Daimler Truck ve TORC Robotics, seri üretim otonom kamyonlara gelişmiş 4D LiDAR teknolojisi sağlamak için Aeva’yı seçti

0
668
Aeva ve Daimler Truck
Aeva ve Daimler Truck AG, Daimler Truck'ın seri üretim otonom ticari araç programı için uzun ve ultra uzun menzilli LiDAR tedarikçisi olarak Aeva'yı seçtiğini duyurdu.
Renault Trucks

Yeni nesil algılama sistemlerinde önder Aeva (NYSE: AEVA) ve dünyanın önde gelen ticari araç üreticilerinden Daimler Truck AG (“Daimler Truck”, DAX: DTR0CK), Daimler Truck’ın seri üretim otonom ticari araç programı için uzun ve ultra uzun menzilli LiDAR tedarikçisi olarak Aeva’yı seçtiğini duyurdu.

Üretim işbirliği kapsamında Aeva, Daimler Truck’a en son Aeva Atlas otomotiv sınıfı 4D LiDAR teknolojisini sağlayacak ve Sınıf 8 Freightliner Cascadia kamyon platformundan başlayarak SAE Seviye 4 otonom araç yeteneklerini etkinleştirmek için Daimler Truck’ın bağımsız bir yan kuruluşu olan Torc Robotics ile işbirliği yapacak. Daimler Truck, LiDAR sensörlerini doğrudan üretim sürecine entegre ederek müşterilerin, sensörlerin yenilenmesine gerek kalmadan, doğrudan üretim tesislerinden otonom hazır kamyonlar satın almasını kolaylaştıracak. Torc ise sanal sürücü teknolojisini ve destekleyici Görev Kontrol hizmetlerini müşterilere abonelik olarak satacak. Sürüş yazılımı, nesneleri daha hızlı, daha uzakta ve daha yüksek doğrulukla tespit etmek için Aeva’nın anlık hız verilerini temel alan Aeva’nın algılama yazılımını kullanacak. Çok yıllık işbirliği, Aeva’nın 2026’da üretime başlaması ve 2027’de Daimler Truck üretiminin artmasıyla 2024’ün ilk çeyreğinde başlıyor.

LiDAR, otonom sürüşte önemli bir teknoloji. Geleneksel LiDAR sensörleri, nesnelere olan mesafeyi algılamak için lazer darbeleri kullanırken, Aeva’nın benzersiz Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga (FMCW) 4D LiDAR teknolojisi, her nokta için menzili ve hızı aynı anda ölçmek için düşük güçlü bir sürekli lazer ışını kullanıyor. Bu, otonom araçların, statik ve dinamik noktalar arasında anında ayrım yaparak ve dinamik nesnelerin kesin hızını bilerek, yeni güvenlik ve araç otomasyonu seviyelerinin kilidini açmasına olanak tanıyor.

Daimler Truck Global Otonom Teknoloji Grubu Başkanı Joanna Buttler, konuyla ilgili olarak “Daimler Truck, sektörün otonom kamyonlara doğru ilerlemesine önderlik etmeye kararlı. Doğru LiDAR teknolojisinin seçilmesi, otonom kamyonların yolda güvenli bir şekilde kullanılması için çok önemli bir stratejik karar. Aeva’nın son teknoloji ve güvenilir teknolojisiyle LiDAR sensörleri için doğru üretim ortağı olduğuna ve bizimle birlikte ölçeklenebilecek üretim yeteneklerine sahip olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla bugünkü duyuru, ticarileşme yolundaki önemli bir yapboz parçasını temsil ediyor. Torc ile birlikte 2027 yılına kadar ABD pazarına otonom kamyonlar sunma yolunda hızla ilerliyoruz.” dedi.

Aeva ve Daimler Truck
Aeva’nın benzersiz Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga (FMCW) 4D LiDAR teknolojisi, her nokta için menzili ve hızı aynı anda ölçmek için düşük güçlü bir sürekli lazer ışını kullanıyor.

Torc Robotics CEO’su Peter Vaughan Schmidt ise şunları söyledi: “Aeva, uzun menzilli algılama ve nesne tanımlamada önemli bir fark yaratan FMCW LiDAR teknolojisinin ticarileştirilmesine öncülük ediyor. Bu, Torc’un sanal sürüş yazılımının artık önemli ölçüde daha yüksek çözünürlüğün yanı sıra nesnelerin daha uzak ve daha net algılanmasına ve ayrıca otonom kamyonların büyük ölçekte güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için çok önemli olan anlık hız algılamaya güvenebileceği anlamına geliyor. Son birkaç yıldır Aeva ekibiyle yakın bir şekilde çalışıyoruz ve Aeva’nın teknolojisinin, en zorlu otoyol hızı kullanım durumlarından bazılarını çözmemize yardımcı olmak için halihazırda gösterdiği gerçek dünya performansından heyecan duyuyoruz.

Daimler Truck ve Torc, otonom kamyonları bir fikirden gerçeğe dönüştürme konusunda önemli ilerleme kaydetti, kapsamlı ve başarılı yol test programlarının yanı sıra ilk müşteri pilotlarını da yürüttü. Otonom kamyonların güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için Daimler Truck ve Torc kamyonları, son teknoloji LiDAR, radar ve kamera teknolojisi olmak üzere üç teknolojinin birleşiminden oluşan sensör setleriyle donatılıyor. Bu, otoyollarda, karayollarında ve rampalarda ve kontrollü kavşaklarda dönüşlerde ilgili duruma göre uyarlanmış güvenli kullanım sağlıyor.

Aeva‘nın ilk büyük otomotiv OEM üretim tasarımı zaferini temsil eden bu seçim, Daimler Truck, Torc Robotics ve Daimler Truck North America ile uzun yıllara dayanan kapsamlı işbirliği ve kalifikasyonun bir sonucu.

Aeva Kurucu Ortağı ve CEO’su Soroush Salehian da şu açıklamayı yaptı: “Daimler Truck, dünyadaki en saygın ticari araç OEM’lerinden biri. Daimler Truck ve Torc Robotics ile olan ortaklığımız, bildiğimiz sektörde devrim yaratacak güvenli, otonom kamyonlarla ticari kamyon taşımacılığının bir sonraki çağına öncülük ediyor. Büyük üretim tedarikçisi olarak seçilmekten mutluluk duyuyoruz. Bu, Aeva’nın benzersiz FMCW teknolojimiz ve algılama çözümümüzle sektöre önderlik etme yolunda bir başka kritik dönüm noktasını geçerken, tüm Aeva ekibinin sıkı çalışmasının, yenilikçiliğinin ve azminin bir kanıtıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz