Brisa Bridgestone, ICRON’un yazılımıyla üretim verimliliğini artırdı

0
1793
Renault Trucks


Türkiye’nin en büyük lastik üreticilerinden Brisa Bridgestone, gelişmiş tedarik zinciri yönetimi ve planlama yazılımları geliştiren ICRON ile işbirliği sayesinde üretim verimliğinde önemli gelişmeler elde etti. Brisa Bridgestone’un daha önceden birbirinden bağımsız planlanıp yönetilen iki temel üretim süreci olan lastik imalat ve pişirme bantları, ICRON’un planlama yazılımı çözümüyle birbirleriyle bütünleşik ve paralel planlanıp işletilmeye başlandı. İki üretim hattının bütünleşik operasyona geçmesiyle beraber Brisa Bridgestone, üretim bandındaki makinelerin atıl kalma oranlarını yüzde 5 kadar düşürerek üretim verimliliğini artırdı, planlamaya ayırdığı zaman kaynağında ise yüzde 25 oranında tasarruf sağladı.

ICRON’un gelişmiş yazılım çözümü, Brisa Bridgestone’un eski ardışık işlem temelli planlama sisteminden süreç temelli paralel planlamaya geçmesini sağladı. ICRON’un çözümü hakkında konuşan Brisa Bridgestone Endüstri Mühendisliği Direktörü Murat Hepdurluk, “Lastik imalat ve pişirme hatlarının planlamasının ayrı yapılması sonucunda, pişirme hattında olması gerekenden fazla duruşla karşı karşıya kalıyorduk. Bu durum pişirme hatlarının sığa kullanımında istenmeyen düşüşlere sebep oluyor, toplam lastik üretimini olumsuz etkiliyordu. Boşta kalan pres makineleri, malzeme bekleme durumunda kalıyordu ki bu hiç istemediğimiz bir durumdur. ICRON tarafından geliştirilen yeni paralel planlama çözümü sayesinde pişirme makinelerinin duruş süresini yüzde 1-2 oranında düşürmeyi amaçladık ve ilk sonuçlara göre bu oran yüzde 5 seviyesine kadar çıkabiliyor.

Murat Hepdurluk, sözlerine şöyle devam etti: “Brisa Bridgestone hızla büyüyor ve artan talebi karşılayabilmemiz gerekiyor. 300 milyon Dolar yatırımla 950 bin metrekarelik ikinci üretim tesisimizin 2018’de üretime başlaması hedefleniyor. Bu yeni üretim tesisinde binek ve hafif ticari taşıtlara yönelik ürünler üretilecek. Yıllık 4.2 milyon adet ek üretim sığası sağlanarak, Brisa’nın toplam üretim sığası yüzde 30 oranında artırılacak. ICRON tarafından geliştirilen Paralel Planlama çözümü sayesinde, planlanan yüzde 30’luk bu artış, gerçek ve beklenen üretim hacmi ile birlikte düşünüldüğünde, pratikte yüzde 35’lik bir sığa artışı anlamına gelecek.

ICRON, Brisa Bridgestone’a daha önceden göremediği stokları kontrol etme olanağı veriyor

ICRON’un yeni paralel planlama çözümü Brisa Bridgestone’a daha önce takip edilemeyen, tüm seviyelerdeki envanter ve yarı mamul stokları hakkında da bilgi edinme olanağı sundu. ICRON’un sunduğu çözümle oluşturulan planlar, envanter seviyeleri ve planlamaya dair çeşitli ölçütleri ilgili üretim bölümleri tarafından takip edilebilir hale geldi. ICRON Kurucu Ortağı A. Tamer Ünal, “Bölümler, daha verimli bir üretim için, planda değişmesi gereken noktaları tespit edebiliyor, planlanan makinelerin iş yükünü kolayca görüntüleyebiliyor ve mevcut planları değiştirme (modifikasyon) imkanlarında hız ve esneklik kazanıyorlar.” şeklinde görüşünü ifade etti.

Tamer Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Brisa Bridgestone daha gelişmiş bir paralel planlama çözümü ile mevcut pişirme hatlarının sığalarınıen az yüzde 1 artırabileceğini biliyordu. 100’ün üzerinde lastik pişirme makinesine sahip olunduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu durum üretim hattında en az bir pişirme makinesine eşdeğer sığa artışı anlamına geliyor. Gerçekte ise ICRON tarafında geliştirilen paralel planlama çözümü ile yüzde 3-5 oranında gelişim sağlanarak, üretim hattında 3 ila 5 pişirme makinesine eşdeğer sığa artışı elde ediyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz