kadar kullanılabiliyor. Konvansiyonel sistemlerle karşılaştırıldığında sistem, yakıt tüketimini yüzde 1 oranında azaltabiliyor. Ağır bir iş kamyonunda bu, yılda 450 litreye kadar dizel yakıt tasarrufuna denk geliyor. Sistem aynı zamanda güç aktarma mekanizmasının elektrifikasyonu için de tasarlanmış durumda.

Temel common-rail sistemi: Orta ve ağır ticari taşıtlara ve iş makinelerine yönelik 2000 bar sistem basıncına kadar sığaya sahip temel common-rail sistemleri, gelişmekte olan piyasaların gereksinimlerine mükemmel uyuma sahip olacak şekilde tasarlandı. Diğer özelliklerin yanı sıra sistem, yağlanabilir pompa ve yerel enjektörleri içeren geniş bir ürün yelpazesine sahip ve ayrıca yeni uygulamalara yönelik standart hale getirilmiş sistem entegrasyonu, kalibrasyonu ve doğrulaması daha hızlı ve etkili.

Değişken yağ pompası: Mevcut yağ pompaları, motorun yağlanmasını ve pistonların her an soğuk kalmasını sağlamak üzere sabit bir yağ basıncıyla çalışır. Bosch’un ticari taşıtlara yönelik yeni çözümü, silindir hacmini ayarlayabiliyor ve böylece farklı durumlarda tam olarak doğru miktarda yağ pompalanıyor. Yeni çözüm daha az tork gücü gerektiriyor ve böylece yüzde 1’e kadar daha az yakıt kullanılıyor. Değişken yağ pompası, çok kanatlı ilkesine dayanıyor ve yağ deposu, kompakt ön tasarım ve motor kapağı olmak üzere üç tasarıma sahip.

Doğal gazlı sürüş sistemleri: Önümüzdeki yıllara yönelik küresel pazar tahminleri, doğal gazlı araçlarda iki haneli büyüme olacağı yönünde. Sıvı yakıtlarla karşılaştırıldığında, doğal gazlı araçlar daha düşük karbondioksit ve parçacık yayımına sahipler ve bu araçlar çok daha sessiz bir şekilde çalışabiliyorlar. Bosch yelpazesi içerisinde ECU, yakıt enjeksiyonu ve hava yönetimine ilişkin bileşenler ve birçok duyarga yer alıyor. Bu bileşenler güçlü, kompakt ve bu alanda uzun yıllardır denenip test ediliyor. 

Bosch, otobüslerin yolcu bölümünü eğlence merkezine dönüştürüyor

Coach eğlence serisi: Bosch’un yeni Coach eğlence serisi, modern multimedya ve ağa bağlı teknolojiyi otobüs sınıfına taşıyor. Yüksek çözünürlüklü monitörler ve merkezi birim gibi sistem bileşenleri, Ethernet AVB aracılığıyla ağa bağlanıyor. AVB, ses/görüntü aktarımının kısaltmasıdır ve HD filmler dahil olmak üzere otomotiv sınıfında kesintisiz ve senkronize iletim sağlamaktadır. Yeni Ethernet kablosu daha hafif ve araç içi kurulum alanından da tasarruf sağlıyor.

Coach merkezi ünite: Merkezi Coach birimi, otobüs sürücülerinin tüm önemli bilgileri tek seferde görmesini sağlıyor. Dokunmatik ekran ile entegre navigasyon haritaları ve yolcu bölümündeki eğlence kontrol edilebiliyor. mySPIN isimli akıllı telefon entegrasyonu sayesinde ise mobil uygulamalara erişebiliyor. Tüm fonksiyonlar sesle de kontrol edilebiliyor ve telefon aramaları, eller serbest cihaz kullanılarak yapılabiliyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here