Volvo Trucks, artırılmış menzil için tamamen elektrikli yeni bir aks sunuyor

0
1447
volvotrucks-eaxle
Volvo Trucks, Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen IAA Transportation fuarında tamamen yeni elektrikli bir arka aksı tanıttı.

Volvo Trucks, Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen IAA Transportation fuarında tamamen yeni elektrikli bir arka aksı tanıttı. Daha fazla akü için yer açan yeni e-aks, Volvo’nun akü elektrikli kamyonları için daha da uzun menzil anlamına geliyor.

Volvo Trucks, seri üretimdeki altı farklı modelle sektördeki en geniş akü elektrikli kamyon teklifine sahip bulunuyor.

Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen IAA fuarında tanıtılan yeni e-aks, elektrik motorlarını ve şanzımanı arka aksa entegre ederek kamyonda daha fazla aküye olanak sağlıyor. Daha fazla akü, daha uzun menzil anlamına geliyor ve bu da uzun mesafeli nakliyelerin de elektrikli hale getirilmesi için fırsatlar yaratıyor. Bu ek alan, bu on yılın ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan yakıt hücreli elektrikli kamyonlarda diğer bileşenlerin montajı için kullanılacak.

olvotruck-jessica-sanstrom
Volvo Trucks Küresel Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jessica Sandström

Volvo Trucks Küresel Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jessica Sandström, konuyla ilgili olarak “Bu, elektrikli kamyonlar için bir atılım ve yakın gelecekte ağır kamyonlar için halka açık hızlı şarj cihazlarına, sadece otoyollarda değil, büyük bir talebin olacağının açık bir işareti.” dedi.

Mevcut teklifi tamamlama

Volvo Trucks, bundan birkaç yıl sonra yeni e-akslı kamyonların seri üretimine başlayacak ve mevcut akü elektrikli kamyon serisini tamamlayacak.

Jessica Sandström, şöyle devam etti: “Halihazırda üretimde olan çok yönlü akü elektrikli kamyonlarımızla devam edeceğiz. Şu anda çok çeşitli taşıma görevlerini kapsayabilirler. Birkaç yıl içinde, bugünden daha uzun rotaları kapsayan müşteriler için bu yeni arka e-aksı ekleyeceğiz.

Volvo Trucks, sıfır yayıma ulaşmak için üç yollu bir stratejiye sahip; akü elektrik, yakıt hücreli elektrik ve biyogaz, HVO ve hatta yeşil hidrojen gibi yenilenebilir yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlar.

volvo-eaxle
Yeni e-aks, kamyonda daha da fazla aküye ve dolayısıyla daha uzun bir menzile olanak tanıyor.

Jessica Sandström, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Enerji ve yakıt altyapısının mevcudiyeti ülkeler ve bölgeler arasında ve ayrıca farklı taşımacılık görevleri arasında farklılık gösterdiğinden, iklim değişikliğiyle mücadele için farklı teknik çözümlere ihtiyaç duyuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz