Volvo, daha fazla elektrikli kamyonu pazara sunuyor

0
1313
volvotrucks-electric-01
Volvo'nun yeni elektrikli kamyonları, sıfır egzoz yayımı ve daha az gürültü ile çok çeşitli taşıma görevlerinin üstesinden gelebiliyor.
Renault Trucks

Volvo Trucks, kentlerde ve bölgelerde daha da fazla taşımacılık şeklini elektrikli hale getirmeyi mümkün kılan birkaç yeni elektrikli kamyonun sunumuyla ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Yelpazeye en son eklenen kamyonlar (vinçler, çöp kompaktörleri ve çimento mikserleri gibi üstyapı uygulamalarına yönelik), Volvo‘nun elektrikli kamyon taşımacılığındaki önder konumunu daha da güçlendiriyor.

Halihazırda küresel kamyon endüstrisindeki en eksiksiz elektrikli ürün yelpazesini üreten Volvo Trucks, şimdi ağır elektrikli kamyonlarının kamyon sürümlerini sunarak teklifini genişletiyor: Volvo FH, Volvo FM ve Volvo FMX. Bu, nakliye şirketlerinin kentsel ve bölgesel alanlarda elektrikli araçları benimsemesini daha da kolaylaştırıyor.

Çoklu akü, kabin ve şasi seçenekleri sayesinde, yeni ağır kamyonlar, mal dağıtımı, çöp toplama ve inşaat işleri dahil olmak üzere çok çeşitli özel taşıma görevleri için elektrikli üstyapıları taşımak üzere tasarlanabiliyor. Yeni sürümlerin üretimi 2023’ün ilk çeyreğinde başlayacak.

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, şu açıklamayı yaptı: “Bu yeni elektrikli kamyonlarla, daha fazla müşterinin elektrikli araçlara geçmesini ve kentlerin neredeyse tüm taşımacılık akışlarında sıfır yayımlı araçlara geçmesini her zamankinden daha kolay hale getiriyoruz. Müşterilerimiz, bugün kullandıkları dizel kamyonla aynı işlevselliğe sahip olurken yayımları azaltmak için bu kamyonları kendi özel operasyonlarına göre özel olarak ürettirebiliyorlar.

volvotrucks-electric-03
Volvo FM Electric

Elektrikli kamyonlar – hem sürücüler hem de kentler için daha çekici

Ağır yüklere sahip dizel kamyonlar, birçok kentte yaygın bir manzara. Artık bu görevler için elektrikli kamyonları kullanmak mümkün. Elektrikli kamyonlar, sıfır egzoz yayımı üretmenin yanı sıra sessiz oldukları için sürücülere daha iyi bir çalışma ortamı sağlıyor ve bu da kent sakinleri için kentlerinin daha yaşanabilir olmasına katkıda bulunuyor.

Artırılmış müşteri esnekliği

Yeni kamyonların akü kapasitesi 180-540 kWh arasında. Bu, bir kamyona uygulanan akü sayısıyla birlikte, büyük bir esneklik ve çok geniş potansiyel operasyon yelpazesi sağlıyor.

Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, şunları söyledi: “Bu kamyonlar, hafif yüklerden ağır yüklere kadar her türlü taşıma işlemini gerçekleştirebiliyor. Müşteriler, görevleri için tam olarak ihtiyaç duydukları pil kapasitesini seçebiliyor ve araçta gereğinden fazla pil taşımayarak taşıma kapasitesini artırabiliyor. Kısacası, görev ne olursa olsun, optimum ve en uygun maliyetli elektrikli taşımacılık çözümüne sahibiz.

Volvo Trucks, bugünden seri üretimde eksiksiz bir elektrikli kamyon yelpazesine sahip tek küresel kamyon üreticisi konumunda. Şirketin hedefi, küresel toplam kamyon satışlarının yarısının en geç 2030 yılına kadar elektrikli olması.

volvotrucks-electric-02
Volvo FMX Electric

Volvo FH, FM ve FMX elektrikli kamyonlar şu şekilde donatılıyor:

Aralık 2022’de satışa çıkacak, seri üretim Mart 2023’te başlayacak:

Tahrik: 490 kW

Tahrik birimi: 3 elektrik motoru
Akü: 450-540 kWh, 5-6 akü
Kabin: Yataklı, High, X-High yataklı kabin
Dingil mesafesi: 4300-6700
Aks konfigürasyonu: 4x2R, 6x2R, 6x4R, 8x2R, ve 8x4R
PTO: Mekanik, Vites kutusu ve Elektro-mekanik

Şubat ayında satışa çıkacak, seri üretim Mayıs 2023’te başlayacak:

Tahrik: 330 kW
Tahrik birimi: 2 elektrik motoru
Akü: 360 kWh, 4 akü
Kabin: Günlük kabin
Dingil mesafesi: 3900-6700

Haziran’da satışa çıkacak, seri üretim Eylül 2023’te başlayacak:

Akü: 180-270 kWh, 2-3 akü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here