Mercedes-Benz Türk, ikinci resmi Ar-Ge Merkezi unvanını aldı

0
1003
Renault Trucks

Aksaray’da 2017 yılında temeli atılan ve 8.4 milyon Euro yatırımla kurulan Mercedes-Benz Türk’ün yeni Ar-Ge Merkezi, Daimler’in tüm dünyaya kamyon yol testi ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” oldu.

Aksaray kamyon fabrikası bünyesindeki yeni Ar-Ge Merkezi; Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleriyle birlikte küresel Yetkinlik Merkezleri”nden biri kabul ediliyor.

Yeni Ar-Ge Merkezi ile Türkiye’nin yerel potansiyeline katkıda bulunulurken aynı zamanda Türkiye’den tüm dünyaya mühendislik ihraç edilecek.

Mercedes-Benz Türk, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan “Mercedes-Benz Türk Aksaray Ar-Ge Merkezi” unvanının resmi hakediş belgesini teslim aldı.

Endüstri 4.0 koşullarına uygun olarak donatılmış yeni Ar-Ge Merkezi’nde bulunan İş Hazırlama Atölyesi’nde kullanılan Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) ve Karma Gerçeklik (Mixed-Reality) teknolojileri sayesinde, Daimler küresel ağı içerisinde dünyanın dört bir yanında görev yapan Ar-Ge mühendisleri aynı anda beraber çalışabiliyorlar.

Türkiye’deki faaliyetlerinde yarım asrı geride bırakarak, toplamda 1 milyar Euro’yu aşan yatırımıyla Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden olan Mercedes-Benz Türk, 2017 senesinde Aksaray kamyon fabrikasında temelini attığı ve 8.4 milyon Euro’ya mal olan yeni Ar-Ge Merkezi’nin inşaatını tamamladı. Bu yatırım ile Aksaray ili, Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Hindistan, Çin ve Japonya’da bulunan küresel Ar-Ge merkezleri ağına dahil oldu.

Mercedes-Benz Türk Aksaray kamyon fabrikası, 2 bin kişiyi aşkın istihdamı ve yan sanayisi ile bölgenin en büyük istihdam kaynağı olma unvanını taşıyor. İç Anadolu Bölgesi’nde 1986 yılından bu yana yatırımı, üretimi, ihracatı ve istihdamı ile Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunan Mercedes-Benz Türk, Aksaray kamyon fabrikası bünyesinde kurduğu yeni Ar-Ge Merkezi ile tüm dünyaya test ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olma özelliğine sahip. Şirketin Türkiye’deki 51 yıllık serüvenindeki en yeni mihenk taşı olan Aksaray Ar-Ge Merkezi’nde 215 Türk mühendis, kamyon ürün grubu özelindeki çalışmalarına devam edecek.

Mercedes-Benz Türk’ün yeni Ar-Ge Merkezi, Mercedes-Benz yıldızı taşıyan tüm kamyonların testlerinin başlangıç ve bitiş noktası olacak.

Mercedes-Benz Türk’ün yeni Ar-Ge Merkezi, Mercedes-Benz yıldızı taşıyan tüm kamyonların testlerinin başlangıç ve bitiş noktası olacak. Her bir test kamyonu tüm hava ve yol koşulları göz önünde bulundurularak belirlenen 6 kategoride, toplamda 32 farklı güzergâh üzerinde; şehiriçi ortalama 100 bin km, şehirlerarası ise ortalama 250 bin km teste tabi tutulacak. Ar-Ge Merkezi’nin  40 bin m²’lik toplam alanının 8 bin m²’lik bölümü kapalı kullanıma ayrılırken, 32 bin m²’lik bölümü ise açık kullanıma ayrılmış durumda.

En son teknoloji ile tüm dünyaya mühendislik ihracatı

Endüstri 4.0 koşullarına uygun olarak donatılmış yeni Ar-Ge Merkezi’nde bulunan İş Hazırlama Atölyesi’nde kullanılan Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) ve Karma Gerçeklik (Mixed-Reality) teknolojileri sayesinde, Daimler küresel ağı içerisinde dünyanın dört bir yanında görev yapan Ar-Ge mühendisleri aynı anda beraber çalışabiliyorlar. Türk mühendisler, dünyanın diğer Ar-Ge merkezlerindeki meslektaşları ile sanal ortamda buluşarak henüz üretilmemiş bir parçayı 3 boyutlu şekilde gerçeğe en yakın haliyle, gerek araç üzerinde gerekse yalın haliyle inceleyebiliyorlar ve birbirleriyle eş zamanlı olarak bilgi alışverişinde bulunabiliyorlar.

Gerçekçi model incelemeleri sanal ortamda daha kısa sürede; farklı parçaların birbirleriyle uyumu ve etkileri her türlü parametrede iş güvenliği riski, parça montaj-demontaj işlemleri, lojistik, prototip üretimi ve montaj maliyetleri olmaksızın gerçekleştiriliyor. Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray kamyon fabrikasında ve Hoşdere otobüs fabrikasında onay verilen parçalar tüm dünyada Mercedes-Benz yıldızlı kamyon ve otobüslerde kullanılıyor. Ar-Ge Merkezi bünyesinde bulunan Deneme Atölyesi’nde ise Mercedes-Benz yıldızlı kamyonların haftanın altı günü boyunca gerçekleştirilen yol testleri için tüm faaliyetler yürütülürken aynı zamanda burulma testleri, dayanım testleri, dinamometre testleri, kabin üzerinde ve tekil basamak testleri ile kadran mili testleri gerçekleştiriliyor.

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün: “Aksaray’da kurduğumuz vaha büyümeye devam ediyor

Mercedes-Benz Türk Aksaray kamyon fabrikasında faaliyete geçen yeni Ar-Ge Merkezi ile ilgili Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, şunları söyledi: “Aksaray kamyon fabrikasının 30’uncu yılını kutladığımız 2016 yılında Mercedes-Benz Türk olarak üretim ve istihdam sığamızı artırmaya yönelik 113 milyon Euro’luk yatırım planımızı açıklamıştık. Mercedes-Benz Türk olarak, Aksaray’a yatırımımızı tam gaz sürdürüyoruz; Aksaray’da kurduğumuz vaha büyümeye devam ediyor. Ana şirketimiz Daimler AG’nin küresel Ar-Ge ağı içerisinde ‘yetkinlik merkezleri’ oluşturma stratejisine bağlı olarak üstlendiğimiz sorumluluklardan en yenisine imza atmış bulunuyoruz. 8.4 milyon Euro’luk yatırım ile geçtiğimiz sene temelini attığımız Ar-Ge Merkezimiz artık araç kavramından konstrüksiyona, simülasyon ve araç testlerine kadar tüm araştırma ve geliştirme süreçlerinde yetkin 215 kişi ile hizmet vermeye hazır. Yeni Ar-Ge Merkezimiz; kamyon ürün yelpazesi için Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleri ile birlikte Daimler AG’nin küresel ağı içerisinde yer alıyor. Bu yeni merkezde Ar-Ge mühendislerimiz, tüm dünyaya yol testi ve mühendislik hizmeti sunacaklar. Anadolu’nun bağrından, Aksaray’dan tüm dünyaya mühendislik hizmeti sunacağımız için gurur duyuyoruz.

Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Direktörü Mustafa Üstertuna

Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Direktörü Mustafa Üstertuna: “Tüm dünyaya mühendislik ihraç ediyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan “Mercedes-Benz Türk Aksaray Ar-Ge Merkezi” unvanının resmi hakediş belgesini teslim alan Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Direktörü Mustafa Üstertuna, “Bu yeni merkezde; kamyon ve kamyon parçaları en son teknolojik donanım ve yazılımlar kullanılarak mühendislerimiz tarafından birçok testten geçirilecek, son olarak müşteri kullanımı ve gerçek yol şartlarını yansıtan güzergâhlarda, güvenilirlik ve işlev açısından test edilecek. Aksaray Ar-Ge Merkezimizdeki test aşamalarından sonra parça ve araçlar tüm dünyada geçerli şekilde onaylanmış oluyor. Daimler küresel ağındaki farklı ekiplerle sanal ortamda bilgi alışverişinde bulunabilen Ar-Ge mühendislerimiz, küresel ekosistem içerisinde geleceğin teknolojilerini eş zamanlı olarak Türkiye’de geliştirme olanağı buluyor. Ar-Ge çalışmalarımızla kamyon ve otobüs sektörünün gelişmesinde önemli adımlar atarken, yerli yan sanayi firmalarının da Daimler AG’nin uluslararası yelpazesine dahil olmasına, böylece Türkiye’den dünyaya ihracat yollarının açılmasına olanak yaratıyoruz. Özetle, Türkiye’nin yerel potansiyeline katkıda bulunurken aynı zamanda Türkiye’den tüm dünyaya mühendislik ihraç ediyoruz.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz