Volvo’nun elektrikli kamyonları aşırı kış koşullarında test edildi

0
324
volvo-trucks-winter
Volvo Trucks, kamyonları arazide test ederken doğanın tüm öngörülemeyen unsurlarını değerlendiriyor.

Birçoğumuz bunu deneyimlemiştir – telefondaki pil, aşırı soğuklarda güç kaybeder. Aynı kaderi paylaşmamak için Volvo Trucks, elektrikli kamyonlarını Kuzey Kutup Dairesi’ne yakın aşırı soğuk havalarda test etti. Sonuç? Sıcaklık sıfırın çok altında olduğunda bile akü performansını koruyan bir özellik.

Volvo Trucks Ürün Yönetimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Jessica Sandström, konuyla ilgili olarak “Dünyanın her yerinden müşterilerimiz var ve kamyonlarımızın her yerde performans göstermesi gerekiyor, bu nedenle elektrikli serimiz de dahil olmak üzere zorlu iklim testleri çok önemli.” dedi.

Termometre -25°C’yi gösterdiğinde ve sert rüzgarlar estiğinde aküyle çalışan bir kamyona ne olur? Volvo Trucks bunu öğrenmek için İsveç’in en kuzey kesiminde kış testleri gerçekleştirdi.

Jessica Sandström, şöyle devam etti: “Kamyonlarımızı İsveç’in kuzeyindeki Kuzey Kutup Dairesi yakınında arazide test ederken, doğanın tüm öngörülemeyen unsurlarını değerlendiriyoruz. Rüzgar, kamyonun üzerinde buz oluşturuyor ve bu da bize aşırı koşullarda her şeyin doğru şekilde çalıştığından emin olmak için büyük fırsatlar sunuyor. Testlerimiz, elektrikli kamyonlarımızın bu gerçekten soğuk ortamlarda çok iyi çalıştığını gösterdi.

Kış testinin somut bir sonucu, Çalışmaya Hazır adlı yeni bir özellik. Bu özellik, gerektiğinde ön ısıtma yaparak veya çok sıcak havalarda çalışıyorsa aküleri ve kamyon kabinini soğutarak kamyonu iş gününe hazırlıyor. Aküler için optimum sıcaklık +25° civarında ve sürücü, bir uygulama aracılığıyla uzaktan ön ısıtmayı veya ön soğutmayı kolayca başlatabiliyor.

Elektrikli kamyonlar, CO2 yayımlarını azaltmaya yönelik çözümün önemli bir parçası, ancak şimdiye kadar toplam kamyon pazarının yalnızca mütevazı bir yüzdesini temsil ediyor. Bu yıl Avrupa’daki nakliyecilere yalnızca birkaç yüz tamamen elektrikli ağır hizmet kamyonu teslim edildi.

Jessica Sandström, sözlerini şöyle tamamladı: “Değişime yön veriyoruz ve elektrikli kamyonlar için Avrupa pazarında önder bir konuma sahibiz. Halihazırda seri üretimde olan elektrikli kamyonlarımız var ve tüm Avrupa ve Kuzey Amerika’daki müşterilerimize teslimat yapıyoruz. Hedefimiz, 2030 yılına kadar toplam kamyon satışlarımızın yüzde 50’sinin elektrikli olması.

Tamamlanmış Çalışmaya Hazır özelliği, bölgesel nakliye ve hafif inşaat için kullanılan Volvo FH, FM ve FMX Electric‘te mevcut olacak.

Volvo’nun elektrikli kamyonları hakkında

  • Volvo Trucks, çok çeşitli farklı nakliye görevlerini kapsayacak şekilde tasarlanmış altı tamamen elektrikli kamyona sahip.
  • Volvo FH, FM ve FMX Electric, 44 ton toplam yüklü ağırlığa sahip ağır hizmet kamyonları. Avrupa’da satışlar devam ediyor ve üretim 2022’nin ikinci yarısında başlayacak.
  • Kentiçi dağıtım ve atık toplama için Volvo FL ve FE Electric‘in Avrupa’da seri üretimi 2019’da başladı.
  • Kuzey Amerika için Volvo VNR Electric‘in üretimi 2020’de başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here