Tur Assist, Mobileye kaza önleyici sistem projesini başlattı

0
736

Tur Assist, sosyal ve kurumsal sorumluluk kapsamında yapay görme teknoloji bazlı çarpışma/kaza önleyici sistemleri oto çekici ve araç kurtarma filosuna katarak, sektörde yine farklı bir uygulamayı hayata geçirmeyi hedefliyor.

Tur Assist tarafından, Tuzla Autodrom’da düzenlenen bir deneme sürüş etkinliği ile test edilen Mobileye uygulaması, her marka ve model araca uygulanabilir, oldukça güvenli bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. Biyonik göz mantığıyla çalışan akıllı bir görsel kamera sayesinde, yol üzerindeki araç, bisiklet, yaya gibi hareketli nesneleri ve olabilecek tehlikeleri algılayarak sürücüyü uyarıyor. Erken uyarı sistemleri sayesinde, gerçekleşmesi muhtemel trafik kazalarının önüne geçilebiliyor. Sürüş güvenliğini artırıp içinde insan faktörü bulunan kazaları önlemeye yardımcı olan Mobileye, doğru yönlendirmelerle ortalama yüzde 5,5 oranında ilave yakıt tasarrufu da sağlıyor.

Günümüzde meydana gelen trafik kazalarının yaklaşık yüzde 80’inin, kazadan 3 saniye öncesindeki sürücü dikkatsizliğinden kaynaklandığına dikkat çeken Tur Assist ve Mobileye yetkilileri projeyle ilgili olarak, yolların ve çekim araçlarının güvenliğinin sağlanması adına olumlu bir gelişme olacağını, ayrıca sürücülerin güvenli sürüş konusunda bilinçlendirilmesine de katkı sağlayacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here