PACCAR, sürücüsüz kamyonlarla kapsamlı saha testine başladı

0
934
PACCAR-begins-extensive-field-test-with-self-driving-trucks
DAF'ın ana şirketi PACCAR ve FedEx, ABD'de sürücüsüz kamyonlarla kapsamlı bir saha testine başladı.

DAF‘ın ana şirketi PACCAR ve FedEx, ABD’de sürücüsüz kamyonlarla kapsamlı bir saha testine başladı. Araçlar, yaklaşık 400 kilometrelik bir yolculuk olan Dallas ve Houston arasındaki güzergahta sürülecek. Otonom sürüş teknolojisi, yol güvenliğini ve taşımacılık verimliliğini artırmak amacıyla PACCAR ve Aurora tarafından ortaklaşa geliştirildi.

Yılın başında PACCAR, otonom sürüş teknolojilerinde uzmanlaşmış önder bir Amerikan teknoloji firması olan Aurora ile işbirliği yaptı. Şimdi dünyanın en büyük taşımacılık ve lojistik şirketlerinden biri olan FedEx de ortaklığa katılmaya karar verdi. Böylece bir kamyon üreticisi, bir otonom sürüş teknolojisi geliştiricisi ve bir lojistik ifirması arasındaki ilk işbirliği gerçekleşmiş oldu.

Halka açık otoyollar 

Sürücüsüz kamyonlar, Dallas ve Houston arasında, güney eyaletlerindeki en önemli rotalardan biri olan I-45 de dahil olmak üzere, halka açık otoyollarda FedEx için mal taşıyacak. Araçlar otonom olacak olsa da, kabinde her an kamyonun kontrolünü ele alabilecek bir sürücü de bulunarak yol güvenliğini her zaman garanti altına alacak.

Büyük ilerleme

PACCAR CTO’su John Rich, konuyla ilgili olarak “PACCAR, FedEx ve Aurora gibi tanınmış şirketlerle birlikte bu yenilikçi proje üzerinde çalışmaktan mutluluk duyuyor. FedEx’in katılma kararı, PACCAR ve Aurora’nın sürücüsüz kamyonların geliştirilmesinde kaydettiği büyük ilerlemenin bir kanıtı.” dedi.

DAF ve Birleşik Devletler saha testi 

Kamyonlarda kullanılan teknoloji, ABD’deki otoyollar ve araçların kullanım şekli Avrupa’daki durumdan farklı. Bununla birlikte DAF; PACCAR, Aurora ve FedEx tarafından edinilen bilgilerden kesinlikle faydalanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here