Volvo Trucks, IAA Transportation’da ağır elektrikli kamyonlarını sergiledi

0
1619
VOLVOTRUCKS-IAA2022
Volvo Trucks, IAA Transportation Fuarı'nda sadece elektrikli kamyonlarını sergiledi.

Seri üretimdeki altı farklı modeliyle endüstrideki en geniş akü elektrikli kamyon teklifine sahip olan Volvo Trucks, Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen IAA Transportation fuarında elektrikli kamyonlarının yanı sıra tamamen yeni tam elektrikli arka aksını tanıttı. Daha fazla akü için yer açan yeni e-aks, Volvo’nun akü elektrikli kamyonları için daha da uzun menzil anlamına geliyor.

2022’den itibaren ağır FM Electric (dağıtım taşımacılığı), FMX Electric (inşaat taşımacılığı) ve FH Electric (bölgesel uzun mesafe taşımacılığı) serileri mevcut olacak ve hemen sipariş edilebilecek. Seri üretimin yılın ikinci yarısında Tuve/Gothenburg’da başlaması planlanıyor ve bunu takip edecek başka tesisler de var. Başlangıçta 44 tona kadar toplam yüklü ağırlığa sahip 4×2 ve 6×2 yarı treyler çekicileri sunulurken, 2023’ün başından itibaren 8×4’e kadar şasi konfigürasyonları bekleniyor.

Volvo Trucks, ilk elektrikli test sürüşleri için 36 ton toplam yüklü ağırlığa sahip iki dingilli yarı treylerli bir FH’yi ve bir yükleme vinci ile donatılan 27 ton toplam yüklü ağırlığa sahip tridem dört dingilli bir FMX’i sırasıyla sundu.

VOLVO-FM-ELECTRIC
Volvo Trucks FM Electric 4×2 çekici

Her iki araç da azami 540 kWh güç depolama sığasına sahip ve üç elektrik motorundan elde edilen 490 kW’lık birleşik güç çıkışı, bir I-Shift şanzıman aracılığıyla 3.08 (FH) ve 3.09 (FMX) oranlı arka akslara iletiliyor. Araç kalktığında şaşırmamak elde değil: Yüke rağmen araç düzlükte yedinci viteste kalkıyor. Elektronik sistem genellikle sadece büyük grubu kullanıyor, düşük vitesler ise dik yokuşlarda kalkış gibi ekstrem durumlar için ayrılıyor.

Volvo Trucks, Gent’teki fabrikasında 90 kWh kapasiteli ve 500 kilogram ağırlığındaki lityum iyon aküleri üretiyor. Standart olarak FM, FMX ve FH’de 450 veya 540 kWh üreten beş veya altı akü paketi bulunuyor. Araçlar, 43 kW’a kadar AC şarj ve 250 kW’a kadar DC şarj ile geliyor. İkinci durumda, Volvo Trucks’a göre akü sığasının yüzde 80’e kadarı 90 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebiliyor. 250 kW ile 0’dan 100’e akü şarjı iki saatin biraz altında sürerken, AC şarj ile kolayca on saat sürebiliyor.

VOLVO-FMX-ELECTRIC
27 ton azami yüklü ağırlığa sahip yükleme vinci üstyapılı Volvo Trucks FMX Electric tridem dört dingilli kamyon

2040’tan itibaren sadece alternatif tahrikli kamyonlar mevcut olacak

Volvo Trucks, 2030 yılına kadar cirosunun yarısını elektrikli ticari taşıtlardan elde etmeyi planlıyor. 2040’tan itibaren İsveçliler, yalnızca alternatif tahrik sistemleri, yani akü elektrikli ve yakıt hücreli araçların yanı sıra elektrikli yakıtlarla, HVO, biyodizel, biyo-LNG ve muhtemelen yine hidrojenle çalışan içten yanmalı motorlara sahip kamyonlar satacak.

Yol şimdiden ortaklarla döşeniyor: Daimler ve Traton Group ile birlikte Avrupa’da yaklaşık 1.700 halka açık kamyon şarj istasyonu inşa edilecek. Volvo Trucks halihazırda Daimler ile yakıt hücreleri üzerinde çalışıyor ve ortak yakıt hücresi olan Cellcentric’in lansmanı Mart 2021’de duyuruldu.

VOLVO-FMX-ELECTRIC
Volvo Trucks FE Electric

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz