FPT Industrial, 10 bininci Cursor 13 NG motoru üretti

0
2933
fpt_Robots
FPT Industrial, yeni Sherpa robotlarının işbirliğiyle Bourbon-Lancy fabrikasında 10 bininci Cursor 13 NG motoru üretti.
Renault Trucks

Güçlü performans, gelişmiş teknoloji, gerçek sürdürülebilirlik. Ve şimdi bir dönüm noktası hedefine ulaşıldı. FPT Industrial, 9 Mart tarihinde Fransa’daki Bourbon-Lancy fabrikasında 10 bininci Cursor 13 NG motorunu ürettiğini açıkladı.

İlk olarak Ekim 2017’de Torino’daki FPT Teknoloji Günü sırasında tanıtılan Cursor 13 Doğal Gaz motoru, üç yıldan biraz daha uzun bir süre içinde, doğal gaza en şüpheyle yaklaşan taşımacılık profesyonellerinin bile kalbini ve kâr odaklı zihinlerini kazanarak giderek artan bir popülerliğe ve rekor satışlara ulaştı.

Şu anda karayolu taşımacılığında sunulan en güçlü yüzde 100 Doğal Gaz motoru ve uzun yol görevleri için özel olarak geliştirilmiş ilk saf NG motoru olan Cursor 13 NG, FPT Industrial‘ın Fransa’nın Burgundy bölgesinde bulunan Bourbon-Lancy fabrikasında üretiliyor.

1902 yılında kurulan fabrika, 1998 yılından bu yana Cursor serisi motorlar üretiyor ve güncel üretim karayolu, arazi, jeneratör ve marin uygulamaları için 77 teknik tipte ve 5 bin 700’ün üzerinde seçenekle C8, C9, C10, C11, C13 ve C16 serilerini içeriyor. Fabrika, bin 300 çalışanı ile bölgenin en yüksek istihdam sayısına sahip.

fpt-fabrika
1902 yılında kurulan fabrika, 1998 yılından bu yana Cursor serisi motorlar üretiyor ve güncel üretim karayolu, arazi, jeneratör ve marin uygulamaları için 77 teknik tipte ve 5 bin 700’ün üzerinde seçenekle C8, C9, C10, C11, C13 ve C16 serilerini içeriyor.

Tesis, olağanüstü üretken kapasitesi ve ödüllü kalitesinin yanı sıra 2010 yılında Dünya Klasında Üretim Gümüş Madalyası kazandı. Sanayi faaliyetlerinin etkilerinin en aza indirilmesine ve yakın çevredeki biyoçeşitliliğin korunmasına odaklanan bir dizi proje ile sürdürülebilirliğe olan bağlılığı bölgede iyi bilinen Bourbon-Lancy fabrikası, en başarılı doğal gaz motorları için en uygun yuva konumunda.

Yerel çevreye verilen özen, tesis çevresinde yaşayan tüm insanların refahına ve güvenliğine gerçek bir bağlılıkla yerel topluluğu da kapsıyor. Örneğin, ilk kapanma sırasında, tesisteki gönüllüler yerel hastaneye gelen hastaların organizasyonuna yardım ederken, Bourbon-Lancy’nin hemşirelerinden biri Covid-19 acil durumunu desteklemek için aynı hastanede görevlendirildi.

Son 25 yılda dünya çapında satılan 55 binden fazla Doğal Gaz motorunun kanıtladığı FPT Industrial‘ın en son teknolojilerinden ve güvenilirliğinden yararlanan Cursor 13 NG, 1900 devir/dk’de 460 beygir güç ve 1100 devir/dk’de 2000 Nm azami tork üretiyor. Cursor 13 NG, yüzde 100 Doğal Gaz ile çalışıyor ve hem CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) hem de LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) ile çalışabildiği için son kullanıcılar için kullanımı kolay bir çözüm sunuyor. Biyometan çözümü, CO₂ yayım seviyelerini neredeyse sıfıra indiriyor.

Stokiyometrik yanma sayesinde Cursor 13 NG; EGR, SCR ve DPF olmadan basit ve kurulumu kolay üç yollu katalizörle Euro 6 Step C yayım ölçütlerini karşılıyor. Motorun CO₂ yayım seviyesi, Dizel ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde daha düşük (-% 9) ve biyometan kullanıldığında neredeyse sıfıra ulaşabiliyor. Aynı zamanda Cursor 13 NG, Euro 6 uyumlu Dizel motorlara kıyasla Parçacık Madde’yi (PM) yüzde 98 ve NOx yayımlarını da yüzde 48 oranında azaltıyor. Ayrıca, Doğal Gaz motorları, daha yumuşak ve daha sessiz bir motor yanma döngüsü ile gürültü kirliliğini azaltıyor ve çalışma sırasında araç gürültü kirliliğini seviyesi 71 dB’nin altına düşüyor.

motore-Cursor-13-NG-(Natural-Gas)-di-FPT-Industrial
FPT Industrial Cursor 13 NG Doğal Gaz Motoru

10 bininci Cursor 13‘ün üretilmesiyle ulaşılan önemli kilometre taşında Bourbon-Lancy çalışanlarının önemli katkısı bulunuyor. Bu güçlü, son derece yetenekli ve uyumlu ekip, yeni ve çok yenilikçi bir çalışma arkadaşı grubu tarafından da desteklendi: Sherpa akıllı ve mobil işbirlikçi robotlar. Geleceğin endüstri 4.0 standardı, yüklerin taşınmasını ve elleçlemeyi daha da kolaylaştırdığı için Sherpa Mobile Robotics tarafından üretilen bu işbirlikçi robotlar tarafından somutlaştırıldı. Dahası, çalışma ortamlarında kendilerini bağımsız olarak konumlandırabildikleri ve özel bir yörüngeleri olmadığı için akışları düzene sokuyor, yerden tasarruf sağlıyor ve tüm üretim zinciri boyunca esnekliği artırıyorlar.

Bourbon-Lancy’de çalışan SHERPA-B modelleri, konteynerlerin taşınmasında kullanılıyor, ancak aynı zamanda bazı montaj işlemleri için geçici bir üs olarak da hizmet veriyorlar. Küçük boyutları (950x600x650) sayesinde son derece çevik olan işbirlikçi robotlar, 200 kg’ye kadar yük taşıyabiliyor ve 7 km/s’ye varan hızlarda hareket edebiliyorlar. Başlıca görevleri, üretim hattı boyunca çeşitli çalışma istasyonlarını tam güvenli bir şekilde beslemek, ağır parçaları manuel olarak taşıma risklerini sıfırlamak ve her işçinin yalnızca elindeki göreve konsantre olmasına yardımcı olmak.

Bourbon-Lancy Fabrika Müdürü Luc Bernardini, konuyla ilgili olarak “10 bininci Cursor 13 NG motoru inanılmaz bir başarı. Ancak benim için, tüm müşterilerimiz için güvenli ve verimli bir enerji geçişi sağlamada tüm ekibimizin mükemmelliğinin ve ürünlerimizin üstünlüğünün bir başka kanıtı. Bu hedeften onur duyuyoruz ve şimdiden sonraki hedeflere ulaşmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz