Mercedes-Benz eActros ile yayımsız ve sessiz taşımacılık

0
410
MB-eActros-Schmitt-01
Mercedes-Benz Kamyonları, tamamen elektrikli eActros kamyon ile Güney Almanya’daki Murg vadisinde yayımsız ve sessiz ağır dağıtım görevlerinin bugünden olanaklı olduğunu gösteriyor.

Mercedes-Benz Kamyonları, tamamen elektrikli eActros kamyon ile Güney Almanya’daki Murg vadisinde yayımsız ve sessiz ağır dağıtım görevlerinin bugünden olanaklı olduğunu gösteriyor. eActros, bölgede yerleşik lojistik şirketi Logistik Schmit’e Daimler Kamyonları’nın Gaggenau’daki Unimog Müzesi’nde gerçekleştirilen yıllık basın toplantısı sırasında resmi olarak teslim edildi.

eWayBW projesinin parçası olarak 2020’de pantograflı kamyonların deneme opersasyonları ile Rastatt yakınlarındaki B462 federal karayolunda ticari taşımacılık elektrikli hale gelecek. Gerekli altyapının inşası için hazırlıklar devam ederken akü-elektrik tahrikli, tamamen esnek ve bir dolum istasyonu haricinde yatırım gerektirmeyen eActros harekete geçiyor bile.

Bu yılın baharından itibaren Logistik Schmitt, vites kutusu kapağı taşıyacağı alan denemesinin bir parçası olarak geleneksel bir dizel kamyon yerine eActros kullanacak. eActros, Logistik Schmitt’in Ötigheim’daki deposu ile Rastatt’taki Mercedes-Benz Gaggenau fabrikası arasındaki 7 km’lik güzergahta üç vardiyalı sistemde denenecek. 25 tonluk kamyon bir günde toplam 168 km yol yapacak.

MB-Stefan-Buchner-01
Mercedes-Benz Kamyonları Başkanı Stefan Buchner

Bu, Murg vadisi ve çevresindeki bölgede birkaç yıl sürecek eActros alan denemeleri serisinin başlangıcı olacak. Bir sonraki adımda, daha yüksek tonajlı ve daha uzun menzilli çekici yarı treyler bütünü olarak eActros’un gelişmiş bir sürümü ile havai hatlı projede karşılaştırma denemeleri gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mercedes-Benz Kamyonları Başkanı Stefan Buchner, şunları söyledi: “eActros’umuz Haziran 2018’den bu yana halka açık yollarda ve akü-elektrik tahrik ile 30 bin km’den fazla yol yaptı. Müşterilerle birlikte eylül ayından bu yana düzenli günlük operasyonlarda eActros’u deneyimliyoruz. 200 kilometrelik menzilinin tamamen gerçekçi olduğu kanıtlandı. eActros, taşımacılık görevlerini güzergah ya da diğer etkenlerden bağımsız olarak tamamlıyor. Her bir müşterinin tesisinde bir dolum istasyonu kurmak için gereken maliyet kıyaslanabilir şekilde düşük. Tüm işaretler, eActros kavramımız ile doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. 2021 itibariyle amacımız, dizel kamyonlarla aynı ekonomik işletme maliyetiyle yayımsız ve sessiz seri üretim ağır hizmet kamyonlarının kentlerde çalışması.

Buchner-Schmitt-01
Mercedes-Benz Kamyonları Başkanı Stefan Buchner ve Logistik Schmitt’in Yönetici Ortağı Rainer Schmitt

Buchner, şöyle devam etti: “Logistik Schmitt’in eActros’u kullanacak olmasından dolayı mutluyuz ve pratik operasyonlardan elde edeceğimiz başka ilginç bulgular için de heyecanlıyız.”

Birinci evre: Ötigheim’dan Rastatt’a banliyö yollarında pratik deneme

Logistik Schmitt’in Yönetici Ortağı Rainer Schmitt ise “Lojistik işindeki yeni mücadelelerin ışığında eğer bir potansiyel görürsek en son yeniliklerle her zaman ilgileniyoruz. Mercedes-Benz’in eActros yaklaşımı bizi oldukça etkiledi. eActros’un denerken gelecekteki taşımacılık işinin daha ekolojik ve sürdürülebilir hale gelmesine katkıda bulunmaktan dolayı mutluyuz. Ötigheim’dan Rastatt’a giden banliyö yolu bu girişime çok uygun. Bu nedenle eActros’un sürekli stres altında zorlu üç vardiyada kullanabiliyoruz. eActros, yerine geçmek istediği geleneksel dizel Actros ile tamemen aynı güzergahta kullanılıyor. Bu karşılaştırma için mükemmel bir fırsat sunuyor.

MB-eActros-Schmitt-03
Bu yılın baharından itibaren Logistik Schmitt, vites kutusu kapağı taşıyacağı alan denemesinin bir parçası olarak geleneksel bir dizel kamyon yerine eActros kullanacak.

eActros’un deneme operasyonunun ilk evresinde Logistik Schmitt, swap body’li bir aracı şirketin filosuna bütünleştirdi. eActros 12 tona kadar taşıyabiliyor ve günde 12 tur gerçekleştiriyor. eActros’un aküleri, toplam 200 km’lik menzilin en uygun şekilde kullanılabilmesi için yüklü ya da yüksüzken doldurulabiliyor. İlk başta araç hareketli bir dolum istasyonu kullanılarak doldurulacak.

İkinci evre: pantograflı kamyon ile paralel deneme

Murg vadisindeki eActros projesinin ikinci evresi olarak ilk evredeki 25 tonluk kamyon, çekici yarı treyler bütünü şeklindeki daha gelişmiş bir elektrikli kamyon sürümüyle değiştirilecek. eActros çekici ve yarı treyler kullanılarak Logistik Schmitt, B462 karayolu üzerinden Ötigheim’daki deposundan Mercedes-Benz Gaggenau fabrikasına 14 km’lik bir güzergahta dingil parçaları taşıyacak. Bu güzargahın çok büyük bir bölümü havai elektrik hattı projesiyle aynı. eActros çekici yarı treyler bütününün özellikleri, diğer şeylerin yanı sıra yüksek tonaj ve uzun menzil anlamında pantograflı kamyonlarınkilerle karşılaştırılabilir olacak. eActros ve pantograflı kamyonların parallel denemesi yaklaşık bir yıl sürecek ve örneğin hangi yaklaşımda araçların bu operasyona daha uygun olduğu gibi,  her iki kavramı karşılaştırmak için gerekli en önemli veri ve bulguları sağlayacak.

MB-eActros-Murg-Valley-01
eActros’un deneme operasyonunun ilk evresinde eActros, Logistik Schmitt’in Ötigheim’daki deposu ile Rastatt’taki Mercedes-Benz Gaggenau fabrikası arasındaki 7 km’lik güzergahta üç vardiyalı sistemde denenecek. 25 tonluk kamyon bir günde toplam 168 km yol yapacak. İkinci evrede eActros çekici ve yarı treyler kullanılarak Logistik Schmitt, B462 karayolu üzerinden Ötigheim’daki deposundan Mercedes-Benz Gaggenau fabrikasına 14 km’lik bir güzergahta dingil parçaları taşıyacak. Bu güzargahın çok büyük bir bölümü havai elektrik hattı projesiyle aynı. Üçüncü evrede eActros çekici yarı treyler, doğrudan bir karşılaştırma yapılabilmesi için bir veya iki hafta süresince pantograflı kamyonla bire bir aynı güzergahta sürülecek. Bu ikinci evrenin doğrulanmasına yardımcı olacak.

Üçüncü evre: pantograflı kamyon ile doğrudan karşılaştırma

İkinci evre sırasında devreye girmesi beklenen projenin üçüncü evresinde eActros çekici yarı treyler, doğrudan bir karşılaştırma yapılabilmesi için bir veya iki hafta süresince pantograflı kamyonla bire bir aynı güzergahta sürülecek. Bu ikinci evrenin doğrulanmasına yardımcı olacak. Bu doğrudan karşılaştırma sürecinde eActros, aynen havai hat projesindeki kamyonlar gibi, Gernsbach-Obertsrot’daki kağıt fabrikasından Kuppenheim’daki Fahrner lojistik merkezine olan 18 km boyunca rulo kağıt taşıyacak.

Her iki yönde havai hatlardan elektrik enerjisi sağlayan beş kilometrelik e-otoyol altyapısı Hessen’deki A5 Otoyolu’nda kuruldu. eActros çekici yarı treyler, doğrudan bir karşılaştırma yapılabilmesi için bir veya iki hafta süresince pantograflı kamyonla Almanya’daki üçüncü e-otoyol olarak 2020 başlarında Baden-Württemberg’de B462 federal yolunun bir kısmında kurulması planlanan güzergahta sürülecek. Bu doğrudan karşılaştırma sürecinde eActros, aynen havai hat projesindeki kamyonlar gibi, Gernsbach-Obertsrot’daki kağıt fabrikasından Kuppenheim’daki Fahrner lojistik merkezine olan 18 km boyunca rulo kağıt taşıyacak.

Geleneksel dizel Actros kavram karşılaştırması için bir başlangıç noktası

Euro 6 ölçütleri ve ölçüm donanımlarıyla donatılan geleneksel bir dizel Actros, kavramların karşılaştırılması için tarafsız bir başlangıç noktası olarak hizmet verecek ve havai hat güzergahında kullanılacak. Bu sayede akü-elektrik ve pantograflı elektrikli kamyonların enerji tüketimini dizel kamyonun tüketimiyle karşılaştırmak olanaklı olacak.

Daimler’in pantograflı kamyonlar için güncel bir planı yok

Küresel bir üretici olarak Daimler, dünya çapında uygulanabilmesi için büyük potansiyele sahip geleceğe dönük çözümler üzeride çalışıyor. Hem yüksek altyapı maliyeti gerektirdiği hem de akü ve yakıt hücresi teknolojisindeki hızlı gelişme nedeniyle şirket şu anda havai elektrik hatları için bir potansiyel görmüyor.

MB-eActros-Schmitt-06
eActros’un deneme operasyonunun ilk evresinde Logistik Schmitt, swap body’li bir aracı şirketin filosuna bütünleştirdi. eActros 12 tona kadar taşıyabiliyor ve günde 12 tur gerçekleştiriyor. eActros’un aküleri, toplam 200 km’lik menzilin en uygun şekilde kullanılabilmesi için yüklü ya da yüksüzken doldurulabiliyor. İlk başta araç hareketli bir dolum istasyonu kullanılarak doldurulacak.

eWayBW hakkında

eWayBW, hibrit kamyonların havai enerji hatlarından elektrik tahriği aldığı bir pilot araştırma projesi. Kuppenheim ve Gernsbach-Obertsrot arasındaki B462 deneme güzergahında üç bölüm havai elektrik hatlarıyla elektriklendirilecek. Özel olarak donatılan kamyonlar havai hatalardan elektrik alabilecek. Aynı zamanda kamyonun havai hatla bir teması olmadan seyahat edebilmesi için enerji sağlayacak akü doldurulacak.  Pantograflı hibrit kamyonların operasyonu üç yıllık pilot evre süresince incelenecek. Projeye bilimsel bir araştırma eşlik ediyor. Pilot güzergahın planlanması, onaylanması ve inşası 17.6 milyon Euro’ya mal olacak.

Operasyonel eActros “yenilikçilik filosu” hakkkında

eActros “yenilikçilik filosu” eylül 2018’de başladı. Toplam 20 müşteri seri üretime yakın 18 ya da 25 tonluk eActros kamyonları kullanıyor. Müşteriler, günlük kullanıma uygunluğunu denemek için eActros’u alışılageldik operasyonlarda kullanıyorlar. Tüm deneme müşterileri kısa yarıçaplı dağıtım yapıyor ve eActros’u normalde geleneksel dizel kamyonlar tarafından gerçekleştirilecek görevlerde kullanıyorlar. Müşteriler farklı sektörlerden ve kategorilerden bir yelpazeyi kapsıyor ve farklı üstyapılar kullanıyorlar. Deneme serileri, her biri on müşteriden ve toplamda iki yıllık bir süreden oluşan iki evreye ayrılabilecek. Elektrikli ağır hizmet kamyonlarının kısa yarıçaplı dağıtım operasyonlarında geliştirilmesi ve denenmesi, “Concept ELV²” projesinin bir parçası olarak Almanya Federal Çevre Bakınlığı (BMUB) ve Federal Ekonomik İşler ve Enerji Bakanlığı (BMWİ) tarafından destekleniyor.

Mercedes-Benz-eActros-Schmitt
eActros Mercedes-Benz Actros şasisini temel alıyor. Tahrik, arka dingildeki tekerlek poryalarına yakın iki elektrik motorundan sağlanıyor. Her bir motorun azami gücü 126 kW ve azami torku 485 Nm. Aktarma çıkışında ise her bir motorun torku 11,000 Nm. Bu da dizel bir kamyonun çekiş gücüne eşdeğer bir seviye. İzin verilen azami dingil yükü alışılageldiği gibi 11.5 ton. Enerji 240 kWh sığalı lityum-iyon akülerde depolanıyor. Dolum sığasına (150 ya da 20 kW) göre tam dolum iki ile 11 saat arasında gerçekleşiyor.

eActros mimarisi tamamen elektrikli tahriği temel alıyor

eActros, Mercedes-Benz Actros şasisini temel alıyor. Bunun ötesinde eActros, büyük oranda özel parçalar ile tamamen elektrikli tahriği temel alan bir mimari kullanıyor. Tahrik, arka dingildeki tekerlek poryalarına yakın iki elektrik motorundan sağlanıyor. Her bir motorun azami gücü 126 kW ve azami torku 485 Nm. Aktarma çıkışında ise her bir motorun torku 11,000 Nm. Bu da dizel bir kamyonun çekiş gücüne eşdeğer bir seviye. İzin verilen azami dingil yükü alışılageldiği gibi 11.5 ton. Enerji 240 kWh sığalı lityum-iyon akülerde depolanıyor. Dolum sığasına (150 ya da 20 kW) göre tam dolum iki ile 11 saat arasında gerçekleşiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here