Hyundai Motor Company, NACV Fuarı’nda ticari kamyon hareketlilik vizyonunu açıkladı

0
3714
Hyundai-Neptune-HDC6
Hyundai Motor Company (HMC), 29 Ekim tarihinde Atlanta’daki Kuzey Amerika Ticari Taşıt (NACV) Fuarı’nda iki yeni kavramını tanıttı.

Hyundai Motor Company (HMC), 29 Ekim tarihinde Atlanta’daki Kuzey Amerika Ticari Taşıt (NACV) Fuarı’nda iki yeni kavramını tanıttı. Her iki kavram da şirketin hidrojenle çalışan yakıt hücresi teknolojisinin yaygın olarak kullanılması için Yakıt Hücreli Elektrikli Taşıt (FCEV) 2030 Vizyonu’na yeni ürünler ekliyor. HMC, 8 Sınıfı ağır hizmet kamyonu HDC-6 NEPTUNE Concept’i tanıtırken, önder bir treyler üreticisi olan Hyundai Translead (HT); yeni, temiz enerji soğutuculu kavram treyleri HT Nitro ThermoTech’i açıkladı. Çekici-treyler bütünü Birleşik Devletler ve tüm dünyada taşımacılığın geleceğine bir pencere açıyor.

Hyundai, yakıt hücresi teknolojisinde bir dünya önderi. 2013’te Hyundai, seri olarak üretilen ve ticari olarak elde edilebilen ilk yakıt hücreli elektrikli taşıtı sunmuştu. 2018’de Hyundai, yakıt hücreli elektrikli taşıtı NEXO’yu tanıttı. Aralık 2018’de Hyundai, binek taşıtların ötesine geçen hidrojen kullanımını hızlandırmak için 6.4 milyar Dolar’lık yatırım yaptı.

Hyundai-HDC-6-NEPTUNE-04_main
HMC, 8 Sınıfı ağır hizmet kamyonu HDC-6 NEPTUNE Concept’i tanıtırken, önder bir treyler üreticisi olan Hyundai Translead (HT); yeni, temiz enerji soğutuculu kavram treyleri HT Nitro ThermoTech’i açıkladı.

Hyundai Ticari Taşıt İş Birimi Başkanı Edward Lee, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bugün, bu fuarda Hyundai Motor Company’nin ilk tamamen hidrojenle çalışan ticari taşıt kavramı HDC-6 Neptune’ü göstererek Birleşik Devletler ticari taşıt pazarında fırsatlar keşfetmeye başlayacağız. Bunlara ek olarak ticari taşıtlar için bir hidrojen ekosistemi oluşturmanın yolunu açan diğer ortaklarla çalışmayı arzuluyoruz.

Hyundai, hidrojen ekosistemi için FCEV 2030 vizyonunu destekleyecek kaliteli taşıtlar geliştirmek için gerekli süreçlere ve deneyime sahip bulunuyor. Uzun sürüş menzili, yüksek yükleme sığası, kısa yakıt dolum zamanı ve düşük maliyetler sayesinde ticari taşıtlar için yakıt hücreleri ağır hizmet kamyonlarına ve uzun mesafeli sürüşlere mükemmel uyum sağlıyor.

Hyundai-HDC-6-NEPTUNE-01
HDC-6 NEPTUNE; tasarımda, kabin teknolojisinde ve tahrik sisteminde geleceğe bir bakış atarak 8 Sınıfı kamyonda bir evrim gerçekleştiriyor.

HDC-6 NEPTUNE; tasarımda, kabin teknolojisinde ve tahrik sisteminde geleceğe bir bakış atarak 8 Sınıfı kamyonda bir evrim gerçekleştiriyor. Kavram, Hyundai’nin karbonsuz topluma ulaşmadaki ve sıfır yayımlı taşıtların gelişimindeki önderliğini devam ettiriyor. Bu geleceğin kamyonu, halen dünyanın 130 ülkesinde satış yapan şirketin ticari taşıtlardaki başarısını daha da artıracak.

Hyundai, 2019 Kuzey Amerika Ticari Taşıt Fuarı’nı HDC-6 NEPTUNE Concept’i tanıtarak Hyundai ticari taşıtları Birleşik Devletler pazarına sunmak için de seçti. Başka yerlerde ticari taşıtları çok iyi bilinirken Birleşik Devletler’de ilk kez gösterildi. Buradan hareketle Hyundai, bir yandan Birleşik Devletler ticari taşıt pazarında fırsatlar keşfetmeye başlayacak, bir yandan da ticari taşıtlar için bir hidrojen ekosistemi oluşturmanın yolunu açan diğer ortaklarla çalışmak için fırsatlara açık olacak.

HyundaiTranslead-treyler
HT Nitro ThermoTech, kriyojenik nitrojen soğutma teknolojisi sistemini kullanan bir soğutuculu treyleri Kuzey Amerika’da sunan ilk treyler üreticilerinden biri olacak.

Hyundai’nin sürdürülebilir hareketlilik vizyonu doğrultusunda HT Nitro ThermoTech, kriyojenik nitrojen soğutma teknolojisi sistemini kullanan bir soğutuculu treyleri Kuzey Amerika’da sunan ilk treyler üreticilerinden biri olacak. Air Liquide işbirliği ile geliştirilen kavram treyler, Hyundai Translead’in soğutuculu taşımacılıktaki yöntemini değiştirecek. HT Nitro ThermoTech kavram treylerin karbon ayak izi geleneksel bir treylere göre yüzde 90 daha az.

Hyundai Motor Company’nin NACV Fuarı’ndaki 1115 metrekarelik standında Hyundai’nin FCEV 2030 vizyonunu temsil eden çok sayıda sergi vardı. Kendilerine ayrılan özel alanlarda sergilenen HDC-6 NEPTUNE Concept ve Nitro ThermoTech treylere ek olarak, ziyaretçiler HDC-6’nın iç tasarımını ve bir yakıt hücresi yığını maketini görebildikleri sanal gerçeklik deneyimine katıldılar.

Hyundai-NeptuneHDC6-gril
Artan soğutma ihtiyaçlarına bağlı olarak kavram ticari taşıtın ızgarası Hyundai HDC-6 NEPTUNE’ün tüm alt kısmını kaplayacak bir tema olarak uygulandı. Bu, hava akışını azamiye çıkarırken çarpıcı bir görünüm yarattı. Izgara kavramı, akıllıca gizlenen basamakları da içine alıyor.

HDC-6 NEPTUNE Concept

HDC-6 NEPTUNE Concept için en önemli tasarım esinlenmelerinden biri Art Deco endüstriyel tasarımın en önde gelen örneklerinden biri olan ve 1936’dan 1959’a kadar kullanılan aerodinamik tasarımlı demiryolu trenleriydi. Öncü 20’nci yüzyıl endüstriyel tasarımcısı Henry Dreyfuss, 1930’larda New York Central Demiryolu için döneminin teknolojik mucizesini imgelerken aynı zamanda cesur ve ikonik görünen Art Deco tasarımın en önemli örneğini uygulamıştı.

HDC-6 NEPTUNE, kapsayıcı küresel bir yaklaşım sunarken ticari taşıt endüstrisi içinde tamamen eşsiz bir çözüm yaratmak için şekil ve işlevi bir araya getiren yeni yollarla bu işlev öncelikli tasarım esintisini bünyesinde barındırıyor.

Hyundai-HDC-6-NEPTUNE-02
HDC-6 NEPTUNE Concept için en önemli tasarım esinlenmelerinden biri Art Deco endüstriyel tasarımın en önde gelen örneklerinden biri olan ve 1936’dan 1959’a kadar kullanılan aerodinamik tasarımlı demiryolu trenleriydi.

Hyundai Motor Group Baştasarımcısı Luc Donckerwolke, şunları söyledi: “Yakıt hücresi aktarma organları bize kamyonun klasik tipolojisini ve mimarisini yeniden tanımlama fırsatı verdi. Hyundai Ticari Taşıtlar Tasarım Ekibi, geleceğin ticari taşıtlarını projelendirmek için tüm standartları sıfırlayarak yeni tanımlanan işlevselliğe odaklanarak beyaz bir sayfayla başladı.”

HDC-6 NEPTUNE üzerinde tasarım ekibi paketleme zorluklarını ele aldı ve şekil ve işlevi bir araya getirecek yeni yollar buldu. Artan soğutma ihtiyaçlarına bağlı olarak kavram ticari taşıtın ızgarası Hyundai HDC-6 NEPTUNE’ün tüm alt kısmını kaplayacak bir tema olarak uygulandı. Bu, hava akışını azamiye çıkarırken çarpıcı bir görünüm yarattı. Izgara kavramı, akıllıca gizlenen basamakları da içine alıyor. Hem burunsuz hem de burunlu kamyon formatlarının birleşimi sonucunda paketleme verimliliği ve artırılmış ergonomi elde edildi.

Hyundai-HDC-6-NEPTUNE-03
Uzun sürüş menzili, yüksek yükleme sığası, kısa yakıt dolum zamanı ve düşük maliyetler sayesinde ticari taşıtlar için yakıt hücreleri ağır hizmet kamyonlarına ve uzun mesafeli sürüşlere mükemmel uyum sağlıyor.

Hyundai Tasarım Merkezi Başkanı SangYup Lee, şu yorumda bulundu: “Gelecek nesil yakıt hücreli elektrikli kamyon kavramı olan HDC-6 NEPTUNE, küresel bir hidrojen toplumu için Hyundai Motor’un hareketlilik vizyonunu, Hyundai tasarımcılarının yaratıcılığının yenilikçi bir şekilde gelişmiş uygulamasını ve şirketin gelişmiş teknolojisini içeriyor. Gelecek nesil yakıt hücreli elektrikli taşıtın potansiyelini azamiye çıkarmak için HDC-6 NEPTUNE çığır açan geleceğe yönelik bir mimari sunuyor.

Hyundai, kısa bir süre önce yakıt hücresi teknolojisindeki küresel önderliğini genişletti. Hyundai, H2 Energy ortak girişimi ile 2019 yılından başlayarak 2023 yılına kadar İsviçre ticari taşıtlar pazarına bin 600 FCEV ağır hizmet kamyonu tedarik ederek yakıt hücreli elektrikli kamyonları ticarileştiriyor. Hyundai’nin Avrupa pazarına ticari taşıtla girişiyle Birleşik Devletler pazarı şirketin FCEV 2020 vizyonunda bir sonraki önemli adımı oluşturuyor. 

Hyundai-HDC-6-NEPTUNE-05
HDC-6 NEPTUNE kavramı Hyundai’nin karbonsuz topluma ulaşmadaki ve sıfır yayımlı taşıtların gelişimindeki önderliğini devam ettiriyor.

HT Nitro ThermoTech Kavramı

HT Nitro ThermoTech kavram treyler, temiz taşımacılığın sera gazlarının azaltılması ve rekabetçiliği sürdürürken fosil yakıtlara bağımlılık gibi artan zorluklarına yanıt veriyor.

HT Nitro ThermoTech kavram treyler, soğuk zincir ürünlerini taşımak için son derece uygun. Sıcaklıklar geleneksel bir soğutmaya göre daha hızlı düşürülüyor ve istenilen sıcaklık hassas bir kontrolle korunuyor. Akıllı kontrol sistemi ve bağımsız soğutma gücü, termal verimliliği azamiye çıkarıyor. HT Nitro ThermoTech kavram treyler, dış sıcaklıklardan etkilenmiyor. Azami güç, kamyon motoru kapatıldığında ya da rölantide olduğunda bile her zaman hazır bulunuyor.

Hyundai-Translead-Nitro-ThermoTech-Concept-03
Air Liquide işbirliği ile geliştirilen kavram treyler, Hyundai Translead’in soğutuculu taşımacılıktaki yöntemini değiştirecek. HT Nitro ThermoTech kavram treylerin karbon ayak izi geleneksel bir treylere göre yüzde 90 daha az.

HT Nitro ThermoTech kavram treyler soğutucu birimi neredeyse tamamen sessiz. Bu sayede hem sürücü hem de dağıtım noktaları için gürültü kirliliğini önemli oranda azaltıyor. Bu, kentiçinde ve kent çevresindeki yerleşim alanlarında gürültünün istenmediği gece yarısı dağıtımı için çok önemli bir avantaj.

Hyundai Translead CEO’su Bongjae Lee, şöyle konuştu: “Bu soğutuculu treyler kavramı kurumsal sosyal sorumluluğa olan süregelen adanmışlığımızda önemli bir gelişmeyi ifade ediyor. Hyundai Translead, yenilikçi teknoloji geliştirerek iklim değişikliğine dikkat çekiyor. HT Nitro ThermoTech, güvenilir ve etkin bir soğuk zincir gıda taşımacılığı sağlayarak kirleticileri ve yayımları azaltıyor.

Hyundai-Translead-Nitro-ThermoTech-Concept-02
Bunlara ek olarak HT Nitro ThermoTech kavram treyler yeni gelişmiş bir yapısal tasarıma sahip. Yan duvar, ön duvar ve tavan, Fiber Güçlendirilmiş Polimer (FRP) kaplamayla yapısal sandviç köpük panelden tek bir parçadan oluşturuluyor. Tek parça yapısal köpük panel tasarımı, aynı treyler yükleme hacmini korurken, artırılmış duvar direnci ve geliştirilmiş termal verimlilikle daha düşük ağırlıklı bir treyler yaratıyor.

Bunlara ek olarak HT Nitro ThermoTech kavram treyler yeni gelişmiş bir yapısal tasarıma sahip. Yan duvar, ön duvar ve tavan, Fiber Güçlendirilmiş Polimer (FRP) kaplamayla yapısal sandviç köpük panelden tek bir parçadan oluşturuluyor. Tek parça yapısal köpük panel tasarımı, aynı treyler yükleme hacmini korurken, artırılmış duvar direnci ve geliştirilmiş termal verimlilikle daha düşük ağırlıklı bir treyler yaratıyor. Geliştirilmiş yapısal paneller raylara yapıştırılıyor. Bu sayede ısıl köprüler azaltılıyor, potansiyel su sızmaları önleniyor ve daha temiz bir son dokunuş elde ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here