Mercedes-Benz Türk sponsorluğunda düzenlenen Next Mobility Summit’te geleceğin otomobilleri konuşuldu

0
1539

Mercedes-Benz Türk, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve ITUARI Teknokent’in düzenlediği “Next Mobility Summit” zirvesine sponsor oldu.

Ar-Ge, teknoloji ve sanayi profesyonellerini, otomotiv ve teknoloji şirketleri üst düzey yönetici ile temsilcilerini, akademisyenleri, hareketlilik girişimcilerini ve bu alanda politikalara karar verici kamu mercilerinden yetkilileri bir araya getiren zirvede geleceğin elektrikli otomotiv ve hareketlilik endüstrisini şekillendiren ana eğilimler tartışıldı.

Üretime hazır elektrikli kavram aracı Concept EQ ile şimdiden geleceğin otomotiv teknolojisi için mimari oluşturan Mercedes-Benz, hareketli sürüş dünyasındaki güçlü rolünü pekiştiriyor. Ana şirketi Daimler AG’nin küresel geliştirme ağı içerisinde, belirli kapsamlar için tüm dünyaya mühendislik hizmeti veren, teknoloji üreten ve ihraç eden “Yetkinlik Merkezi” (Center of Competence) konumunda bulunan Mercedes-Benz Türk de geleceğin otomotiv dünyasını belirleyecek yerel potansiyeli güçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Mercedes-Benz Türk, bu kapsamda son olarak İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve ITUARI Teknokent’in düzenlediği “Next Mobility Summit” zirvesine sponsor oldu.

İstanbul SwissOtel’de 24 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen Next Mobility Summit, Ar-Ge, teknoloji ve sanayi profesyonellerini, otomotiv ve teknoloji şirketleri ile tedarikçilerinin üst düzey yönetici ve temsilcilerini, akademisyenleri, hareketlilik girişimcilerini ve bu alanda politikalara karar verici kamu mercilerinden yetkilileri bir araya getirdi. Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katıldığı zirveye İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ev sahipliği yaptı.

Zirvede düzenlenen oturum ve panellerde “Hareketlilik Endüstrisinin Gelecek Dinamikleri”, “Araçların Çevrimiçi Yolcuları”, “Elektrikli Araç Teknolojileri”, “Akıllı Şehirlerde Akıllı Hareketlilik” başlıkları altında geleceğin otomotiv ve hareketlilik endüstrisini şekillendiren ana eğilimler tartışıldı. Zirvede ayrıca “Otomotiv ve Hareketlilik Kümesi” adı verilen tematik bina tanıtımı ile “Hayalindeki Otomobili Tasarla” yarışmasının da tanıtımı yapıldı.

Mercedes-Benz geleceğin hareketli dünyasında iddialı

Next Mobility Summit’e katılan Mercedes-Benz Otomobil Grubu Pazarlama ve Satış Türkiye Direktörü Şükrü Bekdikhan, “Mercedes-Benz Türk olarak bu yıl Türkiye’deki 50’nci yılımızı kutluyoruz. Kurulduğumuz 1967 yılından bu yana hedeflerimizden biri de ülkemizin yerel potansiyelini güçlendirmek oldu. Bu kapsamda bu yıl, kamu kurumlarından sektöre, akademisyenlerden genç girişimcilere kadar geniş bir katılımla elektrikli araç ve çevrimiçi sürüş teknolojilerinde eğilimlerin ele alındığı Next Mobility Summit’e sponsor olduk. Mercedes-Benz olarak geleceğin otomotiv dünyasındaki önderlik iddiamızı bağlanabilirlik, özerk (otonom) sürüş, paylaşım hizmeti ve elektrikli sürüş özelliklerini kapsayan CASE (Connected, Autonomous, Shared-Services, Electric Drive) stratejimiz ile geçtiğimiz yıl açıkladık. Hâlihazırda bugün bu dört alanda önder bir rol oynuyoruz. Büyüme olgumuzun bir parçası olaraksa bu özelliklerin hepsini kapsayan bir strateji oluşturuyor ve geleceğin hareketli dünyasında hâkim rol oynama iddiamızın altını çiziyoruz. Mercedes-Benz Türk olarak da ülkemizde bu alanda çalışan profesyonelleri ve üniversite öğrencilerini desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Mercedes-Benz Türk, teknolojiyle bağı olan çalışmaları ödüllendiriyor

Mercedes-Benz Türk’ün 50’nci kuruluş yılında teknolojiyle bağı olan 50 startup’a destek verdiğini de hatırlatan Şükrü Bekdikhan, şöyle devam etti: “Mercedes-Benz Türk olarak 50 yıldır yenilikçi çözümlerle yalnızca kendi işimize değil, Türkiye’nin geleceğine ve potansiyeline yatırım yapıyoruz. Bu ilkemiz doğrultusunda 50’nci yılımızda 50 startup’ı destekleme kararı aldık. Projemizin en belirgin ve ayrıştırıcı özelliği bu desteği tamamen bir hibe olarak verecek olmamız. 50 startup’a 500 bin TL’lik destek verirken herhangi bir karşılık beklemiyoruz. Ayrıca seçtiğimiz startup’lara sadece maddi destek vermiyoruz; bunun yanı sıra onları eğitim kampına davet ediyor, ihtiyaç duydukları eğitim ve yönlendirmeler ile ellerinden tutmayı hedefliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz