MAN, pazarda konumunu korudu ve güçlendirdi

1
1582
MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. üst yöneticileri

MAN Kamyon Otobüs ve Ticaret A.Ş., 2018 yılı ilk 10 aylık TÜİK tescil verilerine göre MAN ve Neoplan markalı seyahat otobüsleri ile yüzde 14’lük geleneksel pazar payını korudu. Türkiye pazarında satılan seyahat otobüslerinin tamamını iki dingilli 13 metrelik 2+1 VIP koltuklu otobüsler oluşturdu

Türkiye kamyon pazarında ekim sonu itibariyle yüzde 11 pazar payına ulaşan MAN, ithal kamyon pazarındaki geleneksel önderliğini de sürdürdü.

MAN TopUsed, daralan ikinci el piyasasında uluslararası pazarlarla işbirliğini geliştirerek müşterilerine destek olmaya devam ediyor. 2018 yılında yapmış olduğu otobüs satışlarının yüzde 60’ını, kamyon/çekici satışlarının ise yüzde 35’ini yurtdışına yapma başarısını gösteren MAN TopUsed 2018 yılını toplam 600 satış rakamı ile kapatacak.

3 tondan 44 tona MAN ürün yelpazesi

Rekabetçi yaklaşımı ve başarılı çalışmaları ile satış sonrası hizmetler alanında fark yaratan MAN’ın Türkiye’de geliştirdiği Servis Yönetim Sistemi Management Information System for After Sales – MI4A ise diğer ülke operasyonlarından da yoğun ilgi görüyor.

MAN’ın yeni hafif ticari taşıtı MAN TGE, Türkiye’de ilk kez görücüye çıktı. MAN, TGE modellerinin de katılımıyla artık 3 ile 44 ton teknik sığa aralığındaki geniş ürün yelpazesi ile her türlü yük taşımacılığına hizmet verebiliyor.

MAN Kamyon Otobüs ve Ticaret A.Ş., yıl sonu değerlendirme toplantısını 19 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Ritz-Carlton Otel’de gerçekleştirdi. Toplantıya MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu ve Hafif Ticari Araç Satış Müdürü Cumhur Kutlubay katıldı.

MAN Kamyon Otobüs ve Ticaret A.Ş., yıl sonu değerlendirme toplantısını 19 Aralık 2018 tarihinde İstanbul Ritz-Carlton Otel’de gerçekleştirdi.

Otobüs, kamyon & çekici, ikinci el ve satış sonrası hizmetler alanında şirket ve sektöre yönelik 2018 gelişmelerinin ve 2019 öngörülerinin paylaşıldığı toplantıda MAN kalite ve güvencesini yeni bir sınıfa taşıyan TGE hafif ticari taşıt serisinin ilk tanıtımı da yapıldı.

MAN Otobüs Grubu, 2019 yılında 8 bin adet otobüs üretmeyi hedefliyor

Tüm seyahat otobüsü üretimini Türkiye’ye kaydıran MAN Otobüs Grubu‘nun 2019 yılında 8 bin adet otobüs üretmeyi hedeflediğini kaydeden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu, bu hedef doğrultusunda MAN Türkiye Ankara fabrikasında 11 olan günlük otobüs üretim adedinin de 15’e çıkacağını söyledi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu

Daralan seyahat otobüsü pazarında MAN, pazar payını korudu

2016 yılı sonuna kadar yıllık ortalama bin 200 adet olarak gerçekleşen Türkiye 12 metre üzeri seyahat otobüsü pazarının 2017 yılında yüzde 45 oranında daralarak 639 adede gerilediğini, 2018 yılında ise yüzde 30 daha daralarak ilk 10 ay sonunda 369 adet seyahat otobüsünün satıldığını dile getiren Can Cansu, son iki ayda satılan otobüs sayısının 40 – 50 adedi geçeceğini düşünmediğini ifade etti. Son iki yıldır stokta bekleyen araç satmadıklarının altını çizen Can Cansu, 2018 yılında yurtiçinde satamadıkları seyahat otobüslerini Avrupa ve Afrika pazarlarına ihraç ederek  2019 yılına da stoksuz olarak girmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

2018 yılı ilk 10 aylık TÜİK tescil verilerine göre MAN ve Neoplan markalı seyahat otobüsleri ile yüzde 14’lük geleneksel paylarını koruduklarını kaydeden Can Cansu, şöyle konuştu: “Nisan 2018’de Antalya’da MAN’ın geleneksel sektör buluşmasında tanıtılan ve büyük beğeni toplayan yeni MAN Lion’s Coach, müşteriler tarafından yoğun talep gördü. Tamamen yenilenen MAN Lion’s Coach seyahat otobüsü aynı zamanda 2 dingil 13 metre uzunluğundaki yeni modeli ile piyasaya sunuldu. Yurtiçinde satılan seyahat otobüslerinin tamamı 2 dingil 13 metre ve 2+1 VIP koltuklarla satıldı. MAN Lion’s Coach ile aynı tarihte Neoplan Tourliner’ın da 2 dingil 13 metre sürümü de Türkiye pazarına sunuldu ve seçkin firmalar yatırım kararlarında Neoplan seyahat otobüslerini seçtiler.

Yeni nesil MAN Lion’s Coach ve Neoplan Tourliner

2019 yılında pazarda durgunluk devam edecek

2018’den daha iyi bir yıl olmayacak 2019 yılında pazardaki durgunluğun devam edeceğini  ve 2019’un daha çok ikinci el otobüslerin satılacağı bir yıl olacağını öngördüklerini kaydeden Can Cansu, 2019 yılında MAN’ın 2 dingil 13 metre uzunluğundaki yeni nesil MAN Lion’s Coach ve yine 2 dingil 13 metre Neoplan Tourliner başta olmak üzere, sınıflarında üst sınıfı oluşturan modelleri ile Türkiye otobüs pazarında fark yaratmaya devam edeceğini dile getirdi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara

MAN’ın kamyon pazar payı yüzde 11’e çıktı

40 – 45 bin adetlerin görüldüğü 12 ton üzeri Türkiye kamyon pazarının 2017 yılında 20 bin adet olarak gerçekleştiğinde pazarın daraldığını düşündüklerini; ancak 2018 yılında pazarın yüzde 40 daralma ile 12 – 12 bin 500 adetle kapanmasını beklediklerini kaydeden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Kamyon Satış Direktörü Serkan Sara, ekim sonu itibariyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 27 daralan 12 ton üzeri kamyon pazarında geçen yıl yüzde 9.5 olan pazar paylarını yüzde 11’e çıkarma başarısını gösterdiklerini ifade etti.

2018 yılında özellikle 8 bin adet 12 ton ve üzeri kamyonun satıldığı yılın ilk beş ayında önde gelen lojistik ve inşaat firmalarına önemli teslimatlar gerçekleştirdiklerini, inşaat sınıfında yüzde 20 -25 pazar payına ulaştıklarını ve ithal kamyon pazarındaki geleneksel önderliklerini devam ettirdiklerini açıklayan Serkan Sara,  2018 yılını yüzde 12 pazar payıyla kapatacaklarını dile getirdi.

MAN TGX 18.500

Çekici satışları giderek artacak

2015 yılında ikinci el, finans ve satış sonrası birimlerinin de desteğiyle uzun yol sınıfında bir atılım yaptıklarını, müşterilerin MAN kamyonların düşük Toplam Sahiplik Maliyeti gördüklerini ve son dönemde gerçekleştirdikleri ekonomik sürüş eğitimi ve araç testleri gibi çalışmaların da etkisiyle 2018 yılında büyük uluslararası nakliye firmalarına araç sattıklarını vurgulayan Serkan Sara, ilerde çekici sınıfında daha çok satış yapacaklarının altını çizdi.

Serkan Sara, tüm markalarla çalışan bir anket kuruluşunun yaptığı müşteri memnuniyeti anketinde MAN Türkiye’nin hem satış hem de satış sonrasında birinci seçildiğini de  söyledi.

MAN TGS 18.420 Efficient Line 3

2019’da 13 – 14 bin adetlik bir pazar bekleniyor

Mart ayında yerel seçimlerin gerçekleştirileceği 2019 yılının ilk altı ayında daha yavaş bir pazar, ikinci altı ayında ise daha iyi bir pazar beklendiğini kaydeden Serkan Sara, 2019 yılında 13 – 14 bin adetlik bir pazar beklediklerini açıkladı.

MAN TopUsed, 2018’i 600 adet ile kapatacak

MAN TopUsed’un daralan ikinci el piyasasında uluslararası pazarlarla işbirliğini geliştirerek müşterilerine destek olmaya devam ettiğini ve 2018 yılında yapmış olduğu otobüs satışlarının yüzde 60’ını, kamyon/çekici satışlarının ise yüzde 35’ini yurtdışına satma başarısını gösterdiğini kaydeden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal, MAN TopUsed’un 2018 yılını toplam 600 satış rakamı ile kapatacağını açıkladı.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. İkinci El Satış Direktörü Aydın Yumrukçal

MAN TopUsed Türkiye’nin, MAN Almanya merkez ve küresel pazarlar ile işbirliğini her geçen gün artırdığını vurgulayan Aydın Yumrukçal, 2018 yılında yurtdışına yapılan satışların daha da önem kazandığına işaret ederek, şöyle konuştu: “Halen Ankara merkez fabrika, İstanbul Asya ve Avrupa yakaları, Ankara Kayaş, İzmir ve Konya’daki ilave satış noktalarımız ile birlikte Türkiye’de toplam 6 şubemizle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. En kısa zamanda Mersin bölgesine ilave bir satış noktası açmak hedefimiz bulunmaktadır. MAN TopUsed, sıfır satışlarda vermiş olduğu takas destek hizmetinin yanı sıra marka ayrımı gözetmeksizin serbest alımlar da yapmaktadır. Ayrıca takasa alınan veya serbest alım yapılan araçlar, bağımsız ekspertiz raporları ile desteklenmektedir.

MAN TopUsed Türkiye’nin yüzde 96’lık ekspertizi doğru yapma oranı ile ortalaması yüzde 70 olan MAN camiası içinde birinci sırada yer aldığına dikat çeken Aydın Yumrukçal, bu ekspertizleri bağımsız bir kuruluşun gerçekleştirdiğini belirterek, şunları söyledi: “İkinci el piyasasında bir ilk olarak başlatılan geri alım garantili satışlara 2018 yılında da devam eden MAN TopUsed, araçları müşteriye satış işlemi öncesi teknik ekspertize tabi tutmakta, hem de bu bulguları bağımsız ekspertiz raporları ile desteklemektedir. Böylelikle aracın teslim anındaki kondisyonu ile ilgili müşteriler ile tam mutabakat sağlanabilmektedir.

Seçilen ikinci el MAN marka araçlarımız da, sıfır araçlarımızda olduğu gibi komple bakım paketli ve garantili olarak satışa sunulabilmektedir. Müşterilerimize, uzatılmış araç garantileri, özel finansman çözümleri, uygun onarım ve bakım sözleşmeleri ile araç modifikasyonları gibi kişiye özel hizmetler sunarak, istedikleri araca, istedikleri şartlarda sahip olmalarını sağlıyoruz.” diyen Aydın Yumrukçal, TopUsed olarak, hem ikinci el araçlar hem finansal açıdan sundukları avantajlarla, aracını yenilemek isteyen bireysel müşterilere ve filosunu yenilemek isteyen kurumsal müşterilere çok önemli takas imkanları sağladıklarını dile getirdi.

MAN Topused

İkinci el kamyon & çekici pazarı

Özellikle yılın ikinci yarısında hareketlenen döviz kurlarının ve yükselen kredi faizlerinin yılın ikinci altı aylık bölümündeki satış adetlerini ciddi oranda etkilediğini ve MAN TopUsed’un ikinci el piyasasındaki bu durgunluğu yurtdışı satışları ile bir nebze de olsa kompanse edebildiğini kaydeden Aydın Yumrukçal, bu bağlamda MAN TopUsed’un yılın ilk 6 aylık bölümünde satışlarının yüzde 10’unu yurtdışına gerçekleştirirken, ikinci yarıda bu oranın yüzde 80’e ulaştığını açıkladı. Özellikle yeni havalimanı inşaatında çalışan taşeronların devre dışı kalmasıyla çok ciddi bir damperli kamyon stoğu ile karşılaştıklarını dile getiren Aydın Yumrukçal, bu nedenle yurtdışına çok sayıda damperli kamyon ihraç ettiklerini söyledi.

İkinci el otobüs pazarı

Bir taraftan hızla artan döviz kurlarının ve geçmişte alınan döviz temelli kurların yurtiçi taşıma fiyatları ve maliyetleri ile adeta karşılanamayacak durumda olmasının şehirlerarası yolcu taşımacılığı sektörünü her geçen gün daha da zora koştuğunu, diğer taraftan artan maliyetlerin bireysel otobüsçüyü tamamen sektör dışına ittiğini kaydeden Aydın Yumrukçal, gerileyen yurtiçi pazarını Almanya, Yunanistan, Bulgaristan, Belçika, Bosna, İtalya, Makedonya, Polonya ve daha birçok ülkeye yapmış olduğu ihracat ile kompanse eden MAN TopUsed’un 2018 yılında yapmış olduğu toplam satışların yüzde 60’ını ihraç edebilme başarısını gösterdiğini belirterek, “Bunu yaparken müşteri istekleri ve beklentilerini de göz önüne alan MAN TopUsed koltuklandırma, iç süsleme, WC montajı gibi birçok modifikasyonu kendi yetkili servis ağında gerçekleştirebilmekte ve müşteriye özel çözümler sunabilmektedir.” dedi.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu

Müşteri memnuniyeti yüzde 90’ın üzerinde

2018 yılında pazardaki durgunluktan satış bölümüne göre daha az etkilendiklerini kaydeden MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış Sonrası Hizmetler Direktörü Şinasi Ekincioğlu, müşterilerinin işlerini yeni araç almak yerine mevcut araçlarının bakımlarını sağlayarak devam ettirdiklerini ve yedek parça satışlarındaki düşüşü bakım paketleri ile kapattıklarını ifade etti.

Müşterilerimizin etkilendiği böylesine dönemlerde, ihtiyaçlarının en doğru şekilde ve zamanında karşılanmasının değeri de daha çok ortaya çıkıyor. Biz de satış sonrasıh olarak böylesine önemli süreçlerde, müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını MAN orijinal parça kalitesi ve güvencesiyle, üstün, yetkin hizmet yaklaşımımız ve rekabetçi bakım ve onarım paketlerimizle en ideal şekilde karşılıyoruz.” diyen Şinasi Ekincioğlu, yüzde 90’ın üzerinde bir müşteri memnuniyetine sahip olduklarının altını çizdi.

Servis yönetim sistemi MI4A, diğer ülkelerden de talep görüyor

Servislerinin çağın tüm gereklerine uygun bir bilgi işlem ağı ile merkezi teknik desteğe sahip buluduğunu, bununla birlikte bu yıl, Türkiye’de servis yönetim yazılımını da değiştirdiklerini ve daha da geliştirdiklerini açıklayan Şinasi Ekincioğlu, şunları söyledi: “Bizim geliştirdiğimiz MI4A – Management Information System for After Sales adındaki yeni servis yönetim programımız oldukça başarılı sonuçlar verdi ve MAN’ın diğer ülke organizasyonundan talepler gelmeye başladı. MI4A, birçok yönetimsel avantajlarının yanı sıra daha hızlı ve ileri raporlama olanakları sunuyor, arıza kodları tüm müşterilerde çok hassas ve yakından izleniyor. Sistemde tespit ettiğimiz genel kullanım kusurları hakkında müşterilerimizi önceden uyarabiliyoruz. Müşterimizin yararına olacağını tespit ettiğimiz olası her değişikliği, servis ziyaretleri sırasında ücretsiz olarak yerine getiriyoruz. Bununla birlikte tüm işlemlerin yapılması genel merkezden anlık izlenerek, servislerimiz kalite değerlendirmesinden geçiriliyor, notlandırılıyorlar. Bu notlara de göre destek primleri alıyorlar. Merkezdeki bölge yöneticilerimizin başarılarını da, bölgelerindeki servis hizmet kalitesine göre değerlendiriyoruz.

MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Araç Satış Müdürü Cumhur Kutlubay

MAN TGE  Türkiye’de ilk kez tanıtıldı

MAN’ın hafif ticari taşıt yelpazesini oluşturan MAN TGE’nin ilk tanıtımı, “O sadece VAN değil, tam anlamıyla bir MAN” sloganı ile MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş.’nin geleneksel Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’nda yapıldı.

MAN TGE minibüs

TGE’nin MAN’ın 3 ile 44 ton teknik sığa aralığındaki geniş ürün yelpazesini tamamlayarak, her türlü yük taşımacılığına hizmet verecek geniş bir yelpazeye taşıdığını vurgulayan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Hafif Araç Satış Müdürü Cumhur Kutlubay, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni MAN TGE’yi birkaç cümle ile tanımlamak gerekirse; uzun yıllar ağır yüklerin üstesinden beraber geldiğimiz kamyon müşterilerimiz ve üst düzey konforu ilke edinmiş; bunu MAN’ı tercih etmekle açıkça göstermiş olan otobüs müşterilerimiz, bunun yanında daha önce MAN markası ile hiç tanışmamış, konforumuzu tecrübe etmemiş, yeni hafif ticari araç müşterilerimiz için tasarlanmış yeniliklerle dolu bir araçtır. Yeni MAN TGE ile ağırlıklı olarak lojistik, inşaat gibi sektörlerdeki yük taşımacılığı işinde fark yaratmanın yanı sıra otobüslerimizden edindiğimiz yıllara yayılan tecrübemizi de yolcu taşımacılığı alanına uygulayarak, sektöre yeni bir soluk getirmek niyetindeyiz. 9.3 ile 18,4 metreküp aralığındaki taşıma hacmi, 3.0 – 5.5 ton yük taşıma sığası, 16-19 koltuk yolcu koltuğu sayısı, önden çekiş, arkadan çekiş ve 4×4 çekiş seçenekleri ile ülkemiz müşterilerinin beğenisine sunmuş olduğumuz yeni MAN TGE’nin sınıfında standartları yeniden tanımlayacağından emin olabilirsiniz.

MAN TGE minibüs

Yüksek teknolojili üretim

Yeni MAN TGE’nin Polonya Wrzesnia’da günümüz teknolojisinin elverdiği en yüksek standartlara sahip tesiste, çok profesyonel ve organize bir ekip tarafından üretildiğini ve üretim kalitesi ile bu alandaki standartları da farklı bir noktaya taşıdığını dile getiren Cumhur Kutlubay, MAN TGE’nin gövdesinden başlayarak birçok noktası lazerler ve dijital kameralarla tekrar tekrar kontrol edilerek üretildiğini söyledi.

MAN TGE okul servisi

Satışlar 2018 sonunda başladı

Yeni MAN TGE’nin sınıfındaki en düşük yakıt tüketimi, en düşük onarım ve bakım maliyetleri sayesinde müşterilerinin kazançlarına katkıda bulunacağını kaydeden Cumhur Kutlubay, 2018 yılı sonunda başlayan satışların iyi gittiğini ve getirdikleri tüm araçları sattıklarını belirterek, 2019 yılının kendileri için iyi bir yıl olacağını sözlerine ekledi.

Araç içi güvenlik kameraları ve koltuk duyarga sistemi
Üç noktalı emniyet kemerli koltuklar

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here