Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, çalışan dostu AGV sistemleriyle artık daha güçlü

0
1760

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 22 adet AGV üretime destek veriyor.

Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde yer alan çalışan dostu özerk sistemler sayesinde maliyet düşerek verimlilik artıyor.

Kamyon pazarındaki yerini 30 yılı aşkın süredir koruyan, hızla gelişen teknoloji ile kendini sürekli olarak yenileyen Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, Endüstri 4.0 ilkeleri doğrultusunda yatırımlarına devam ediyor. Aksaray Kamyon Fabrikası, birçok üretim aşamasına, bünyesinde bulunan 22 adet AGV’yi (Automated Guided Vehicle – Sürücüsüz Özerk Araç) entegre ederek, üretim süreçlerinde özerk ve güvenli;aynı zamanda da ekonomik ve çevre dostu bir taşıma sağlıyor. Fabrika içerisinde yer alan AGV’ler; iç süsleme, dingil transferi, motor ön montaj, karoseri ve şasi perçin hatlarında üretime yön veriyor. Aksaray Kamyon Fabrikası içinde günde ortalama 170 km yol yapan AGV’ler sayesinde mevcut çalışanlar ağır taşıma işlerini yapmak zorunda kalmayarak başka alanlarda daha fazla verim elde edebiliyorlar. Manyetik şerit takipli, görsel yön bulma ve endüktif tiplerindeki AGV’ler 3 bin kg’ye kadar kaldırma ve taşıma sığsına sahipler. AGV’lerin kullanımıyla beraber Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 40 saatlik yürüme yolundan tasarruf ve dengeli bir üretim sağlanıyor.

Fabrika içerisinde yer alan AGV’ler; iç süsleme, dingil transferi, motor ön montaj, karoseri ve şasi perçin hatlarında üretime yön veriyor. Aksaray Kamyon Fabrikası içinde günde ortalama 170 km yol yapan AGV’ler sayesinde mevcut çalışanlar ağır taşıma işlerini yapmak zorunda kalmayarak başka alanlarda daha fazla verim elde edebiliyorlar.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kullanılan AGV’lerin üretim ve yatırım maliyeti, içerdiği işlevlere göre değişiklik gösteriyor. Bakım maliyetleri ise forklift, çekici gibi iş makinalarına kıyasla daha düşük; ancak yedek parça ve rutin bakım kontrolleri, kullanılan AGV’nin marka ve modeline göre çeşitlilik gösteriyor. Mercedes-Benz Türk’ün çatısı altında bulunduğu Daimler AG de diğer tesislerinde çeşitli AGV sistemlerine yer vererek üretim süreçlerini güçlendiriyor. Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde yer alan çalışan dostu AGV sistemleri, yatırımlarını Endüstri 4.0 ilkeleri doğrultusunda gerçekleştiren Mercedes-Benz Türk’ün gelecekteki projeleri için güçlü bir seçenek olmaya devam edecek.

Kamyon üretiminde çıtayı yükselten AGV sistemleri

Otomatikleştirilmiş güdümlü araç olarak bilinen AGV (Automated Guided Vehicle), taşıma, kaldırma, elleçleme gibi işlemlerin; otomatik yönlendirilen taşıyıcılar/çekiciler tarafından yapıldığı sistemlere verilen isim. Aksaray Kamyon Fabrikası’nda yer alan AGV sistemlerinin temel amacı, katma değeri olmayan işleri gerçekleştirerek, maliyeti düşürmek, hata miktarını en aza indirmek ve verimliliği artırmak. Özerk olarak çalışabilen bu sistemler ile çalışanlar üretime değer katan işlere yönlendiriliyor. Üzerinde bulunan duyargalar ve güvenlik önlemleri sayesinde fabrika ortamına da oldukça uyumlu olan çalışan dostu AGV sistemleri, taşıma veya kaldırma sırasında meydana gelecek iş kazalarının da önüne geçiyor. Her süreç için özel bir yazılıma sahip bu özerk sistemler; manyetik bant, kablo veya lazer sistemler ile önceden belirlenmiş rotaları takip ederek yolunu buluyor. Rota üzerinde bulunan temassız çipler sayesinde motor kontrol merkezine gerekli bilgiler aktarılarak AGV’ler hareket ettiriliyor.

Otomatikleştirilmiş güdümlü araç olarak bilinen AGV (Automated Guided Vehicle), taşıma, kaldırma, elleçleme gibi işlemlerin; otomatik yönlendirilen taşıyıcılar/çekiciler tarafından yapıldığı sistemlere verilen isim. Üzerinde bulunan duyargalar ve güvenlik önlemleri sayesinde fabrika ortamına da oldukça uyumlu olan çalışan dostu AGV sistemleri, taşıma veya kaldırma sırasında meydana gelecek iş kazalarının da önüne geçiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz