Yeni Neoplan Tourliner ile seyahat otobüsünde çıta yükseliyor

0
3361

 İlk kez geçen yılki IAA Hannover Ticari Taşıtlar Fuarı’nda gün ışığına çıkan yeni Neoplan Tourliner’ın Türkiye’deki resmi tanıtımı 24 – 25 Mart tarihlerinde Antalya’da Titanic Deluxe Hotel Belek’te gerçekleştirildi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Tuncay Bekiroğlu ve Otobüs Satış Direktörü Can Cansu’nun ev sahipliği yaptığı tanıtım etkinliğine Türkiye seyahat sektörünün önde gelen temsilcilerinden ve basın mensuplarından oluşan yaklaşık 400 davetli katıldı. MAN Truck & Bus üst yönetimi ile yabancı ülkelerden şirket yetkililerinin de hazır bulunduğu etkinlikte yeni Neoplan Tourliner’ın Türkiye pazarına yönelik üretilmiş özel sürümü tüm ayrıntılarıyla tanıtıldı. Teknik sunumun ardından gerçekleştirilen deneme sürüşleriyle yeni Tourliner’ı deneyimleme olanağı bulan sektör temsilcileri, çeşitli yarışmalar ve etkinliklerle eğlenirlerken, geleneksel gala gecesinde Linet’in şarkılarıyla yaklaşan sezon öncesinde moral topladılar.

İç tasarımı tamamen yenilenen yeni Tourliner’ın daha kaliteli malzemelerin kullanıldığı, daha modern, daha ergonomik ve daha işlevsel sürücü bölümü sürücüye son derece konforlu bir çalışma ortamı sağlıyor. Yeni eşya saklama gözlerine cep telefonundan 1.5 litrelik şişelere kadar sürücünün ihtiyacı olan birçok eşya konulabiliyor.

“Teknolojinin geldiği son nokta”

Tanıtım etkinliğinde bir konuşma yapan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Tuncay Bekiroğlu, yeni Neoplan  Tourliner’ı “sınıfının yeni ve yenilikçi önderi” olarak betimleyerek, şunları söyledi: “250 yılı aşkın köklü geçmişi ile dünyanın üretim ve mühendislik devi MAN çatısı altında üretilen MAN ve Neoplan markalı araçlar, ileri teknolojileri, performansları, dayanıklılıkları, yüksek kaliteleri ve düşük işletme maliyetleri ile sınıflarının en çok arzulanan üst otobüs sınıfını oluşturuyor. Gerçekten de her alandaki üstün nitelikleri ile yeni Tourliner, alanında teknolojide gelinen son noktayı temsil ediyor. Düşünün bir otobüs; hem daha konforlu hem daha güvenli olsun; hatta geleceğin yüksek güvenlik ölçütlerini daha bugünden sunsun. Yolcuya, şoföre, bagajlara daha büyük hacimler sunsun; ama hem daha hafif olsun hem de sürtünme katsayısı orta büyüklükteki bir otomobile eşdeğer olsun. Geliştirilmiş motoru ile hem daha yüksek güce sahip olsun hem performansı artsın hem de daha az yakıt tüketsin, daha uzun aralıklarda ve daha düşük maliyette bakım gerektirsin. Tüm bunlar etkileyici bir tasarım bütünlüğü içinde birleşsin, yolcu konforu kadar şoför konforu da artsın ve sürüş ileri teknoloji ile en ideal şekilde optimize edilsin. Üstelik tüm bunları, olabilecek en üst seviyeye taşısın, hatta kimi sınırları zorlasın, ileriye götürsün. İşte tüm bunlar ve daha birçok yenilikçi ayrıntılar, yeni Tourliner ile artık Türkiye yollarında. Yeni Tourliner, sınıfında alışılagelmiş tüm ölçütleri değiştiriyor ve yeni standartları belirliyor. Üstelik tüm bu üstün nitelikleri, ileri teknolojisi, yüksek kalite ve konforu ile yeni Tourliner, Türkiye’de Ankara  Akyurt’taki MAN tesislerinde üretiliyor ve tüm dünyaya buradan dağılıyor. Bu bizler için özel bir anlam taşıyan farklı bir gurur kaynağı.

Krom plaka içinde Neoplan armasının da yer aldığı yeni tasarımlı B sütunu ve kuyruklu yıldız görünümlü çatı tasarımı yeni Tourliner’ın en önemli tasarım özellikleri olarak göze çarpıyor. Bagaj hacmini artıran yeni tekerlek üstü trimler, hafifletilen ve daha kolay açılabilen bagaj kapakları ve sürtünme katsayısını azaltan ve temizleme kolaylığı sağlayan yan duvarlar, yeni Tourliner tasarımının diğer ayrıntıları arasında yer alıyor. Yeni Tourliner’ın 2017 yılının sonunda yürürlüğe girecek olan ECE-R.66.02 ölçütlerini bugünden karşılayan iskelet yapısı, Tube in Tube (boru içinde boru) teknolojisi ile devrilme anında şu anda geçerli olan ECE-R 66 ölçütüne göre yüzde 50 daha fazla enerjiyi soğurarak devrilme anında daha fazla yaşam alanı sağlıyor. Yeni iskelet yapısının araç ağırlığını 300 kg artırmasına karşın ön kapaklarda, bagaj kapaklarında ve motor kapağında yapılan hafifletmelerin yanı sıra diğer alanlarda elde edilen ağırlık tasarruflarıyla toplam ağırlık 360 kg düşürülmüş. Bu da yeni Tourliner’ın bir önceki nesil Tourliner’a göre 60 kg daha hafif olduğu anlamına geliyor.

“Daha konforlu, daha güçlü, daha güvenli, daha cimri”

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu ise yaptığı konuşmada yeni Tourliner’ın ileri teknolojisine ve üstün niteliklerine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Yeni Tourliner, etkileyici ve bir o kadar da gelişmiş bir tasarıma sahip. Kuyruklu Yıldız olarak da adlandırılan keskin ve efektif hatlarla şekillenmiş bu cazip tasarımıyla yeni Tourliner’ın sürtünme direnci, orta büyüklükte bir otomobil olan Volkswagen Sharan ile aynı. Ayrıca 2017 yılının sonunda yürürlüğe girecek ECE-R.66.02 ölçütlerini bugünden karşılayan yeni Tourliner, sağladığı daha büyük hacme karşı 60 kilo daha hafif. Otobüsün kabin içi konfor hacmi ile birlikte sürücü yatma alanı da geliştirildi. Kabin içi el bagaj bölümü daha da ferahlarken, bagaj bölümünün hem yüksekliği arttı hem de hacmi 8.5’ten 10 metrekübe çıktı. Bununla birlikte ileri teknolojimiz ile geliştirdiğimiz Euro 6 C motorumuz, daha yüksek güç ve tork değerleri üretmesine karşın yüzde 10 daha az yakıt tüketimine sahip. Üstelik yaptığımız geliştirmeler ve çelik piston gibi yenilikçi yaklaşımlarımızla, bakımlarda hem aralıkları daha da uzattık hem de maliyetleri düşürdük. MAN TipMatic otomatikleştirilmiş 12 ileri Easy-Start şanzımanla birlikte EfficientCruise & EfficientRoll, 4. Nesil Şerit Takip Yardımcısı LGS IV (Lane Guard System IV), Acil Fren Yardımcısı EBA 2 (Emergency Brake Assist) gibi teknolojiler, yeni Tourliner’da hem sürüş konforunu ve güvenliğini artırıyor hem de en ideal, en etkin sürüş olanağı ile önemli ve benzersiz bir yakıt avantajı sağlıyor. Yeni Tourliner’ın bu ve daha birçok benzersiz özellikleri, onu sınıfının yeni ve yenilikçi önderi konumuna taşıyor. Bugünden sonra Türkiye seyahat sektöründe yeni Tourliner’ın sunduğu tüm bu ayrıcalıklar yeni referans noktası olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz