ZF, satışlarını artırarak yeni nesil mobilite çözümlerine yatırım yaptı

0
329
ZF-Genel
ZF Friedrichshafen AG, 2018 mali yılında satışlarını artırdı. Satışlarda yaklaşık yüzde 6 organik büyüme sağlanarak 2018'de 36.9 milyar Euro'ya ulaşıldı. Düzeltilmiş EBIT 2.1 milyar Euro olarak gerçekleşti. Ar-Ge ve yeni sistem yatırımlarına daha büyük kaynak ayrıldı.

ZF Friedrichshafen AG, 2018 mali yılında satışlarını artırdı. Kur farkı etkilerinden, birleşme ve satın alma faaliyetlerinden arındırılmış olarak, yaklaşık yüzde 6 artışla 36.9 milyar Euro’ya ulaşıldı (önceki yıl: 36.4 milyar Euro). Düzeltilmiş EBIT 2.1 milyar Euro’ya ulaştı (önceki yıl: 2.3 milyar Euro). Düzeltilmiş FAVÖK marjı  yüzde 5.6 oldu (önceki yıl: yüzde 6.4). ZF, aralık ayı sonu itibariyle dünya çapında toplam 148 bin 969 personel istihdam ediyor (önceki yıl: 146 bin 148). ZF, Yeni Nesil Mobilite stratejisi ile insanlara güvenli, temiz ve uygun fiyatlı mobilite sağlama hedefini sürdürüyor.

ZF Friedrichshafen AG CEO’su Wolf-Henning Scheider, Friedrichshafen’da düzenlenen yıl sonu değerlendirme sunumunda şunları söyledi: “Müşterilerimize gelecek nesil mobiliteyle ilgili ikna edici sistem çözümleri sunmak amacıyla, mobilite sektöründe yaşanan hızlı dönüşüme yön veriyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlar, gelecekteki zorluklara karşı güzel bir konumda olduğumuzu gösteriyor.” ZF, teknolojideki lider konumunu sürdürmek amacıyla 2018 yılında araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) harcamalarını yüzde 11 oranında artırdı. ZF, muhasebe değişikliklerinden arındırılmış verilere göre, Ar-Ge’ye toplam 2.5 milyar Euro (önceki yıl: 2.2 milyar Euro) harcadı. Bu rakam yüzde 6.7’lik bir Ar-Ge maliyet oranına denk geliyor.

ZF-e.GO-People-Mover
ZF, gittikçe gelişen “Mobilite/Ulaştırma” sektöründe e.GO People Mover gibi yeni mobilite ürünleri geliştiriyor.

ZF, mobilite ve ulaştırma hizmetlerine yoğunlaşıyor

ZF, gittikçe gelişen “Mobilite/Ulaştırma” sektöründe, e.GO People Mover gibi yeni mobilite ürünleri geliştiriyor. Gelecekte otonom sürüş özelliklerine uyarlanacak olan bu elektrikli minibüs, sonbaharda Aachen ve Friedrichshafen’deki ilk test filolarıyla birlikte yolda olacak. ZF, birkaç hafta önce Hollandalı otonom (özerk) elektrikli yolcu taşıma sistemleri tedarikçisi 2getthere‘nin çoğunluk hisselerini satın aldığını duyurdu. Scheider, ayrıca “2getthere, otonom yolcu taşımacılığı pazarının yanı sıra benzersiz mühendislik ve yazılım becerilerinde sahip olduğu 30 yıldan uzun deneyimi ile bizim için önemli bir adım oldu.” dedi. 2getthere’in otomatik güdümlü araçları, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde, limanlarda ve havaalanlarında tamamen elektrikli sistemlerle güvenilir ve kârlı bir şekilde 14 milyondan fazla yolcu taşıdı. Uzun yıllara dayanan bu deneyim, 2gethere mobilite sisteminin yüzde 99.7 oranında bir kullanılırlığa sahip olması anlamına geliyor.

Hibrit şanzıman sayesinde uzun soluklu başarı

ZF, yeni mobilite çözümlerinin yanı sıra özellikle elektrikli sistemlerden yararlanarak, binek otomobiller için 8 vitesli otomatik şanzıman gibi, kendine pazarda başarılı bir konum edinen ürünler de geliştiriyor. ZF yakın zamanda hibrit sürümü dahil olmak üzere geliştirilmiş 8 vitesli otomatik şanzıman için BMW AG ile bir tedarik anlaşması imzaladı. Uzun vadeli sözleşme ile şirket tarihindeki en büyük otomatik şanzıman siparişi alınmış olup, bu girişim hibrit teknolojinin gelecekteki bireysel mobilite için ne anlam taşıdığını da ortaya koyuyor.

Elektrikli sistemlerde ise ZF’nin binek otomobillerde kullandığı elektrikli merkezi tahrik sistemi, bir araç üreticisi ile yapılan işbirliği ile bu yıl üretime başlayacak. Üstelik şu anda pazarda başarılı bir yer edinen şehiriçi otobüsler için üretilen elektrik portal dingillerine de yoğun bir talep mevcut. ZF, otobüs üreticilerinden birkaç yeni sipariş aldı. Scheider, “ZF Avrupa’da e-otobüsleri pazarlanabilir hale getirdi.” dedi.

ZF-2getthere
ZF, birkaç hafta önce Hollandalı otonom (özerk) elektrikli yolcu taşıma sistemleri tedarikçisi 2getthere’nin çoğunluk hisselerini satın aldığını duyurdu. 2getthere’in otomatik güdümlü araçları, dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlerde, limanlarda ve havaalanlarında tamamen elektrikli sistemlerle güvenilir ve kârlı bir şekilde 14 milyondan fazla yolcu taşıdı.

Planlanan WABCO satın alması ile ticari taşıt bölümü güçlenecek

ZF için bir diğer önemli adım da planlanan WABCO satın alması. Scheider, “Planlanan bu devir işlemi, stratejimizin bir parçasıdır ve şirketin ilk kez edineceği ticari taşıt fren sistemlerindeki yetkinliğini de artıracaktır. Güvenli ve otonom  yolcu  ve eşya taşımacılığında müşterilerimize kapsamlı sistem çözümleri sunabileceğiz.” dedi. ZF, yakın zamanda kamyon, otobüs ve treyler ağları için fren kontrol sistemleri, emniyet ve verimlilik teknolojileri ve hizmetleri tedariğinde bir dünya önderi olan WABCO’yu, hisse başına 136,50 ABD Doları karşılığında devralacağını duyurdu. Bu rakam, yaklaşık 7 milyar ABD Doları tutarında bir toplam değere tekabül ediyor. Önümüzdeki yılın başlarında tamamlanması beklenen bu devir, ZF’nin uzun vadede binek araç pazarındaki döngülere daha az bağımlı olmasına katkıda bulunacak. Dünya genelinde yaklaşık 16 bin kişiyi istihdam eden WABCO, geçen yıl 3.2 milyar Euro tutarında satış yaptığını bildirmişti.

ZF yapısal değişiklikler ile artık daha hızlı

ZF, farklı pazar gereksinimlerine daha hızlı ve doğrudan yanıt verebilmek için farklı hız ve organizasyon modellerini destekleyen çift yönlü işletim sistemini tanıttı. Bu sürecin bir parçası olarak, eski Aktif ve Pasif Güvenlik Teknolojisi Bölümü bundan sonra Pasif Güvenlik Sistemleri, Aktif Güvenlik Sistemleri ve Elektronik ve Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemleri şeklinde üç bölüme ayrılacak. Otomatik sürüş ya da elektro-mobilite gibi çapraz bölümlü konuları yöneten sistem ve proje merkezleri de bunlara eklenecek. Scheider, “Bu yeni yapı ve süreçlerle, hiyerarşimiz ve karmaşık sistemimiz sadeleşiyor. Artık taleplere daha hızlı yanıt vererek, müşterilerimize daha iyi hizmet verebiliyoruz.” dedi.

ZF-Financial-Overview
2018 Finansal Genel Görünüm

Sağlam ekonomik kalkınma

ZF, 2018 yılında gerçekleştirdiği  36,9 milyar Euro’luk (önceki yıl: 36.4 milyar Euro) satışları sayesinde 36,5 milyar Euro’luk satış tahmininin üzerine çıktı. 2017 yılına göre satışlar nominal olarak yüzde 1.3 oranında arttı. Döviz kuru ve birleşme ve satın alma etkilerinden arındırılan satış rakamları, organik olarak yaklaşık yüzde 6 oranında artarak pazarı geride bıraktı. Özellikle Ticari Araç Teknolojisi (artı yüzde 12) ve Endüstriyel Teknoloji (artı yüzde 13) Bölümlerinde ortalamanın üzerinde organik satış artışları kaydedildi.

Düzeltilmiş 2.1 milyar Euro FAVÖK (önceki yıl: 2.3 milyar Euro), Ar-Ge harcamalarındaki artışın, malzeme fiyatlarındaki yükselişin, olumsuz kur etkilerinin ve zayıf piyasa koşullarının etkisinde kaldı. Düzeltilmiş FAVÖK marjı yüzde 5,6, kurumsal satın almalar ve satışlar için düzeltilmiş serbest nakit akışı ise 0,9 milyar Euro olarak gerçekleşti.

ZF, TRW satın almasından kaynaklanan borçlarını da azaltmaya devam etti. ZF Finans Direktörü Dr. Konstantin Sauer, “Henüz biten mali yılda, brüt borcumuzu 1.4 milyar Euro azaltarak 5.0 milyar Euro’ya düşürdük. Yüzde 28
olan öz sermaye oranımız, ZF’nin sağlam ekonomik temeline işaret ediyor.
” dedi. 2017 yılı sonunda öz sermaye oranı yalnızca yüzde 24 idi.

Çalışan sayısında hafif bir yükseliş

ZF, 31 Aralık 2018 itibariyle dünya çapında 148 bin 969 personel istihdam etmekteydi (önceki yıl: 146 bin 148). Özellikle otomatik sürüş ve elektro-mobilite alanlarında, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik bölgelerinde gerçekleşen genişlemeler sonucunda ek konumlar açıldı. Ar-Ge projelerinde  dünya çapında 17 binden fazla personel çalışıyor.

Pazar koşulları hala zorlu

Birçok ülkedeki siyasi ve ekonomik kalkınma alanında devam eden belirsizliklerin yanı sırayayım mevzuatıyla ilgili yeni  düzenlemeler, dünya çapında gergin ve zorlu bir pazar ortamı yaratmaya devam ediyor. Piyasanın beklenen gelişimini dikkate aldığımızda ve döviz kurlarını sabit kabul ettiğimizde, ZF’nin 2019 yılındaki satışlarının, 37 milyar Euro ile 38 milyar Euro arasında olması bekleniyor. ZF, yüzde 5.0 ile yüzde 5.5 arasında bir düzeltilmiş FAVÖK marjının yanı sıra serbest nakit akışlarından arındırılmış yaklaşık 1 milyar Euro’luk şirket satın alımları gerçekleştirmeyi hedefliyor. ZF CEO’su Scheider, “Geniş ürün yelpazemiz, trendleri belirleyen teknik yaklaşımlarımız ve ağımız sayesinde müşterilerimize cazip sistemler tedarik edebiliyoruz. Yeni nesil mobilitenin önünü hep birlikte açabiliriz.” dedi.

Rakamlara genel bir bakış

  2018 2017
ZF’nin konsolide grup satışları 36,9 milyar Avro 36,4 milyar Avro
Dünya genelinde çalışan sayısı 148.969 146.148
FAVÖK (düzeltilmiş) 2,1 milyar Avro 2,3 milyar Avro
FAVÖK marjı (düzeltilmiş) %5,6 %6,4
Ar-Ge harcamaları 2,5 milyar Avro 2,2 milyar Avro
Sabit varlık yatırımları 1,6 milyar Avro 1,4 milyar Avro
Özkaynak oranı %28 %24
Serbest nakit akışı (düzeltilmiş) 891 milyon Avro 1,8 milyar Avro
Avrupa satışları 17,4 milyar Avro 17,4 milyar Avro
•        Almanya satışları 7,4 milyar Avro 7,7 milyar Avro
•        Kuzey Amerika satışları 10,3 milyar Avro 10 milyar Avro
•        Güney Amerika satışları 1 milyar Avro 1,1 milyar Avro
•        Asya-Pasifik satışları 8,0 milyar Avro 7,8 milyar Avro
•        Çin satışları 6,2 milyon Avro 5,9 milyar Avro
•        Afrika satışları 233 milyon Avro 199 milyon Avro

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here