IVECO BUS, İtalya’da otobüs üretimine yeniden başlama planlarını duyurdu

0
1444
Iveco-Group
IVECO BUS, İtalya'da otobüs üretimini yeniden başlatmayı planlıyor.
Renault Trucks
Volvo Trucks
Ford Trucks

Iveco Group (MI: IVG), önde gelen toplu taşıma ve premium kentiçi ve seyahat otobüsü üreticisi IVECO BUS markası adına, Ulusal İyileşme ve Dayanıklılık Planı (PNRR) tarafından mümkün kılınan fırsatların bir parçası olarak Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın bir Geliştirme Sözleşmesi’ne erişim için başvuruda bulunma planlarının devam ettiğini bildirdi. Amaç, özellikle özel bileşen sektörüne odaklanarak, ulusal otomotiv tedarik zincirinin becerilerinden ve ürünlerinden yararlanacak üretim yatırımları ve Araştırma ve Geliştirme faaliyetlerini başlatmak.

Yatırım, İtalya’nın toplu yolcu taşımacılığı segmentinin enerji geçişini destekleyecek, ülkede gelişmiş tahrik teknolojileri geliştirecek ve tanıtacak. Grubun projeye dahil olan tesislerinin, endüstriyel içten yanmalı motorların üretiminde uzmanlaşmış iki şehir olan Torino ve Foggia’da bulunması nedeniyle, ülkenin farklı bölgeleri arasındaki ittifakı da yeniden başlatacak.

Daha belirgin olarak, Piemonte’deki tesislerde elektrikli aküler için mühendislik ve üretim faaliyetlerinin genişletilmesi üzerinde çalışılırken, şirket Foggia’da yüksek teknolojili, sıfır yayımlı (Akü Elektrikli Araçlar – BEV ve Yakıt Hücreli Elektrikli Araçlar ‒ FCEV) ve düşük yayımlı (en yeni nesil metan/biyometan ve dizel/biyodizel) otobüslerin son montajı için yeni hatların kurulmasını düşünüyor. Kısacası, bu yeni otobüslerin ilk üretimi, halihazırda IVECO BUS üretimine ayrılmış olan diğer Grup fabrikalarında başlatılacak. Ardından Torino’da üretilen alternatif tahrik sistemleri ve hidrojen yakıt hücreleri aracılığıyla daha sonra Foggia’da devam ettirilip katma değerli teknolojilerle zenginleştirilecek. Foggia’da üretim, büyük ölçüde ulusal otomotiv mekaniği tedarik zinciri tarafından sağlanan ek bileşenlerle tamamlanacak.

Akülerin Araştırma ve Geliştirme ve üretiminin yanı sıra düşük yayımlı araçlar için motor tedariği, Grubun güç aktarıma teknolojilerinde uzmanlaşmış markası ve aktarma organlarının tasarımında, üretiminde ve satışında küresel bir önder olan FPT Industrial‘a emanet edilecek.

Geliştirme Sözleşmesi başvurusunun kabulüne bağlı olarak, 2023 baharında ilk otobüslerin üretilmesi hedefiyle gelişmiş bir tasarım aşamasına ve dolayısıyla işletme aşamasına geçiş, 2022’de gerçekleşecek. Şirketin yatırımı, kısmen mevcut çalışanların eğitimi ve kısmen de yeni işe alınanlar yoluyla edinilen yeni özel yetkinlikleri kullanmayı da öngörüyor. Plan, halihazırda yürürlükte olan geliştirme planlarını ve diğer Avrupa IVECO BUS fabrikalarının üretim seviyelerini etkilemeden markaya Avrupa’da üretim ve teknolojik kapasite katacak.

Bu proje sayesinde, IVECO BUS ve FPT Industrial, olağanüstü teknolojilerini uygulayacaklar ve İtalyan otobüs segmentinin rekabet gücünü yeniden başlatarak toplu yolcu taşımacılığı segmentinde enerji ve ekolojik geçişe önemli bir katkı sağlayacaklar.

Iveco Group Otobüs İş Birimi Başkanı Domenico Nucera, konuyla ilgili olarak “Teklifimizin sağlam olduğuna inanıyoruz ve bugün duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Kabul edildiğine inanılan bu proje, yeni beceriler geliştirmemizi, ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmamızı ve İtalya’nın yerel toplu taşıma filosunun acilen ihtiyaç duyulan yenileme sürecinde öncü bir rol oynamamızı sağlayacak.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here