Continental, yayım teknolojilerini 39’uncu Uluslararası Viyana Motor Sempozyumu’nda görücüye çıkardı

2
1037

39’uncu Uluslararası Viyana Motor Sempozyumu’na katılan Continental, yayım kontrolü alanındaki son yeniliklerini görücüye çıkardı. Araç yayımlarının tüm çalışma koşullarında ölçütlere uyumluluğunu sağlamak üzere teknolojiler ve kontrol stratejileri tasarlayan Continental’in göze çarpan ürünleri arasında XL5 enjektör, Benzin Parçacık Filtresi (GPF), Aktif Tahliye Pompası (APP) ve geniş bir kullanım alanına sahip ısıtmalı katalizör (EMICAT) vardı. Continental, araçların güç aktarma organlarının yayım performansını daha da yükseltmek için çözüm üretmeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük lastik ve orijinal donanım tedarikçilerinden Continental, 39. Uluslararası Viyana Motor Sempozyumu‘nda yayımn kontrolü alanındaki son yeniliklerini sundu. Continental’in görücüye çıkardığı teknolojilerin odak noktası, gelişmiş yanma ve egzoz yayımı kontrol çözümleriydi. Araçların güç aktarma organlarının yayım performansını daha da yükseltmek için çözümler üreten Continental’in öne çıkan teknolojileri arasında XL5 enjektör, Benzin Parçacık Filtresi (GPF), Aktif Tahliye Pompası (APP) ve geniş bir kullanım alanına sahip ısıtmalı katalizör (EMICAT) vardı.

Continental XL5 enjektör

Yayım azaltma önlemleri farklı etkenlerden etkileniyor

Gerçek sürüş koşullarında yayım azaltma önlemlerinin etkinliği çeşitli etkenlerden etkileniyor. Bu etkenler arasında, her biri egzoz gazı bileşimi üzerinde büyük etkisi olan sıcaklık, hızlanma tarzı, yol topografisi ve yakıt bileşimi yer alıyor. Tüm çalışma koşullarında kusursuz yayım dayanıklılığı sağlamak için de bu farklı değişkenlere uygun stratejiler bulunması gerekiyor. Continental, bu stratejileri başarıyla üretiyor.

Continental’in çözümlerinde iki ana eğilim görülebiliyor. İlki, dizel ve benzinli motorlarda aynı stratejilerin kullanılabilmesi. Örneğin, artık sadece dizel motorlar için değil, benzinli motorlar için de bir parçacık filtresi ve filtre yenileme sistemi gerekebilir. Continental’in benzinli uygulamalar için düşük filtre geri basınçlı bir çözümü de bulunuyor. İkinci eğilim ise yayım performansını daha da iyileştirmek için güç aktarım organlarının hibridizasyon potansiyelini sonuna kadar kullanmak.

Continental Yönetim Kurulu Üyesi ve Güç Aktarma Organları Grubu Başkanı José Avila, “Amacımız her durumda güçlü bir performans sağlamak. Bu nedenle, esnek sistem stratejilerimiz motor optimizasyonundan duyarga sistemlerine ve egzoz kontrolüne kadar uzanmaktadır. Tüm dünyada araçların yayım sınırlarına uymalarını sağlamanın tek yolu budur. Kusursuz yayım dayanıklılığı ile de aynı şeyi kastetmekteyiz.” diyor. 

Continental Aktif Tahliye Pompası APP

Sürekli düşük yayımlar için daha esnek stratejiler

Kusursuz yayım uyumluluğunun sağlanması, soğuk çalıştırmadan tam yüke kadar tüm potansiyel çalışma koşullarındaki gereksinimlere cevap vermek anlamına geliyor. Continental Yakıt ve Egzoz Yönetimi İş Kolu Katalizör ve Filtreler Ürün Serisi Müdürü Rolf Brück, “Örneğin, yolculuğun başında sürücülerin yokuş yukarı veya aşağı gitmesi, motor yayımları açısından büyük fark yaratır. Hafif yükte kalkış veya ağır yükte yokuş yukarı kalkış gibi farklılıklar, elektrik ısıtmalı bir katalizör yardımıyla telafi edilebilir. Bu, egzoz gazı bileşimindeki büyük farklara rağmen yayım kontrolünün hemen başlamasını sağlar.” diyor.

Sürücü ve yol dışında, yayımlar üzerindeki etkisi hafife alınan etkenlerden biri de yakıt kalitesidir. Brück, bu durumu “Testlerimiz, sadece Batı Avrupa’da benzin kalitesindeki değişikliklerin motor parçacık yayımlarını üç katı kadar etkileyebileceğini gösteriyor. Bu, yakıt bileşiminin kusursuz yayım dayanıklılığı için giderek daha çok önem kazanan bir ön koşul haline gelmesini sağlıyor ki bunun üzerinde halen çalışmaktayız.” diye açıklıyor. Motor ve egzoz yayımı kontrolünden oluşan genel sistemin, bu tür değişikliklere uyacak şekilde özel olarak tasarlanması gerekiyor. Yayım performansı, gelecekte dizel yakıtlarda OME (oksimetilen eter) gibi sentetik karbonsuz katkı maddelerinin kullanılmasından da etkilenecek. Continental‘in dizel motor donanım testlerinin gösterdiği gibi, sıcaklık ve hız profillerindeki farkları yönetmek için 48V hibrit güç aktarma organlarının elektrik enerjisinden yararlanmak mümkün. İçten yanmalı motorda elektrik enerjisi ile tork piklerini önlemek, yakıt tüketimini ve NOx yayımarını da azaltabilir. Her iki parametre de güç aktarma organlarının elektrifikasyonu ile optimize edilebilir.

Continental Benzin Parçacık Filtresi GPF

Brück, “Duyargalar ve yerleşimleri dahil motordan ve egzoz kontrol sisteminden geliştirme yöntemlerinin kendilerine odaklanarak, her durumda yayım dayanıklılığına sahip bir araç geliştirmek mümkün. Yeni geliştirme araçları, Gerçek Sürüş Yayamı döngülerine dayanan ilk aşama testlerine ışık tutuyor. Tüm sistemi başından itibaren tüm olasılıkları kapsayacak şekilde tasarlamanın tek yolu bu.” diye açıklıyor.

Benzinli motorlara bakıldığında Continental, soğuk çalıştırmada manifold duvarında yakıt yoğuşmasını düzenleyen XL5 enjektörüyle motor yayımlarını azaltmaya yardımcı oluyor. Yine de bu tür yüksek verimli yanma prosesine sahip motorlar bile hala parçacık yayımları üretiyor. Bu nedenle artık daha çok benzinli araçta Benzin Parçacık Filtresi (GPF) bulunuyor. GPF filtresindeki parçacık yükü belli bir seviyeyi aştığında filtrenin yenilenmesi gerekiyor. Continental, filtre yenilemesini iki şekilde iyileştiriyor. İlk olarak Continental GPF, düşük geri basıncına rağmen, mevcut yönetmelikte tanımlanan 23 nm parçacık büyüklüğü eşiğinden daha iyi performans göstererek çok daha yüksek bir filtreleme verimliliği sunuyor. İkinci olarak, akıllı bağlantı sayesinde hidrokarbon (HC) buharlaşma yayımlarını en aza indirmek için tankta toplanan buharlaşmış yakıt da GPF yenilemesi için kullanılabiliyor. Continental Motor Sistemleri İş Kolu Sistem Geliştirme Başkanı Dr. Gerd Rösel, “Bu, aktif karbon filtresini hibrit uygulamalarda da sık sık temizleyen Aktif Hava Temizleme Pompası’nın (APP) yardımıyla sağlanır ve aynı zamanda temizlenen havanın HC içeriğini belirler. Doğru lambda kontrolü sürdürülürken, püskürtülen yakıt miktarı hızla azaltılabilir.” diyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz