CNH Industrial, Nikola’nın Seri D turuna 250 milyon Dolar’lık yatırımla önderlik ediyor

1
13539
nikola_tre_1
Avrupa uyumlu burunsuz ağır hizmet kamyonu Nikola TRE

CNH Industrial N.V. (NYSE: CNHI / MI: CNHI), yakıt hücresi teknolojisinin kullanılmasıyla 8 Sınıfı / Ağır Hizmet Kamyonları’nın Kuzey Amerika ve Avrupa’da yayımsız hale getirilmesinde endüstrinin dönüşümünü hızlandırmak için Birleşik Devletler Arizona Phoenix’de yerleşik Nikola Corporation ile stratejik ve özel Ağır-Hizmet Kamyonu ortaklığına girme niyetini açıkladı.

nikola_cnhi
CNH Industrial N.V., Nikola Corporation ile stratejik ve özel Ağır-Hizmet Kamyonu ortaklığına girme niyetini açıkladı.

Nikola’nın mülkiyeti kendine ait hidrojen yakıt hücresi ve akü teknolojisiyle güçlendirilen sıfır yayımlı ağır hizmet kamyonları ilk üretilecekler olacak. Şirketin iş modeli, endüstride ilk olan ve dizel masraflarına eşit ya da daha altında uzun dönemli toplam sahiplik maliyeti sağlayan aracı, servisi, bakımı ve yakıt masraflarını içeren “hepsi içinde” lease oranı öngörüyor.

nikola-two_2
NAFTA uyumlu 8 Sınıfı yataklı Nikola TWO

CNH Industrial, önder Seri D yatırımcısı olarak Nikola’nın 250 milyon Dolar’lık stratejik hissesini alacak. 250 milyon Dolar’ın 100 milyon Dolar’ı nakit ödenirken, 150 milyon Dolar’ı ürün geliştirme, üretim mühendisliği ve diğer teknik yardımlar gibi hizmetlere ve Nikola TWO ve Nikola TRE’nin üretime girme zamanını hızlandıracak ana parçaların tedariğine harcanacak. Yatırım öncesi değerleme 3 milyar Dolar olarak belirlendi. Nikola, D turunda 1 milyar Dolar’lık artış öngörüyor. Bu da mülkiyetin yüzde 25’inin CNH Industrial’ın da aralarında bulunduğu yeni yatırımcı ve iş ortaklarının olacağı anlamına geliyor.

nikola-two_5
Nikola TWO sürücü bölümü

CNH Industrial’ın ticari taşıt ve aktarma organları markaları olan IVECO ve FPT Industrial, Nikola’nın yakıt hücreli ve akü elektrikli kamyonlarının endüstrileştirilmesinde mühendislik ve üretim uzmanlığı desteği verecek. Nikola ONE, NAFTA uyumlu 8 Sınıfı yataklı bir kamyon olan Nikola TWO ve Avrupa uyumlu burunsuz ağır hizmet kamyonu Nikola TRE bu ortaklıktan yararlanacak araçlar.

nikola-two_4
Nikola TWO

Nikola, CNH Industrial ile bir Avrupa Ortak Girişimi’ne sınıf önderi yakıt hücresi uzmanlığını, e-dingilleri, invertörleri, bağımsız süspansiyonu, gövdede hidrojen yakıt depolamayı, kablosuz yazılım güncelleme işlevini, bilgi ve eğlence sistemini, araç kontrollerini, araçtan-istasyona iletişim protokollerini, güç elektroniklerini ve hidrojen dolum ağına ulaşımı içeren teknolojiler konusunda katkı sağlayacak.

nikola_one-1
Nikola ONE

Yakıt hücresi teknolojisi, hidrojenin yerel tesiste üretimine olanak veren mevcut dolum ağının üzerine inşa edildiği için sıvılaştırılmış doğal gazla çalışan motorların bir sonraki mantıklı adımı. Bugüne kadar 50 bin adet doğal gazlı motor üreten FPT Industrial, 20 yıldan fazla bir süredir seçenek tahrik çözümlerinde en önde yer alıyor. IVECO, FPT Industrial motorları tarafından güçlendirilen 28 bin kamyon ve otobüsle doğal gazlı araçlarda Avrupa önderi konumunda.

nikola_one_22
Nikola ONE kabin çizimi

FPT Industrial ve IVECO, başarılı bir şekilde yeni tahrik teknolojileri sunmalarına ek olarak Avrupa’nın doğal gaz dolum ağının gelişmesinde ve büyümesinde faydalı oluyorlar. Benzer bir yol izleyen Nikola, Kuzey Amerika ve Avrupa’da gerekli hidrojen dolum altyapısının geliştirilmesi için etkin olarak ortaklarla birlikte çalışıyor.

nikola_one-2
Nikola ONE

Kısa vadeli stratejik projenin kilometre taşları, Kuzey Amerika pazarı için yakıt hücresiyle güçlendirilen 8 Sınıfı Nikola TWO’nun endüstrileştirilmesinin yanı sıra hem Kuzey Amerika hem de Avrupa pazarları için IVECO S-Way kamyon teknolojisinin akü-elektrikli burunsuz Nikola TRE’ye uyarlanmasını içeriyor. Uzun vadede ise bir Avrupa Ortak Girişimi, 2022’nin dördüncü çeyreğinde sunulacak akü elektrikli araçları (BEV) ve yakıt hücreli elektrikli araçları (FCEV)  kapsıyor. Nikola, Avrupa pazarına ulaşımını hızlandırmak amacıyla IVECO’nun Avrupa satış, servis ve garanti kanallarından güç almayı planlıyor.

CNHI_Board_Of_Directors_Hubertus_M_Muhlhaeuser_High
CNH Industrial CEO’su Hubertus Mühlhäuser

CNH Industrial CEO’su Hubertus Mühlhäuser, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Otomotiv yayımlarında önemli düşüşlere ihtiyaç olduğu görüşünün giderek önem kazanması endüstrinin hızlı bir şekilde gelişmiş teknolojik çözümler aramasına neden oluyor. IVECO, şu anda doğal gazlı, elektrikli ve yakıt hücreli araçları içeren geniş taşımacılık çözümleri ile ideal bir konumda bulunuyor. Nikola’nın stratejik bir ortak olarak IVECO’yu seçmesi, ağır hizmet kamyonları ve seçenek tahrik teknolojilerindeki mükemmelliğimizin uluslararası bilinirliğinin bir kanıtıdır.

trevor_milton
Nikola Corporation CEO’su Trevor Milton

Nikola Corporation CEO’su Trevor Milton ise şunları söyledi: “Sonunda ağır hizmet kamyon pazarına sıfır yayımlı çözüm sağlama zamanı geldi. Diğer OEM’ler kanun yapıcıların zorunlu kıldığı zaman diliminde sıfır yayımlı çözümlerin gerçekleşmeyeceğine inanırken Nikola, FPT Industrial ve IVECO bu zaman diliminin kabul edilemez olmadığını kanıtlıyorlar. Nikola teknolojiye sahip; ancak zamanında hayata geçirmek için Avrupa ağına sahip bir ortağa ihtiyaç duyuyor. CNH Industrial’ın yatırımı ve ortaklığı ile artık sıfır yayımlı kamyonları Avrupa’ya getirebiliriz. IVECO’nun Nikola ile ortaklığı sayesinde Avrupa’da sıfır yayımlı çözümler sunmada önderliği aldığını görmek heyecan verici. CNH Industrial’ın bize katılmasıyla artık üretim bilgi birikimine, satın alma gücüne, kamyon parçalarının doğrulanmasına, fabrika mühendisliğine ve daha fazlasına ulaşımımız var. Artık çok azı bir kamyonu ticarileştirebilme yeteneğimizden şüphe duyacak.

Gerrit-Marx
CNH Industrial Ticari ve Özel Araçlar Başkanı Gerrit Marx

CNH Industrial Ticari ve Özel Araçlar Başkanı Gerrit Marx da görüşlerini şöyle aktardı: “Küresel iklim değişikliği, jeopolitik anlaşmazlıklar, fosil yakıtların gelecekteki bulunabilirliği ve kendinin farkında olan döngüsel ekonomi hep birlikte nasıl çalıştığımızla ilgili temel bir değişikliği haber veriyor. Bugün LNG farkedilir derecede düşük kuyudan-tekere yayım üretirken, orta vadeden uzun vadeye, yakıt hücresi ve BEV teknolojileri, nihai amaç olan sıfır yayımlı kamyonları olanaklı kılacaklar. LNG teknolojimiz ile yakıt tedariği ve yaşam döngüsü sahipliğini de içeren endüstri dönüşümüne önderlik ediyoruz.

Bir Avrupa basın konferansı ve filo günü, bu yılın sonlarına doğru ortaklığı daha ayrıntılı bir şekilde açıklamak için Nikola Corporation, FPT Industrial ve IVECO tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here