Peugeot, Expert ile rekabete hazır

0
1069
Renault Trucks


Peugeot Türkiye, 1 Mart tarihinde Esma Sultan Yalısı’nda düzenlediği basın toplantısı ile hafif ticari taşıt pazarının K1 panel van sınıfına sesleneceği ve VW Transporter, Mercedes-Benz Vito, Ford Transit Custom ve Renault Trafic gibi modellerle ciddi bir rekabete gireceği yeni Expert’i tanıttı. Toplantıda Peugeot Türkiye Genel Müdürü Laurent Pernet, Pazarlama Direktörü Mehmet Akın, Ürün ve Fiyatlandırma Müdürü Erhan Akagündüz ve Ürün Süpervizörü Mustafa Çoban hazır bulundu.

Yepyeni bir platform

Yeni EMP2 (Efficient Modular Platform 2) platformu üzerine inşa edilen yeni Peugeot Expert, kompakt dış boyutlarına karşın azami yükleme alanı sunuyor. Kompakt sürümde 2.92 metre olan dingil mesafesi uzun sürümde 3.27 metre. Önde 0.88 metrelik ve arkada 0.80 (kompakt) ve 1.15 (uzun) metrelik kısa uzantılar kadar 11.30 metrelik dönme çapı da park ve manevralarda Peugeot Expert’in kullanım kolaylığını artırıyor.

Sayısız güvenlik donanımlarının yanı sıra yeni şasi ve güçlendirilmiş karoseriyle Peugeot Expert, Aralık 2015’te Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldız aldı.

Peugeot Expert, elden geçirilen EMP2 platformunun MacPherson tipi ön süspansiyonundan yararlanıyor. Elektrik destekli hidrolik direksiyon sistemi ve direksiyon kutusunun önünde konumlandırılan viraj demirleri dönüş çapını azaltırken, park ve manevraları destekliyor ve düz gidiş dengesini artırıyor. Şasi ve bağlantı elemanlarında kullanılan özel filtreleme sistemleri sarsıntıları azaltırken yol tutuş hassasiyetini artırıyor.

Yeni üçgen formlu arka dingil bağlantıları geniş bagaj hacmi veya oturma alanı için alan kazandırırken bin 400 kilogramlık yükleme sığasını da beraberinde getiriyor.

Ticari taşıtlarda ilk olarak kullanılan ve konfor ile yol tutuş arasında ideal dengeyi kuran yüke bağımlı süspansiyon sistemi hem dolu hem de boş kullanımda mümkün olan en üst düzey sürüş keyfini vaat ediyor.

Yeni Expert sadece 1.9 metre tavan yüksekliği ile alışveriş merkezleri ve havaalanlarındaki kapalı park alanlarına girebiliyor.

Verimli ve tutumlu motorlar

Yeni Expert’in uzun sürümünde 120 beygir güç ve 340 Nm azami tork üreten 2.0 litrelik BlueHDi dizel motor ve altı oranlı manuel şanzıman bulunuyor. Bu motorun fabrika verisi karma yakıt tüketimi 100 km’de 5.5 litre.Yılın üçüncü çeyreğinde pazara sunulacak kompakt sürümde ise 115 beygir güç ve 300 Nm azami tork üreten Start&Stop sistemli 1.6 litrelik BlueHDi dizel motor ve altı oranlı manuel şanzımana yer verilecek. Bu motorun fabrika verisi karma yakıt tüketimi ise 100 km’de 5.1 litre. Sınıfının en düşük yakıt tüketimi değerine sahip olan Expert, 20 bin km veya bir yıllık bakım aralığının da katkısıyla son derece düşük kullanım maliyeti sunuyor.

Zengin konfor ve güvenlik donanımları

Kapasitif dokunmatik ekranlı 7 inç büyüklüğündeki bilgi ve eğlence sistemi yolculukları keyife dönüştürürken Mirrorscreen ile akıllı telefon bağlantısı yapılarak uyumlu uygulamalar dokunmatik ekrandan kumanda edilebiliyor.

Moduwork banket koltuğuyla yeni Expert, boş olan koltuklardan yararlanmak üzere bu sınıfta benzeri görülmemiş bir modülerlik sağlıyor. Yan yolcu koltuğu yukarı doğru kalkıyor ve düz zeminli bir alan açığa çıkıyor. Yük ve yolcu bölümünü ayıran sac üzerindeki bir kapağın açılmasıyla boru gibi bölünemez uzun eşyaların taşınması için faydalı yük alanı uzunluğu 4 metreye kadar çıkabiliyor. Öne doğru katlanan orta koltuğun sırtlığındaki düzenleme sayesinde hareketli ofis ortamı elde ediliyor. Orta koltuğun altında bulunan saklama bölmesine çok sayıda küçük eşya konabiliyor.

Eller serbest olarak ayakla kumanda edilen otomatik sürgülü yan kapılar ve beraberinde gelen anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi kullanım kolaylığı sağlıyor.

Standart arka park duyargasına ek olarak Visiopark 180 derece arka kamera sistemi, zoom özelliği ve beraberinde gelen ilave ön park duyargası ile park manevrasını kolaylaştırıyor.

Etkin Güvenlik Freni, Sürüş Süresi Uyarısı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi elektronik sürüş destek sistemleri sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Güvenlik Paketi ile birlikte devreye giren Hız Sınırı Önermesine sahip Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarısı, Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi (AFIL), Otomatik Kısa Far Değişimi gibi sistemler sürücünün hayatını kolaylaştırırken sürüş güvenliğini destekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz