Daimler Truck, akü elektrikli otonom Freightliner eCascadia’yı tanıttı

0
424
Otonom Freightliner eCascadia
Daimler Truck, tarihinde ilk kez akü elektrikli tahrik ve entegre otonom sürüş teknolojisini Otonom Freightliner eCascadia çekicide birleştirdi.

Daimler Truck‘ın sürdürülebilir taşımacılığa dönüşüme önderlik etme ve yarının zorluklarına çözüm bulma konusunda net bir hedefi bulunuyor. Şirket, tarihinde ilk kez, bu vizyonu gerçekleştirmek için en umut verici iki teknolojiyi (akü elektrikli tahrik ve entegre otonom sürüş teknolojisi) tek bir çekicide (Otonom Freightliner eCascadia) birleştirerek sıfır yayım ve artırılmış yol güvenliği vizyonunu takip ediyor.

Kamyon, üretimdeki elektrikli Freightliner eCascadia‘yı temel alıyor ve Torc‘un otonom sürüş yazılımı ve en yeni Seviye 4 sensör ve bilgi işlem teknolojisiyle donatılıyor. Bu, sonuçta Seviye 4 otonom sürüşü mümkün kılacak. Torc Robotics, Daimler Truck‘ın otonom sanal sürücü teknolojisine yönelik bağımsız yan kuruluşu. Halen bir araştırma ve ileri mühendislik projesi olmasına rağmen otonom araç, farklı kamyon taşımacılığı uygulamalarında esnek kullanım için tahrik gücünden bağımsız modüler, ölçeklenebilir bir platforma dönüşme potansiyeline sahip. Amaç, müşterilere özel iş ve taşımacılık ihtiyaçları için doğru araç seçimini sunmak.

Daimler Truck North America Başkanı ve CEO’su John O’Leary, konuyla ilgili olarak “Sıfır yayım ve otonom teknolojileri tek bir üründe birleştirerek, müşterilerimizin gelecekte karşılaşması muhtemel zorluklara yönelik çözümleri test ediyoruz. Onlara en iyi yaptıkları şeyi yapmalarına olanak tanıyan seçenekler sunmak istiyoruz: dünyanın bugün ve gelecekte hareket etmesini sağlamak. Bu, sonuçta doğru çözümü bulmak için yıllar öncesinden çok fazla öngörü, sorgulama, test etme, öğrenme, iyileştirme ve müşterilerimizle birlikte yaratmayı gerektiriyor. Bu kamyon, bu geliştirme sürecinin başlangıcına harika bir örnek.” dedi.

Daimler Truck Küresel Otonom Teknoloji Grubu Başkanı Joanna Buttler ise şunları söyledi: “Torc ile birlikte ABD’de otonom kamyonları sunma yolunda önemli ilerleme kaydediyoruz. Bu ilk pazar sunumu için geleneksel tahrik teknolojisine sahip otonom kamyonları hedeflerken, her zaman geleceğe doğru daha ileriye bakıyoruz. Filo müşterilerimizle işbirliği içinde en umut verici kullanım örneklerini keşfederken, otonom elektrik teknolojisinin geliştirilmesi, test edilmesi ve optimizasyonuna yönelik yinelemeli bir yaklaşım uygulayacağız.

Otonom Freightliner eCascadia
Kamyon, üretimdeki elektrikli Freightliner eCascadia’yı temel alıyor ve Torc’un otonom sürüş yazılımı ve en yeni Seviye 4 sensör ve bilgi işlem teknolojisiyle donatılıyor.

Teknik özellikler: Her iki dünyanın en iyilerini birleştirmek

Otonom eCascadia için kanıtlanmış bir araç temeli olan sektör önderi akü elektrikli Freightliner eCascadia, 2022’de üretime girdi ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 55’ten fazla filoda 6 milyon gerçek dünya miline ulaştı. Bu sıfır yayımlı Sınıf 8 kamyon; verimli, sıfır yayımlı çekicilere geçiş yapmak isteyen filolar için optimum üretkenlik sağlamak üzere tasarlandı. Akü, 90 dakika gibi kısa bir sürede yüzde 80 kapasiteye kadar şarj edilebiliyor. Özel konfigürasyona bağlı olarak 155, 220 veya 230 mil menzil sağlayan çeşitli akü ve tahrik aksı seçenekleri mevcut. Freightliner eCascadia; performans, verimlilik ve güvenilirlik sağlayan tescilli Detroit ePowertrain ile donatılıyor. Yolda daha fazla güvenlik sağlamak için eCascadia, Active Brake Assist 5 dahil olmak üzere Detroit Assurance güvenlik sistemleri paketiyle standart olarak geliyor.

Şu anda otonom dizel Cascadia üzerinde test edilen otonom sensör paketi ve bilgi işlem gücü, ilk kez, akü elektrikli eCascadia’nın daha küçük günlük kabin konfigürasyonuna uyacak şekilde paketleniyor. Yeterli soğutmayı sağlamak için Daimler Truck North America‘nın mühendislik ekibi, sürücü ve yolcu koltukları arasında verimli bir şekilde konumlandırılan bilgi işlem yığını için gelişmiş bir prototip hava soğutma kavramı geliştirdi. Özelleştirilmiş yazılım, otonom sisteme kontrol arayüzleri ve araç durumu hakkında geri bildirim sağlıyor. Kameraları, lidar sensörlerini ve radar sensörlerini içeren şirket içi tasarımlı sensör barı kapağı, aerodinamik performansı artırırken hasara ve kirlenmeye karşı daha iyi koruma sağlıyor. Dört ilave 12 voltluk akü, kesintisiz çalışma ve artan verimlilik ve güvenlik sunmak için yeterli yüksek voltaj gücü sağlıyor.

Geleceğe bir bakış

Daimler Truck, müşterilerine fayda sağlayacak yeni teknolojilerin potansiyelini keşfetmeye kendini adamış durumda. Şirket, mallarının en uygun ve verimli şekilde taşınmasını sağlamak için onlara çeşitli tahrik teknolojilerini kullanarak en uygun araç çözümlerini sunmayı amaçlıyor. Daimler Truck, tahrik gücünden bağımsız bir otonom kamyon platformu geliştirerek, taşımacılığın geleceği üzerinde olumlu bir etki yaratmak için kolektif gücünden yararlanıyor.

Otonom eCascadia çekici, sıfır yayımlı altyapının kullanıldığı daha kısa, tekrarlanabilir rotalar da dahil olmak üzere gelecekteki otonom kullanım senaryolarına bir bakış sunuyor. Uygulamaya bağlı olarak gelecekteki otonom kamyonlar hidrojen bazlı tahrik teknolojileriyle de çalıştırılabilecek.

Otonom Freightliner eCascadia
Kameraları, lidar sensörlerini ve radar sensörlerini içeren şirket içi tasarımlı sensör barı kapağı, aerodinamik performansı artırırken hasara ve kirlenmeye karşı daha iyi koruma sağlıyor.

Şu anda test edilen merkezden merkeze uygulamasında kamyonun amacı, ABD genelindeki otoyol koridorlarındaki yük merkezleri arasında otonom olarak seyahat etmek. Gelecekteki bir senaryoda sıfır yayım ve otonom altyapı arasındaki sinerjinin belirlenmesiyle, şarj altyapısı ve otonom yük merkezleri aynı anda şarj ve yükleme yapmak üzere birleştirilebilecek ve böylece taşıyıcıların verimliliği daha da artırılacak.

Otonom eCascadia, eCascadia üretimiyle pek çok ortak noktaya sahip olacak şekilde tasarlandı. Bu sayede geliştirme sürecindeki sinerjilerden yararlanılıyor, mühendislik süreçleri kolaylaşıyor ve müşteriler akü elektrikli Cascadia’ya zaten aşina olabileceğinden servis kolaylığı sayesinde müşteri değeri artıyor.

Sürekli ilerleme

Daimler Truck, Freightliner Inspiration Truck‘ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kamuya açık otoyollarda çalışan ilk lisanslı SAE Seviye 2 otonom ticari kamyon olarak ortaya çıkmasıyla birlikte 2015 yılından bu yana otonom kamyon teknolojisini geliştiriyor ve test ediyor. Şirket, 2027 yılında ABD’de SAE Seviye 4 otonom kamyon üretimiyle pazara girmeyi hedefliyor. Daimler Truck’ın teknoloji ortağı Torc; Schneider ve C.R. England gibi seçilmiş lojistik şirketleriyle gerçek dünya uygulamalarında otonom kullanıma hazır Freightliner Cascadia kamyonlarını test ediyor. Geçtiğimiz yıl Phoenix ve Oklahoma City arasındaki test rotasında müşteri yükleri otonom bir şekilde başarıyla taşındı.

Daimler Truck, otonom sürüşün sunması beklenen son derece ölçeklenebilir ve kârlı pazar fırsatından yararlanacağını ve otonom kamyonculuğun 2030 gibi erken bir tarihte 3 milyar Euro gelir ve 1 milyar Euro’nun üzerinde FVÖK elde etmesini beklediğini vurguladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz