Volvo Trucks, IAA 2018’de geleceğin taşımacılık çözümlerine bakışını tanıttı

1
1184

Elektrohareketlilik, otomasyon ve bağlantılılık iklime ve çevreye daha az zarar vererek daha kârlı, verimli ve güvenli taşımacılığa nasıl katkıda bulunabilir? Bugün hangi çözümler mevcut ve gelecekte neler olacak? Volvo Trucks, 20-27 Eylül tarihleri arasında Hannover’de gerçekleştirilen IAA 2018 Fuarı’nda bu sorulara yanıt arayan ve veren ürün ve hizmetlerini tanıttı. Volvo Trucks, geniş ürün ve hizmet yelpazesiyle müşterilerinin geleceğe adım atmasını sağlayan yeni fırsatlar sunacak.

Volvo Trucks Başkanı Claes Nilsson

Volvo FH 25’inci yılını kutluyor – 1 milyon kamyon üretildi

Son 25 yılda Volvo Trucks’ın başarısında büyük bir rol oyanayan Volvo FH’ın bir milyonuncusu üretildi. Volvo Trucks, 1993 yılında pazara sunulmasını anmak için etkileyici iç ve dış tasarımının yanı sıra yüksek sürücü konforu ve ek özellikleri ile dikkat çeken Volvo FH 25’inci Yıl Özel Sürümü’nü IAA 2018 Fuarı’nda sergiledi. Bir milyonuncu Volvo FH, IAA sırasında 19 Eylül tarihinde resmi olarak sahibine teslim edildi.

4×2 tipindeki Volvo FH 25’inci Yıl Özel Sürümü, 540 beygirlik D13K motor, çift kavramalı I-Shift otomatikleştirilmiş vites kutusu, Globetrotter XL kabin ve Volvo Dinamik Direksiyon gibi özelliklere sahipti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Volvo Trucks Başkanı Claes Nilsson, “Volvo FH müşteri odaklı düşüncü yapımızın mükemmel bir örneği ve bir yüzyılın çeyreğinde sınırları aşan bir model. Harika özel sürümümüz ilk 25 yıla sadece bir övgü değil, aynı zamanda müşteriler ve sürücülerle davem eden başarılı yolculuğumuz için bir başlangıç noktası.” dedi.

Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric

2019 yılında Volvo Trucks, Avrupa’daki kentiçi dağıtım ve atık toplama operasyonları için tamamen elektrikli ticari kamyonların satışına başlayacak. Bu yılın başlarında tanıtılan Volvo FL Electric ve FE Electric, temiz ve sessiz bir kentiçi trafiği için yepyeni fırsatlar sunuyor. Ayrıca egzoz yayımları olmadığı için kapalı terminaller ya da düşük yayımlı kentiçi bölgelerindeki taşımalar için son derece uygun birer seçenek oluşturuyor.

Volvo FE Electric, 370 kW azami güç (260 kW sürekli güç) üreten iki elektrik motoru ve Volvo iki oranlı aktarma ile donatılıyor. Elektrik motorlarının azami torku 850 Nm, arka dingilin azami torku ise 28 kNm. 200 – 300 kWh sığalı lityum-iyon aküler 200 km’ye kadar menzil sağlıyor.

Gürültü, titreşim ve egzoz yayımlarının olmaması başarılı sürülebilirlikle bir araya gelerek sürücünün çalışma ortamını iyileştiriyor.

Volvo FH16 8×4 ağır hizmet çekicisi, 750 beygir gücündeki D16 motor, iki karınca vitesli I-Shift otomatikleştirilmiş vites kutusu, Globetrotter XL kabin ve Volvo Dinamik Direksiyon ile sergilendi.

Claes Nilsson, şunları söyledi: “Elektrohareketlilik bizim uzun dönemli sürdürülebilir kentiçi gelişim ve sıfır yayım taahhüdümüz ile aynı doğrultuda. Hava kalitesini iyileştirmeyi, trafik gürültüsünü azaltmayı ve sabahları erken ya da gece geç saatlerde sessiz ve egzoz gazı olmadan ticari operasyonlar gerçekleştirilebildiği için yoğun saatlerde trafik sıkışıklığını azaltmayı hedefleyen kentlerle yeni işbirliği şekillerine kapı açıyor.

Volvo FH 6×2 kamyonda 540 beygirlik D13 K motor, yataklı kabin, Palfinger vinçli Huttner üztyapı ve karınca vitesli I-Shift otomatikleştirilmiş vites kutusu bulunuyordu.

Volvo FL Electric ve Volvo FE Electric, 16’dan 27 tona kadar toplam yüklü ağırlık ve 300 km’ye kadar menzille elde edilebiliyor. Teknoloji, bugüne kadar 4 bin adetten fazla satılan Volvo elektrikli otobüslerde kullanılan çözümlere dayanıyor.

460 beygir gücündeki G13C LNG motor, Globetrotter kabin ve Volvo Dinamik Direksiyon ile donatılan Volvo FH LNG 4×2 çekici ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Volvo FM LNG ve Volvo FH LNG

Volvo Trucks’ın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ya da biyogaz ile çalışan Euro 6 ölçütüne uygun bölgesel ve uzun yol kamyonları 2017 yılında tanıtıldı. Bu kamyonlar, Volvo Trucks’ın dizel kamyonlarıyla aynı performansı, aynı yakıt tüketimini ve işletim menzilini sağlarken, kullanılan yakıta bağlı olarak CO2 yayımları dizel bir kamyona oranla yüzde 20 ile 100 arasında daha düşük. Bu da onları çevre bilinci olan müşteriler ve taşımacılık firmaları için çok iyi bir seçenek haline getiriyor. Yeni Volvo FH LNG ve Volvo FM LNG modelleri ağır bölgesel ve uzun yol taşımaları için 420 ya da 460 beygirlik motorlarla donatılıyor.

Dümenlenebilir üçüncü dingile sahip Volvo FE 6×2 kamyonun özellikleri arasında 350 beygirlik D8MK motor, Comfort kabin, I-Shift otomatikleştirilmiş vites kutusu, yolcu kapısında ek cam ve arkada asansörlü içecek taşıma üstyapısı yer aldı.

Volvo Connect Müşteri Portalı

Volvo Connect, müşterilerin dijitalleşmenin ve bağlantılılığın tüm faydalarına ulaşmalarını kolaylaştırarak, dijital hizmetler ve işlevler için tek bir arayüz sunan kullanıcı dostu yeni bir müşteri portalı. Filo yönetiminin ve bakım planlamasının yanında operasyonun idari ve yasal uygunluklar konusundaki yardımı da içeren birçok yönünde destek sağlıyor. Volvo Connect, ek hizmetlerin abone edildiği ve etkinleştirildiği bir pazar yerini de içeriyor. Kullanıcılar, kendileri için en önemli olan bilgi ve hizmetlere hızlı ve kolay ulaşım için arayüzü uyarlayabiliyorlar.

500 beygirlik D13K motora, yataklı kabine, karınca vitesli I-Shift otomatikleştirilmiş vites kutusuna, tandem dingil kaldırmaya, Volvo İnşaat havalı süspansiyona ve Volvo Dinamik Direksiyon’a sahip Volvo FMX 6×4 kamyon üç tarafa devrilebilir Meiller damper ile sergilendi.

Volvo Trucks’ın gelecek taşımacılık çözümü

Artan tüketim, e-ticaretin hızlı gelişimi ve sürücü bulmadaki zorluk verimli taşımacılık çözümlerine olan talebi artırıyor. Bu zorluklara bir yanıt olarak Volvo Trucks, uzun vadede bugünün taşıtlarına önemli bir tamamlayıcı olacak elektrkli özerk (otonom) taşıtlarla çığır açıcı bir çözüm geliştirdi.

Volvo Buses Başkanı Hakan Agnevall

Volvo Trucks’ın geleceğin taşımacılık çözümlerinin kısa mesafelerde, yüksek hacimli yüklerle yapılan ve yüksek teslimat hassasiyeti gerektiren düzenli ve tekrar eden görevlerde kullanılması amaçlanıyor. Sistem, bugün birçok endüstrinin zaten uyguladığı gelişmiş lojistik çözümlerin yaygınlaşması olarak görülebilir. Özerk taşıtların egzoz yayımları olmadan düşük gürültü seviyesiyle kullanılmasız sayesinde gündüz veya gece günün her saatinde taşımacılık yapılabiliyor. Çözüm, mevcut yol altyapısnı ve yük taşıyıcıları kullanıyor, bu da maliyetleri azaltıyor ve mevcut taşımalarla bütünleşmeye olanak veriyor.

Volvo Buses, IAA 2018 Fuarı’nda turizm ve seyahat otobüsü sektörlerine yönelik olarak ürettiği iki yeni modeli olan Volvo 9900 ve çok yönlü Volvo 9700 otobüslerini sergiledi. Volvo 9900, yeni ve eşsiz Z şekilli yan camları ve bir sinemada olduğu gibi arkaya doğru yükselen yolcu koltukları ile dikkat çekiyor. Volvo Buses’ın yeni lüks sınıf seyahat otobüsü yeni Volvo 9900, 2019 Yılının Sürdürülebilir Seyahat Otobüsü seçildi. Ödül, IAA 2018 Fuarı sırasında verildi.

Volvo Trucks Başkanı Claes Nilsson, konuyla ilgili şunları söyledi: “Taşımacılık endüstrisinin tam potansiyeli henüz görülmedi. Herşey, gelecek on yılda taşımacılık için küresel ihtiyacın gözle görülür bir şekilde sürekli artacağını gösteriyor. Eğer bu talebi sürdürülebilir ve verimli bir şekilde karşılamak istiyorsak yeni çözümler bulmalıyız. Mal akışının düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için mevcut altyapıyı şimdikinden daha iyi hale getirmeliyiz. Geliştirdiğimiz taşımacılık sistemi, bugünün çözümleri için önemli bir tamamlayıcı olacak ve toplumun, taşımacılık firmalarının ve satın alıcıların yüz yüze oldukları zorlukları aşmaya yardım edebilecek.

Volvo Buses, giderek daha sessiz ve temiz alanlara dönüşen kentlerde toplu yolcu taşımacılığı için hem elektrikli otobüslerle aynı hatta çalışabilen hem de alışılageldik dizel ve hibrit otobüslerin yerine geçebilen elektrik hibrit otobüsünü IAA Fuarı’nda sergiledi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here