Volvo Autonomous Solutions, Brönnöy Kalk’ta güvenlik sürücüsünü kaldırıyor

0
1756
Otonom Volvo FH kamyon
Brönnöy Kalk için geliştirilen otonom taşımacılık çözümü, yedi adet tamamen otonom Volvo FH kamyondan ve V.A.S.'nin şirket içi geliştirilen sanal sürücüsünden oluşuyor.

Volvo Autonomous Solutions (V.A.S.), Norveç’in Velfjord kentindeki Brönnöy Kalk madenindeki aktif ticari madencilik operasyonunda güvenlik sürücüsünün kaldırılmasıyla sektörde bir ilk olan dönüm noktasına ulaştı.

Brönnöy Kalk için geliştirilen otonom taşımacılık çözümü, yedi adet tamamen otonom Volvo FH kamyondan ve V.A.S.’nin şirket içi geliştirilen sanal sürücüsünden oluşuyor. Dik yokuşlar, zorlu hava koşulları ve uzun karanlık tüneller gibi zorlu koşullarda çalışan kamyonlar, kireçtaşını madenden kırıcıya taşıyor.

Volvo Autonomous Solutions Başkanı Nils Jaeger, konuyla ilgili olarak “Uzun zamandır sürdürülen bir vizyon artık gerçek oluyor. Dünyanın en zorlu koşullarından bazılarında aktif bir ticari taşımacılık operasyonunda güvenlik sürücüsünün ortadan kaldırılması, sektör için büyük bir adım. Bu dönüm noktasıyla otonom sürüşteki önderliğimizi vurguluyor ve maden ve taşocağı endüstrileri için daha güvenli ve daha verimli bir geleceğin yolunu açıyoruz.” dedi.

Brönnöy Kalk Genel Müdürü Raymond Langfjord ise şunları söyledi: “Bu bizim için ileriye doğru atılmış büyük bir adım. Güvenlik, verimlilik ve esneklik gibi çeşitli nedenlerle otonom kamyonları hayata geçirdik. Güvenlik sürücüsünün kaldırılmasıyla artık bu avantajlardan gerçek anlamda faydalanabilir ve bu zorlu sektördeki rekabet gücümüzü artırabiliriz.

Karmaşıklığı azaltan eksiksiz bir çözüm

Brönnöy Kalk‘ta uygulanan çözüm 2018’den bu yana geliştiriliyor ve yalnızca teknolojide büyük bir atılımı temsil etmekle kalmıyor, aynı zamanda heyecan verici yeni iş modelleri de sağlıyor. Bunun nedeni, Brönnöy Kalk’ın bir kamyon veya makine satın almak yerine V.A.S.‘den otonom taşıma kapasitesi satın alması.

V.A.S. Maden ve Taşocağı Çözümler Başkanı Sven-Erik Gustafsson, şu açıklamayı yaptı: “Otonomi sektöre benzeri görülmemiş faydalar sağlarken, yeni teknolojileri mevcut operasyonlara dahil etmek birçok müşteri için göz korkutucu bir zorluk olabilir. Yazılımdan saha altyapısına, eğitime ve operasyonlara kadar her şeyi kapsayan eksiksiz bir çözüm sunarak, Brönnöy Kalk gibi müşteriler için karmaşıklığı azaltabiliyor ve onların otonom geleceğin bir parçası olmalarını sağlayabiliyoruz.

Bir bakışta Brönnöy Kalk projesi

• Çözüm yedi adet Volvo FH kamyonu, V.A.S.’nin sınırlandırılmış alanlar için şirket içi geliştirilen sanal sürücüsünü, altyapıyı, eğitimi ve kapsamlı bir onarım ve bakım programını içeriyor.
• Kamyonlar, tünelleri ve dış ortamı kapsayan beş kilometrelik bir güzergahta maden ile kırıcı arasında kireç taşını taşımak için kullanılıyor. Tekerlekli yükleyici operatörü, kamyonları yükleme için çağırmak ve işlemi yönetmek için tekerlekli yükleyicideki dokunmatik ekranı kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz