Volvo, otonom çözümleri uygulamak için Boliden ile uzun vadeli işbirliğine giriyor

0
792
volvo-boliden
Volvo, otonom çözümleri uygulamak için Boliden ile uzun vadeli işbirliğine giriyor

Volvo Autonomous Solutions (V.A.S.) ve Boliden, Boliden operasyonlarının bir parçası olarak otonom taşımacılık çözümlerini uygulamak için uzun vadeli bir işbirliğine girdi. İşbirliği, Boliden‘in İsveç’teki Garpenberg tesisinde otonom taşımacılık çözümlerinin devreye alınması da dahil olmak üzere çok sayıda projeyi kapsayacak.

V.A.S. ve Boliden, her iki şirketin çeşitli projeler üzerinde işbirliği yapacağı bir Mutabakat Zaptı (MOU) imzaladı. Bunlardan ilki, kaya dolgusunu sahadaki bir taş ocağından taşımak için Garpenberg’de kullanılacak otonom bir taşıma çözümünün uygulanması olacak.

Volvo Autonomous Solutions Başkanı Nils Jaeger, konuyla ilgili olarak “İnsanları tehlikeli ortamlardan uzaklaştırmak, çalışma saatlerinin kısıtlamadığı 7/24 operasyonlar veya kaynakların ve varlıkların daha iyi kullanılması yoluyla yayımların azaltılması olsun, otonomi, madencilik ve taşocağı endüstrisinin en acil zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olabilecek çeşitli faydalar sunuyor. Boliden ile ortak olmaktan ve Boliden’in operasyonlarını daha güvenli, daha verimli ve sürdürülebilir kılmak için otonom araçlarla insanların yan yana çalıştığı bir geleceğe doğru yolculuklarını desteklemekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Boliden Başkanı ve CEO’su Mikael Staffas ise şunları söyledi: “Otonom çözümler hem güvenliğe hem de üretkenliğe fayda sağlıyor. V.A.S. ile ortaklık bu nedenle büyük bir stratejik öneme sahip ve elbette Garpenberg’de halihazırda devam eden projeden çok memnunuz. İlerleyen süreçte adi metallere olan talep artacak ve sürdürülebilir ve rekabetçi çözümler madenciliğin değer yaratmasında anahtar rol oynayacak.

Uygulamanın bir parçası olarak V.A.S.; araçları, donanımı, yazılımı, kontrol odasını, onarım ve bakımı ve eğitimi içeren eksiksiz bir otonom taşıma çözümü sunacak. Çözüm, V.A.S.’in kendi bünyesinde geliştirdiği sanal sürücüyü ve Volvo Trucks‘ın birinci sınıf kamyon serisini temel alacak. Ayrıca V.A.S. yükleme işlemi için bir tekerlekli yükleyici sağlayacak.

Boliden, sahayı sürücüsüz kamyonların kullanımına hazırlamak için operasyonlarını uyarlayacak ve gerekli altyapıyı oluşturacak.

Proje, 2023 yılında test ve geliştirme aşamasıyla başlayacak, ardından uygulama ve tamamen otonom operasyonlar gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz