Volvo Group, Fyrqom AB isimli yeni bir şirket kurdu

0
1552
volvogroup-fyrqom
Yeni startup şirketi Fyrqom AB; Volvo Group, Qamcom Group ve Fyrqom AB'nin CEO'su olacak Roman Iustin'in ortak girişimi.

Volvo Group, Qamcom Group ve mucit Roman Iustin, yeni bir start-up şirketi olan Fyrqom AB‘yi kurdu. Yeni şirket, ağır hizmet araçlarında lastik basıncı izleme sisteminin kalibrasyonu için otomatik bir sistem sunacak.

Lastik basıncı izleme sistemi ile lastiklerden birinin basıncı düştüğünde sürücü bilgilendiriliyor. Bugün oldukça az sayıda ağır hizmet aracı böyle bir sistemle donatılmış durumda. Ancak 2024’ten itibaren Avrupa’da tüm kamyon ve treylerlerin böyle bir sisteme sahip olması yönünde yasal bir talep var. Bugün lastik basıncı izleme sistemi, her kamyon üretildiğinde ve bir atölyede lastik değiştirildiğinde manuel olarak kalibre edilmeli. Bir Volvo Group mühendisi olan Roman Iustin‘in, otomatik bir kalibrasyon sistemiyle bu işlemi nasıl daha verimli hale getireceğine dair bir fikri vardı.

Roman Iustin, Volvo Group’un teknoloji ve iş dönüşümü için küresel inovasyon arenası olan CampX aracılığıyla çözümü ve iş potansiyelini doğrulamak için destek aldı. Doğrulama, yüksek bir müşteri değeri gösterdi. Çözüm, mevcut Volvo Group‘un işinin biraz dışında olduğundan, karar bir “spin out” yapmak ve yeni bir girişim kurmaktı. Bu; Hukuk, Fikri Mülkiyet stratejisi, Finans, Vergi, İK ve Satın Alma gibi Volvo Grubu içindeki birçok alanın desteğiyle CampX kavramı kullanılarak hızla yapıldı.

Volvo Group Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CampX Başkanı Johan Lundén, konuyla ilgili olarak “CampX kavramında bu girişim kurucu işlevine sahip olmak, hem Volvo Group içinde hem de dışında yeni iş fikirleri ve fırsatları yakalamanın ve bunların pazara girişini hızlandırmanın iyi bir yolu.” dedi.

Yeni startup şirketi Fyrqom AB; Volvo Group, Qamcom Group ve Fyrqom AB’nin CEO’su olacak Roman Iustin‘in ortak girişimi.

Roman Iustin ise şunları söyledi: “Müşteri ihtiyaçlarına odaklanan Volvo Group çalışanları, belirli sorunları çözmek için teknolojileri uygulamaya teşvik ediliyor. Bu, teknoloji destekli iş çözümlerinin geliştirilmesi için düşünce yapısını teşvik ediyor. Bu fırsat için müteşekkirim ve önümdeki heyecan verici yolculuğu iple çekiyorum.

Qamcom Group Kurucu Ortağı ve İş Geliştiricisi Jonas Sandberg de şu açıklamayı yaptı: “Bizim için bu ortak girişim mükemmel bir eşleşme – Fyrqom’un yenilikçi çözümü, Volvo Group’un kaynakları ve teknoloji deneyimimiz aracılığıyla daha büyük ölçekte olumlu bir etki yaratma konusunda büyük bir potansiyel görüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz