Tırsan, en iyi Ar-Ge seçildi

0
1340
Renault Trucks

Geleceğin teknolojisini üreterek sektörüne öncülük eden Tırsan, en iyi Ar-Ge merkezlerinin değerlendirildiği 6’ncı Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde birincilik ödülünü aldı. Tırsan beş farklı kategoride 80’nin üzerinde kritere göre yapılan değerlendirmede Otomotiv Yan Sanayi dalında önderliği alırken ödül, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından Tırsan Treyler Ar-Ge Direktörü Tugay Yılmaz’a takdim edildi.

T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı 6’ncı Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi, 20-21 Aralık tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi. Ar-Ge Merkezleri 2016 Performans Endeksi Sonuçları açıklanırken, Ar-Ge yatırım yoğunluğu, etkileşim, işbirliği oranı, proje sığası ve ticarileşme gibi farklı kriterlere göre Tırsan Ar-Ge Merkezi, gösterdiği performansla en yüksek notu aldı ve otomotiv yan sanayinin en iyi Ar-Ge merkezi seçildi.

Özel sektör Ar-Ge’si büyüyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yaptığı konuşmada ülkemizde özel sektöre ait 762 adet Ar-Ge merkezi ile 138 tasarım merkezi olduğunu belirterek, “Sadece 2017 yılı içinde 426 adet Ar-Ge, 130 adet tasarım merkezi açtık. 2008 yılında sadece 20 adet Ar-Ge merkezimiz vardı. İki yıl önce ise 232 adet Ar-Ge merkezimiz bulunuyordu. Bugün bu sayının 900’e ulaşması, kat ettiğimiz mesafenin büyüklüğünü göstermektedir. Ar-Ge ve tasarım merkezi sayımız kartopu gibi büyümektedir. İnşallah, kısa zamanda bin rakamına ulaşmış olacağız.” diye konuştu.

Tırsan Treyler Ar-Ge Direktörü Tugay Yılmaz

Tırsan ilk oldu, birinci devam ediyor

Tırsan Treyler Ar-Ge Direktörü Tugay Yılmaz da ödülü aldıktan sonra yaptığı değerlendirmede “Bugüne kadar Ar-Ge merkezimizde birçok ürün geliştirdik ve sektörün hizmetine sunduk. Tırsan Ar-Ge merkezinden çıkan her ürün sektörün ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş, yenilikçi ve fayda sağlayan ürünler oldu. Bu ödülle bunun karşılığını almaktan gururluyuz.” dedi.

Endüstri 4.0 ışığında Otomotiv 4.0, Lojistik 4.0 gibi mega eğilimlerin teknolojiyi dönüştürdüğünü, Tırsan’ın da sektöründe öncü bir kuruluş olarak bu gelişime yön verdiğini kaydeden Tugay Yılmaz, şunları söyledi: “2009 yılında Sanayi Bakanlığı onaylı sektörünün ilk Ar-Ge merkezini açtık ve 2 bin 500m2 si prototip ve test alanı olmak üzere 3 bin 500 m2 kapalı alanda yaklaşık 100 araştırmacı ile buradaki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Tugay Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Bugüne kadar Tırsan Ar-Ge faaliyetlerine 100 milyon TL yatırım yaptı, 30’dan fazla Tubitak / Teydeb projesi dahil 650’den fazla Ar-Ge projesi tamamladı. 205’ten fazla patent ile yüzde 50 ticarileşme sağladı. 41 adet tescilli faydalı model ile ürünlerini iş ortaklarıyla buluşturdu. Tırsan araştırma ekibi 39 makale yayınladı. Halen ulusal ve uluslararası 15’in üzerinde üniversite ile işbirliği halindeyiz. İki Avrupa Birliği projesinde çalışıyoruz.

Tırsan Geleceğin Ar-Ge Merkezi

Tugay Yılmaz, ekim ayında Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu tarafından temeli atılan geleceğin Ar-Ge merkeziyle ilgili de şu bilgileri verdi: “İkinci Ar-Ge merkezimiz 13 bin 760 m2’lik bir toplam alan içerisinde, toplam 2 katta test merkezi, prototip parça ve araç üretim alanlarından oluşacak. Merkezde devreye alma süreci sonunda ulaşacağımız 150 araştırmacı mühendis sayısı ile 300 bin saatlik bir yıllık mühendislik sığası oluşacak. Böylece, her üç ayda bir yepyeni bir ürün platformu geliştirme, her ay geliştirilen bu platformlara ait iki yeni ürün oluşturma ve bu yeni ürünlerin her hafta yeni bir sürümünü geliştirme imkanına ulaşmış olacağız.

Tırsan’ın 12 treyler ürün grubunda 100’den fazla farklı tipte treyler üretimi yaptığını ve Avrupa’nın en geniş ürün yelpazesine sahip treyler üreticisi olduğunun altını çizen Tugay Yılmaz, “Tırsan’da Ar-Ge yatırımları önceliklerin en üstündedir. Yeni Ar-Ge merkeziyle Tırsan, Avrupa’nın en iyi treyler üreten şirketi olma unvanının yanına, en iyi bilgi ve teknoloji üreten şirket unvanını da ekleyecektir.” dedi.

Tırsan, 6’ncı Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’ne katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz