Scania, Alman e-otoyollarına 15 kamyon sağlıyor

1
895
Scania, 2019 yılında başlayacak denemelerde kullanılmak üzere üç Alman e-otoyolu için araç sağlıyor.

Scania, 2019 yılında başlayacak denemelerde kullanılmak üzere üç Alman e-otoyolu için araç sağlıyor. Karar, bir kamu ihalesi sürecinin ardından Almanya Federal Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı (BMU) adına alındı.  

Denemeler ilk olarak her iki yönde havai hatlardan elektrik enerjisi sağlayan beş kilometrelik e-otoyol altyapısı tamamlanan Hessen’deki A5 Otoyolu’nda başlayacak. Daha sonraki deneme ek sabit şarj sığası planlanan Lübeck Limanı’na giden A1 Otoyolu’nun e-otoyol kısmında gerçekleştirilecek. Bu otoyol kısmının 2019 yazında açılması bekleniyor. Üçüncü e-otoyolun ise 2020 başlarında Baden-Württemberg’de B462 federal yolunun bir kısmında kurulması planlanıyor.

15 kamyon, Siemens tarafından geliştirilen ve hareket halinde dolum için kabin arkasında çerçeveye takılan pantograf güç toplayıcılar ile donatılıyor. Bu kamyonlar güncel taşımacılık operasyonlarında taşımacılık firmaları tarafından kullanılacak. Scania tarafından ilk hibrit R 450 kamyon Mayıs 2019’da Hessen’e teslim edilecek. Tedarik edilen kamyonlara ek olarak Scania, araç bakımlarını ve denemelerden veri toplamayı yönetecek.

Scania, son olarak Volkswagen Group Research tarafından yönetilen eş zamanlı araştırma projesinde ortak olarak seçilmişti. Hibrit Scania R 450’nin proje için şubat ayında teslim edilmesi ve Berlin’in dışındaki Siemens test pistinde hizmete alınması bekleniyor. İkinci bir elektrikli araştırma aracı 2019 sonbaharında teslim edilecek. Araştırma programı; aktarma organları kavramını, enerji yönetimini, hibrit aktarmayı, akü yaşlanmasını ve yeni nesil soğutma sistemini analiz etmeyi ve uygun hale getirmeyi araştıracak.

Scania Elektrikli Yol Sistemleri Başkanı Magnus Höglund, konuyla ilgili olarak “Günün uzun bir bölümünde park halinde ve hareketsiz olan binek otomobillerin aksine kamyonlar taşımacılık operasyonlarında uzun saatler boyunca kullanılıyor ve dolum için durmaları bu operasyonları ciddi şekilde aksatıyor. E-otoyollar yolda gerçekçi ve verimli bir dolum sunuyor. Çözüm aynı zamanda akülerden kazandırıyor ve enerji ağındaki yükü azaltıyor.” dedi.

Birçok araştırmaya göre e-otoyollar karbondioksit yayımlarının önemli oranda azaltılmasına katkıda bulunan bir secenek. Şimdi Alman yollarında da denenen elektriklendirilmiş yol teknolojisi Scania’nın sürdürülebilir taşımacılık çözümlerinin bir parçası.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here